פרשת קדימהסטם: ישראל רבין וזוגתו ממתינים להכרעה על הגשת כתב האישום

לפני כשנה נעצר הזוג בחשד לסחר בניירות ערך על בסיס מידע פנים ■ לאחר כשנה של חקירה, התיק בעניינים הועבר לפרקליטות

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות ניירות ערךצילום: נתנאל גאמס
שלי אפלברג

ב-27 לנובמבר 2019 שוחררו למעצר בית בני הזוג ישראל רבין ונועה אייד - פעילים בשוק ההון שנעצרו בפרשת קדימהסטם - על ידי קרן גיל, שופטת מעצרים בבית המשפט בתל אביב. החשדות נגד הזוג חמורים: ביצוע עבירות תרמית בקשר לניירות ערך, שימוש במידע פנים לפי חוק ניירות ערך, עבירות של קבלת דבר במרמה, שיבוש הליכי משפט ועבירות הלבנת הון.

לאחר חקירה של רשות ניירות ערך, שנמשכה כשנה, התיק בעניינים עבר היום (שני) לפרקליטות, כדי שתחליט אם להגיש נגד השניים כתב אישום.

בתחילת הפרשה ניסו רבין ואייד להרחיק את שמם מעל דפי העיתונים, ואף הצליחו לקבל מבית המשפט החלטה שתאסור את פרסום שמם לתקופה. אבל כעת, עם התחממות ההליכים והצפי לכתב אישום, קשה להם להסתתר.

פעילותם הפלילית לכאורה של רבין ואשתו התגלתה באופן מקרי, בעקבות התפוצצות פרשת רו"ח מנחם וינברג, שסחר לפי החשד במידע פנים שניתן לו בזכות קשריו עם מנכ"לים של חברות שונות, ובהם זוהר לוי, בעל השליטה מנכ"ל סאמיט; יוסי בן יוסף, מנכ"ל קדימהסטם; אסף אלפרוביץ, מנכ"ל אליום; וגיא לרנר, מנכ"ל מיקרומדיק. הסתעפות החקירה הובילה לגילוי שלפיו רבין שימש יועץ הנפקה וקשרי משקיעים בחברת קדימהסטם, ושאשתו רשומה כבעלים של חברת הייעוץ שנתנה את אותם שירותי ייעוץ והנפקה.

לפי החשד, הזוג סחר במידע פנים ב-2019-2017, באמצעות חשבונות בשליטתו של רבין ותוך ביצוע פעילות תרמית בניירות ערך של חברת קדימהסטם. זאת, על מנת להשפיע על שער ניירות הערך, ובכלל זה תוך ביצוע עסקות עצמיות בניירות הערך.

עוד נחשד כי רבין הניע משקיעים לבצע פעולות במסחר בניירות ערך של קדימהסטם, ובניירות ערך נוספים. זאת באמצעות הצגת מצגי שווא ומידע כוזב בקבוצות וואטסאפ שונות שאותן ניהל.

שבע קבוצות וואטסאפ

תחקיר שערך TheMarker גילה כי רבין הפעיל שבע קבוצות וואטסאפ, שעל חלקן גם גבה כסף: אחת למתחילים; שתי קבוצות לשוק ההון ומסחר בחו"ל; והשאר קבוצות בחינם, שבהן הוא ניסה לגייס כסף לקרן הגידור שלו. באותו תחקיר סיפר אחד המשקיעים, שהעיד על עצמו כי אין לו ידע בשוק ההון, כיצד  הפסיד את השקעתו בקרן: "הגעתי לקרן של רבין  דרך הוואטסאפ. הוא הסביר שעכשיו יש הזדמנות ואפשר להיכנס בסכום נמוך של 50 אלף שקל. הייתי מטומטם והלכתי אחריו. מהיום שהכרתי אותו רק הפסדתי. יצאתי עם שיעור לחיים, אך עם הפסד של עשרות אלפים. לא הייתי נכנס להשקעה אצלו אלמלא היה כה כריזמטי.

"בדיונים בקבוצות הוואטסאפ היה ניכר שיש מניות שהוא מתלהב מהן יותר. לצערי, לא ידעתי שמדובר בהרצה. בדיעבד הבנתי שהוא השקיע עמוק בקדימהסטם. הוא פתח קבוצה רק למשקיעי החברה, ונשמע אופטימי בדיונים שם".

חלק מהתכתובות הרבות שעברו בפורומים הגיעו לידי TheMarker. באחת מהן התנהלה השיחה הבאה:

רבין: "מי שרוצה למכור קדימה, יש קונה ב–70.7. ב–300 אלף".

משה, פעיל בקבוצה, השיב לו: "הייתי צריך להקשיב ולמכור ב–76. זה די עצוב שהיא בשער של 70.7. בפעם שעברה אנשים קנו ב–90, ואמרתי לא לקנות ושהיא הולכת ל–78. היא תגיע ל–40".

רבין: "מה שלא ברור לי עדיין הוא למה לא מכרת אם אתה חושב שהיא בדרך ל–40".

משה: "יש לי כמות רצינית למכור".

רבין: "אני מציע לקחת את הכל עכשיו ב–71". לאחר כמה דקות הוסיף: "לקחתי קדימהסטם בשוק, הפסדת את הצעתי".

ביום אחר כתב החשוד: "חוזקו היום קדימהסטם ומרחביה. קניתי הבוקר מכל הבא ליד".

כעת מואשם רבין כי ביצע עסקות בניירות ערך של קדימהסטם באמצעות חשבונות של מקורביו, תוך שימוש במידע פנים שהיה מצוי בידו מתוקף תפקידו וקשריו עם החברה. על פי החשד, רבין ואייד פעלו לשבש את הליכי החקירה של רשות ניירות ערך בתיק זה, במסגרת חיפוש שנערך בביתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker