עד 400 מיליון דולר מהמדינה: אושר מתווה הסיוע לאל על

העמדת ערבות המדינה הותנתה בקבלת אישור משרד האוצר מראש לכל עסקת בעל עניין ■ מנכ"לית האוצר דרשה מהחברה להשלים את ההנפקה שבמסגרתה תגייס 150 מיליון דולר לפחות עד יום חמישי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוסים של חברת אל על
מטוסים של חברת אל עלצילום: AFP

הממשלה אישרה את מתווה הסיוע לחברת אל על, כפי שגובש בהצעת המחליטים שהגיש משרד האוצר לאישורה. על פי המתווה, האוצר יסייע לאל על בסכום של עד 400 מיליון דולר - בין היתר בהצעה לרכוש 394 מיליון מניות של החברה בסכום של 264 מיליון שקל, במסגרת הנפקה לציבור שתתקיים עד ל-17 בספטמבר

משרד האוצר יעמיד לאחר הנפקת המניות ערבות מדינה לחוב שאל על תיקח, בסכום שלא יעלה על 250 מיליון דולר, בתנאים שייקבעו על ידי האוצר ובכפוף לאישור ועדת הכספים של הכנסת. הסיוע יינתן לאל על בתנאי שתבצע הנפקה לציבור של מניות בלבד, בדרך של הצעה אחידה, שבה תנפיק לציבור 753 מיליון מניות במחיר מינימום של 67.1 אגורות למניה.

כמות המניות שהמדינה תרכוש בהנפקה לציבור לא תעלה על 44.9% ממניות החברה (יחד עם 1.2% ממניות החברה שכבר בידי המדינה), כדי לעמוד בהוראות חוק החברות בנוגע לרכישת שליטה בחברה ציבורית. הוראות אלה אוסרות על רכישת יותר מ-45% ממניות חברה שאין בה דבוקת שליטה של יותר מ-45% ממניות החברה.

תנאי אחר למתן הסיוע לאל על הוא שהחברה לא תבצע הקצאה של מניות ערך כלשהי עד למתן ערבות המדינה, ללא אישור משרד האוצר. בכך מכוון האוצר לטרפד ניסיונות של בעלת השליטה, חברת כנפיים שבשליטת תמי מוזס בורוביץ', לסכל את העברת השליטה לגורם חדש - וזאת על ידי ביצוע הנפקה פרטית של מניות לגורם שיסכים לשליטה משותפת עם כנפיים.

על פי הצעת המחליטים שתוגש לאישור הממשלה, אם תרכוש המדינה מניות במסגרת ההנפקה הן יימכרו בתוך 18 חודשים באמצעות ועדת מכרזים שתוקם על ידי החשב הכללי. המניות שיירכשו על ידי המדינה יורדמו – כלומר, המדינה לא תשתמש בזכויות ההצבעה הצמודות להן.

תמי מוזס-בורוביץ' וקרן טרנר איל
תמי מוזס-בורוביץ' וקרן טרנר אילצילום: סיון פרג', תומר אפלבאום

אם הסכום שתגייס אל על בהנפקה יהיה נמוך מ-505 מיליון שקל (150 מיליון דולר), המדינה תודיע לחברה על האופן שבו תקצה ניירות ערך בשווי הפער בין 505 מיליון שקל לסכום שגויס בהנפקה הציבורית.

הממשלה אישרה את העמדת ערבות מדינה להלוואה שתיקח אל על בכפוף לקיום תנאים שיחולו לאחר ההנפקה לציבור. תנאים אלו כוללים: יישום תוכנית התייעלות, איסור על חלוקת דיבידנדים כולל רכישה עצמית של מניות עד לסילוק ההלוואות שבגינן ניתנה ערבות המדינה, איסור על ביצוע עסקות בעלי עניין או בעלי שליטה ללא אישור מראש של משרד האוצר - כולל על עסקות שנחתמו בעבר וטרם יושמו.

תנאים נוספים להעמדת ערבות המדינה להלוואה שתיקח אל על כוללים הפחתה של שכר הנהלת אל על ויו"ר החברה, כולל צמצום ההטבות הנלוות כולל הטבת טיסת חינם וטיסות מוזלות לחברי הדירקטוריון, ההנהלה ובני משפחתם, אי העלאת שכר לאף אחד מעובדי החברה עד לסילוק ההלוואה שלא במסגרת תוכנית ההתייעלות ויישום ההסכמים הקיבוציים שנחתמו עם העובדים.

קרן טרנר-אייל, מנכ"לית משרד האוצר, ציינה במכתבה לאל על שהמדינה מעדיפה שהחוב שתיקח אל על יגויס בהלוואה בנקאית, אולם אם לא יושגו הסכמות בין המדינה לבנקים ולאל על, המדינה  תאפשר לחברה לגייס חוב בדרך חלופית, כולל באמצעות הנפקת אגרות חוב שתאשר המדינה. טרנר-אייל דורשת מאל על לפעול בהקדם ליישום המתווה שאושר בהחלטת הממשלה שהוא תנאי למתן הסיוע למדינה, כולל פרסום דו"ח הצעת מדף עד ל-15 בספטמבר בשעות הבוקר לכל המאוחר והשלמת המכרז עד ל-17 בספטמבר .

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker