יורם גביזון

"הענף מתפוצץ, כל עסקי האופנה עוברים למסחר מקוון, להדפסה על פי ביקוש", מסביר רונן סמואל, מנכ"ל חברת קורנית, את הרקע להחלטת החברה לצאת לגיוס הון רביעי בתוך שנתיים וחצי, ולהסכם המשך ענק שעליו חתמה במקביל עם המובילה העולמית במסחר המקוון אמזון.

קורנית, שמפתחת ומייצרת מכונות דפוס דיגיטליות בעיקר לשוק האופנה ולעיצוב הבית, מנצלת את העלייה החדה של 83% במנייתה מתחילת 2020 בעקבות הגאות במסחר המקוון לגיוס הון נוסף.

קורנית תנפיק 2 מיליון מניות חדשות ששוויין הנוכחי הוא 124 מיליון דולר והשותפה העסקית העיקרית שלה חברת אמזון שמחזיקה ב-4.75% ממניותיה תמכור עוד 1.6 מיליון מניות בשווי 100 מיליון דולר. אלה יונפקו לה קודם לכן על ידי קורנית, בהתאם להסכם המקורי בין שתי החברות מינואר 2017. הגיוס הנוכחי ישלים גיוס של 413 מיליון דולר בארבע הנפקות בתוך שנתיים וחצי.

סמואל ציין שהגיוס יסייע לחברה לממש את ההזדמנות שנוצרה בעקבות ההאצה המשמעותית בעסקיה של החברה, כתוצאה ממשבר הקורונה, לביצוע רכישות נוספות, כניסה לתחומי פעילות חדשים, להרחיב את סל הפתרונות ללקוחותיה הקיימים של החברה ועבור מותגים חדשים. 

מנכ"ל קורנית רונן סמואלצילום: קורנית דיגיטל

סמואל מזכיר שבעשר שנים האחרונות נגס המסחר המקוון ב-15% מהמסחר העולמי, ובשלושת החודשים האחרונים קפץ הנתח של המסחר המקוון ל-30% מהמסחר העולמי.

קורנית צופה שמספר ההדפסות הדיגיטליות על פרטי לבוש יגדל מ-16 מיליארד ב-2018 ל-25 מיליארד ב-2023, זאת מבלי להתחשב באפקט הקורונה שהאיץ את הצמיחה.

סמואל אמר שחמישה מתוך עשרת המותגים המובילים בתחום הביגוד והאופנה הם לקוחות קורנית, ומאות מותגים אחרים עושים עסקים ישירות עם לקוחותיה של קורנית. כך למשל SpoonFlower , Spreadshirt , Printul  ,DTG2Go. הלקוח העיקרי של קורנית היא ענקית המסחר המקוון אמזון, שסיפקה לה 17% מהכנסותיה ב-2018, 12% מההכנסות ב-2019 ו-8.5% מהמחזור ברבעון השני של 2020.

בעקבות משבר הקורונה הגדילה קורנית את הנתח שלה בשוק הביגוד העולמי ל-10% והיא מעוניינת להרחיב את נוכחותה בתחום ההדפסות הדיגיטליות לשווקים כמו עיצוב הבית וספורט. במקביל להנפקה ולהצעת המכר תחתום קורנית על הסכם המשך עם אמזון. זה יגדיל פי שלושה את היקפו של ההסכם המקורי שנחתם בין השתיים בינואר 2017.

מדפסות חברת קורנית דיגיטלצילום: ללא קרדיט

על פי ההסכם החדש, קורנית תנפיק לאמזון אופציה לרכוש עד 3.4 מיליון מניות שהן 8% מהונה של קורנית, בדילול מלא במחיר מימוש של 59.26 דולר למניה. זהו המחיר הממוצע של המניה ב-30 ימי המסחר שקדמו להסכם.

הבשלת מלוא היקפה של האופציה מותנית ברכישת מוצרים, דיו ושירותים של קורנית על ידי אמזון בסכום של 400 מיליון דולר בחמש השנים הקרובות, בשני קווי מוצרים: אמזון תרכוש מוצרים קיימים של קורנית ב-250 מיליון דולר, ובתמורה יוקצו לה 1.9 מיליון מניות במנות של 39 אלף מניות עבור רכישה בהיקף של 5 מיליון דולר. אמזון תרכוש מוצרים עתידיים ב-150 מיליון דולר, ובתמורה יוקצו לה 1.5 מיליון מניות במנות של 49 אלף מניות, עבור רכישה בהיקף של 5 מיליון דולר.

האופציות יהיו ניתנות למימוש ב-10 בינואר 2027 או בחלוף חמש שנים מהיום שבו אמזון השלימה רכישת מוצרים של קורנית ב-150 מיליון דולר לפי ההסכם המקורי בין השתיים. 2.1 מיליון מהאופציות שהוקצו לאמזון עד כה הבשילו, כך שענקית המסחר המקוון רכשה עד כה מוצרי דיו ושירותים ממנה בסכום מצטבר של 110 מיליון דולר.  

ההסכם החדש מגביל את שיעור אחזקתה של אמזון בקורנית ל-4.99%, אלא אם אמזון מקבלת ויתור על מגבלה זו בהתראה מראש של חודשיים. במקרה זה תוכל להגדיל את אחזקתה בקורנית ל-9.99% לכל היותר.

מפעל קורנית בקרית גתצילום: שחר דביר

גיא אבידן, סמנכ"ל הכספים של קורנית, הזכיר שההסכם המקורי בין החברות נחתם בינואר 2017 ולפיו אמזון תרכוש מקורנית מכונות דפוס דיגיטליות להדפסה על ביגוד, דיו למכונות הדפוס ושירותי תחזוקה, וכן אחריות מורחבת במחירים מוסכמים מראש לחמש שנים החל במאי 2016. במקביל להסכם זה, קורנית נתנה לאמזון אופציה לרכוש עד 2.9 מיליון מניות, שהיו אז 8% בדילול מלא מהונה של קורנית, במחיר מימוש של 13 דולר למניה. אז היה זה מחיר השוק של המניה. האופציה הבשילה במנות של 100 אלף אופציות לכל רכישה של 5 מיליון דולר.

לדבריו, ההבדל בין ההסכם המקורי להסכם החדש הוא שבהסכם המקורי הוקצו לאמזון 8% בדילול מלא מהונה של קורנית, תמורת רכישות של 150 מיליון דולר, בעוד שבהסכם הנוכחי יוקצו לאמזון 7% מהונה של החברה בדילול מלא, תמורת רכישות של  400 מיליון דולר.

מעבר לכך, ההסכם החדש מרחיב את הרכישות של אמזון מהנישה של Merch By Amazon לטכנולוגיות חדשות של קורנית שיאפשרו לאמזון להיכנס לתחומים כמו עיצוב הבית, באמצעות מכונות כמו Presto שמיועדת להדפסה ישירה על ספות, כיסויי מיטה וכן לתחום ההדפסה על פוליאסטר המיועד לחולצות מנדפות באמצעות מכונת ה-PolyPro.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker