הערכות: מספנות ישראל במגעים עם DP World מדובאי על רכישת נמל חיפה

שלומי פוגל, שמחזיק ב-20% ממניות מספנות ישראל, קיים באחרונה שיחות עם ענקית הלוגיסטיקה על התמודדות משותפת במכרז על הפרטת נמל חיפה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נמל חיפה
יורם גביזון

לפי הערכות, חברת מספנות ישראל מנהלת מגעים עם ענקית הלוגיסטיקה DP World מהאמירויות על שיתוף פעולה במכרז על רכישת נמל חיפה. השיחות על שיתוף פעולה התקיימו בין השאר בפגישות בדובאי שקיים באחרונה שלומי פוגל, מבעליה של מספנות ישראל.

מספנות ישראל - שבשליטת גולד בונד, שלומי פוגל, אסי שמלצר וסמי קצב (20% לכל אחד) - ציינה בתשקיף ההנפקה שהשלימה באחרונה שהיא בוחנת התמודדות במכרז לרכישת נמל חיפה בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני הפרטה מינואר 2020.

מספנות ישראל, שמפעילה נמל במפרץ חיפה, העריכה שהשלמת ההפרטה והעברת הנמל לבעלות חדשה במקביל לפתיחת הנמלים החדשים בחיפה (שיופעל על ידי SIPG הסינית) ובאשדוד, תביא להגברת התחרות בענף ועלולה להשפיע על פעילותה.

התמודדותה של מספנות ישראל, שתחל בסוף אוקטובר 2020 עם הגשת מסמכי המכרז, נועדה לגדר את הסיכון להגברת התחרות לנמל שהיא מפעילה כתוצאה מהפעלת שני נמלים חדשים ב-2021

Dubai Ports World) DP World) היא חברת לוגיסטיקה רב-לאומית שבסיסה בדובאי שבאיחוד האמירויות. החברה מתמחה בשינוע מטענים, שירותים ימיים ואזורי סחר חופשיים.

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראלצילום: זיו יהואש

החברה הוקמה ב-2005 ומשנעת 70 מיליון מכולות בשנה, שמובלות על ידי 70 אלף אוניות - כלומר 10% מהיקף ההובלה הימית העולמית במכולות.

DP World, שנסחרת בבורסת נאסד"'ק של דובאי, מפעילה ארבעה מסופי מטענים באיחוד האמירויות וכן מפעילה מסופי מטענים בטורקיה, סין , הודו , קנדה , אוסטרליה , ספרד, אינדונזיה, בריטניה, מצרים, ברזיל, הולנד, דרום אפריקה, מוזמביק, צרפת, גרמניה, רומניה, סנגל בלגיה ואלג'יריה.

החברה ספגה ירידה של 56% ברווח במחצית הראשונה של 2020 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019 ל-333 מיליון דולר - על אף גידול של 18% בהכנסותיה ל-4 מיליארד דולר בעקבות רכישות שביצעה.

נמל מספנות ישראלצילום: אייל טואג

מספנות ישראל מפעילה נמל בן שלושה רציפים באורך 1,000 מטר, כשעומק המים לצדם מגיע ל-11-10 מטר. שלושת הרציפים מאפשרים עגינה בו זמנית של ארבעה-חמישה כלי שייט.

הנמל שמפעילה מספנות ישראל פועל על פי מגבלה שקיבל על עצמו עם הפרטת המספנות ב-2005, לפיהן הנמל יטפל במטענים שמשקלם לא יהיה גדול מ-5% ממשקל המטענים שמטופל בנמלי חיפה, אשדוד ואילת. ואולם ב-2019 עבר על המגבלה וטיפל במטענים שהיו במשקל 5.8% מהמטענים בנמלים אלה.

הנמל של מספנות ישראל רשם לחברה רווח של 20 מיליון שקל במחזור של 63 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2020, בהשוואה לרווח של 15 מיליון שקל במחזור של 58 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker