החזר של פי 43 על ההשקעה: פימי מוכרת את ריווליס לפי שווי של 1.8 מיליארד שקל

ריווליס היא חברת ההשקיה בטפטוף השנייה בגודלה בעולם לאחר נטפים ■ החברה נמכרה לקרן ההשקעות טמאסק מסינגפור

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משרדי ריווליס
יורם גביזון

קרן פימי, שמנוהלת על ידי ישי דוידי, חתמה על עסקה למכירת השליטה ביצרנית מוצרי ההשקיה בטפטוף ריווליס - לקרן ההשקעות טמאסק מסינגפור, לפי שווי פעילות (שווי מניות בתוספת חוב פיננסי נטו  של 65 מיליון דולר) של 1.8 מיליארד שקל (523 מיליון דולר), ולפי שווי חברה של 458 מיליון דולר.

פימי, שמחזיקה ב-56% ממניותיה של ריווליס (לשעבר ג'ון דיר ווטר) וקרן ההשקעות האמריקאית פיין שמחזיקה ב-20% ממניותיה של החברה - ימכרו את כל מניותיהן בריווליס וחברת ההשקעות ההודית Dhana Engineering, תוסיף להחזיק ב-15% ממניותיה של החברה. ריווליס היא היצרנית השנייה בגודלה בעולם של השקיה בטפטוף, לאחר נטפים. החברה מחזיקה ב-16 מפעלים ברחבי העולם ומעסיקה 2,000 עובדים, מהם 300 במפעל ובמרכז המחקר והפיתוח של החברה בגבת. הכנסותיה של החברה צפויות להגיע ל-400-350 מיליון דולר והרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) ל-45 מיליון דולר, כך שמחיר העסקה מגלם מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (Ev/Ebitda) של 11.6.

ההשקעה בריווליס היא אחת הטובות שקרן פימי ביצעה אי פעם במונחים של החזר על ההשקעה. פימי רכשה את ריווליס בפברואר 2014 מידי ענקית הציוד החקלאי ג'ון דיר תמורת 40 מיליון דולר נטו, ושינתה את שמה. מחיר העסקה היה אחד הרכיבים המרכזיים בתשואה הגבוהה שייצרה פימי על ההשקעה, משום שג'ון דיר - שקיוותה להפוך את ג'ון דיר ווטר לחברת ציוד ופרויקטים של השקיה עם מחזור של מיליארד דולר - נכשלה כישלון חרוץ ובעת מכירתה הפסידה 3.5 מיליון דולר לחודש.

פימי מכרה 20% ממניותיה של ריווליס לחברת ההשקעות ההודית Dhana Engineering תמורת 34 מיליון דולר לפי שווי חברה של 170 מיליון דולר, ובכך הקטינה את השקעתה ל-6 מיליון דולר בלבד. המהלך הבא בתהליך ההשבחה של ריווליס התקיים בינואר 2017, כשרכשה את הבעלות המלאה בחברת ההשקיה בטפטוף הרביעית בגודלה בעולם, Eurodrip, מידי קרן Paine Partners תמורת הקצאה של 20% ממניותיה של ריווליס.

מנכ"ל פימי, ישי דוידיצילום: אילן אסייג

פימי, שתקבל 256 מיליון דולר עבור מניותיה, תרשום אם כן החזר של פי 43 על רכישת ריווליס - שבוצעה לפני כמעט שבע שנים. המהלכים המרכזיים שהביאו לעליית הערך של ריווליס והובלו על ידי יו"ר החברה גילון בק, שותף-מנהל בפימי והמנכ"ל החדש ריצ'רד קלפהולץ, היו סגירת המטה בארה"ב שמנה 50 איש והעברתו לגבת, פיטורי 250 עובדים שהיו 23% מהמועסקים בה באותה תקופה, סגירת קו ייצור בסין והעברתו לישראל, מעבר למבנה של ניהול חברות כשבכל מדינה מונה מנכ"ל ובמקביל הוקטן המטה מ-50 ל-3.

פימי שינתה את אסטרטגיית השיווק של ג'ון דיר ווטר מיד לאחר רכישתה, ובמקום להפיץ את מוצריה דרך ערוצי ההפצה של ג'ון דיר - שהתמחו במיכון חקלאי - חזרה להפיץ דרך מאות המפיצים של שלוש החברות שעל בסיסן הוקמה ריווליס (פלסטרו גבת, T-Systems ו-Rodrip). מאז עברה השליטה בריווליס לפימי הוקמו מפעלים חדשים במקסיקו בהשקעה של 50 מיליון שקל, שהוא המפעל החדיש והגדול בקבוצה, וכן במפעל ברוסיה בשותפות עם גורם מקומי.

ריווליס פיתחה פעילות של חקלאות מדייקת באמצעות רכישת השליטה במן השקיה, שמספקת לחקלאים המלצות להשקיה על בסיס צילומי לוויין, עיבוד תמונה וטבלאות צימוח לפי אזורים בשדה ואזורי תת אקלים. חקלאים בעלי שטח גידול של 2 מיליון דונם רוכשים את שירותיה של מן השקיה במודל של מנוי. פעילות זו מניבה לריווליס הכנסות של מיליון דולר לשנה.

טמסק היא חברת השקעות שבסיסה בסינגפור, ומנהלת נכסים ב-306 מיליארד דולר. החברה, שהוקמה ב-1974, מחזיקה במשרדים ב-11 מדינות. תיק הנכסים של טמסק מוטה לכיוון הכלכלות המפותחות (60% מנכסי התיק). חלקן של סינגפור וסין מכלל הנכסים המנוהלים מגיע ל-26% כל אחת. תיק ההשקעות השיג תשואה שנתית של 15% מאז הקמת הקרן. טמסק משקיעה בשירותים פיננסיים, תקשורת, מדיה וטכנולוגיה, מוצרי צריכה ונדל"ן, תחבורה ותעשייה, אנרגיה ומדעי החיים. היא התמודדה ב-2017 על רכישת חברת נטפים, אבל הפסידה לחברת מקסיכם המקסיקאית, שרכשה 80% ממניותיה של נטפים.

טמסק מחזיקה בין היתר ב-55% ממניותיה של חברת התעופה סינגפור אירליינס, וב-52% ממניות חברת השבבים ST, וכן בהחזקות קטנות בחברות כרטיסי האשראי ויזה, מאסטרקרד ופייפל, וב-16% ממניות בנק Standard Chartered. אחזקותיה של טמסק כוללות גם 1% ממניות עליבאבא, פחות מ-1% ממניות טנסנט, 52% ממניות חברת התקשורת של סינגפור סינגטל ו-2% ממניות דל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker