"סגר נוסף כמו שהיה במארס עשוי להוביל אותנו לרף העליון של 14% גירעון"

נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט טוען כי כדי להתאושש מהגירעון "מעבירים את הטיפול לדור הצעיר, שיישאר עם גירעונות גדולים, ריבית אפסית ומחירי דירות גבוהים"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים אוכפים סגר בנתיבי איילוןצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג

משרד הבריאות משוכנע כי ישראל חייבת ללכת לסגר והשוק בישראל מתחיל לתמחר אותו. בשעה שהחוזים העתידיים על המדדים המובילים בבורסות בארה"ב נסחרים בירידות קלות בלבד, תל אביב נצבעה היום (ה') באדום בוהק.

ת"א 35 נופל ב-2.1%, ת"א 125 יורד בחדות ב-2%, מדד הבנקים יורד בחדות ב-2.1%, מדד הנדל"ן נסוג ב-1.8%, מדד הביומד יורד ב-0.8% ומשלים ירידה שבועית של 4.4%.

בשיחה הבוקר עם TheMarker, אמר בכיר במשרד הבריאות כי "הישראלים כנראה לא מבינים איפה אנחנו חיים ועד כמה מצבנו מסוכן. בתי החולים מלאים, אנשים שצריכים להיות בטיפול נמרץ מטופלים על ידי רופאים שאינם מומחים בתחום (למשל גינקולוגים) - ועוד מעט גם זה לא יספיק ונצטרך לשלוח חולים לטיפול במחסן, בהשגחה של אחות שלא עבדה לפני כן בטיפול נמרץ. בסוף זה יגיע להורים ולסבתות והסבים שלנו. אני לא מוכן לחיות עם זה. עד כה התנגדתי לפעולות חריפות אבל היום הגעתי למסקנה שאין ברירה".

לדברי נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט, "סגר נוסף כמו שהיה במארס עשוי להוביל אותנו לרף העליון של 14% גירעון".

נועם רוקחצילום: אנליסט

איך ישראל יכולה להתאושש מגירעון כזה?

"מעבירים לדורות הבאים את הגירעון. הדור הצעיר יישאר עם גירעונות גדולים, ריבית אפסית ומחירי דירות גבוהים".

איך זה ישפיע על הבורסה, אנו בדרך לנפילות חדות?

"אני לא חושב שתהיה אותה פאניקה כמו בפעם שעברה כי המשקיעים למדו להסתדר עם המצב. ברור שהשוק בישראל כבר מושפע מהחשש לסגר, שחלקו כבר מתומחר במדדים".

איך הסגר ישפיע על הכלכלה המקומית?

"הסגר משפיע בעיקר על הצריכה הפרטית. ברמה המקרו-כללית, למשל על הייצוא הטכנולוגי הוא לא אמור להשפיע כל כך. הנזק יהיה ירידה של 2%-1% בתוצר. אלה הן גבולות הגזרה".

אתה לא חושש מנזק גדול יותר? עסקים קטנים כאן קורסים, אנשים מאבדים את העבודה - זה עשוי להפוך לכדור שלג שישפיע על כולנו.

"אין ספק שמשבר הקורונה הוא משבר של עסקים קטנים, כמו מסעדות שהחזרה מהסגר בקפסולות המשיכה לפגוע להן בתנועת הלקוחות, מפני שהן לא למדו לעבוד אונליין. השאלה אם מקבלי ההחלטות יהיו יותר חכמים ויטילו סגר נבון יותר בימי החגים. קשה לי לבצע הערכות כשטרם ראיתי את ההחלטה. אם הולכים לסגר כמו במארס זה דיון אחד, אבל הוא עשוי להוות הזדמנות לרכוש סחורה בבורסה".

אתה חושש מפגיעה ביציבות הבנקים?

"כרגע תומכים בעסקים הקטנים. אני אמנם לא נביא, אבל אני חושב שהממשלה תמשיך לתמוך בעסקים שנסגרים בתקופת הסגרים כפי שעשו בכל העולם, כדי לא לייצר אפקט דומינו של אשראי בשל עסק שקורס ולא משלם אותו".

שלטי מחאה במסעדות שנסגרו בשל הקורונהצילום: מגד גוזני

יש לישראל כסף להמשיך ולתמוך בעסקים?

"לא, נעלה את הגירעון כמו בכל העולם. ישראל הגיעה למשבר במצב טוב עם יחס חוב-תוצר של 60%. השאלה איך ינהלו את הסגר. את הגירעונות שייווצרו נפגוש בעוד כמה שנים עם קיצוצי תקציבים של הדורות הבאים שיידרשו להתמודד איתם. אם תחזור הצמיחה בעולם נצטרך לראות קיצוצים של תקציבי הממשלה, שכן אי אפשר להמשיך לאורך זמן להיות על גירעון תקציבי של 13%-11% תוצר - זה לא בר-קיימא. השאיפה היא שבשלב מסוים, לאחר שימצאו חיסון, הצריכה תשתפר, ההכנסות ממסים יגדלו ומדינות עם גירעונות גדולים יוכלו לטפל בהם. אין ספק שתהיה פגיעה בשירותים לאוכלוסייה, אבל לא כרגע.

"כעת יש החלטה להגדיל גירעונות בשביל להעביר את המשבר עד למציאת חיסון. הגדלת הגירעון מתבצעת על ידי הדפסת כסף שמאפשרת להחזיק את האזרחים מעל המים. אני לא מתייחס כרגע לוויכוח אם התרומה או החלוקה צודקת. אזכיר שרק החלוקה של 750 השקלים לאזרח עלתה לקופת המדינה 6 מיליארד שקל. כל עוד החיסון יתמהמה יהיו עוד סגרים, הגירעון ימשיך לגדול וזה סיכון קיים. התקווה של כולנו היא שהדברים יסתדרו בהמשך ובתרחיש האופטימי הצמיחה העתידית תתמוך בטיפול בגירעונות".

 האם יש אפיקי השקעה שכדאי לצאת מהם או להיכנס אליהם?

"המפתח לתשובה זו היא מה המחשבה של המשקיע - אם הוא חושב שיהיה חיסון או לא".

לוקח עשור לפתח חיסון.

"אבל בגלל הקורונה כל העולם מנסה מחקרית למצוא אחד. אני מאמין שינסו להאיץ תהליכים, ככה זה כשמתגלגלים בתוך משבר בריאותי. אם יהיה חיסון, הנכסים שראינו נפגעים מהמשבר יעלו. אם אדם מאמין בחיסון, אני הייתי ממליץ לו לנסות לקנות נכסים שנפגעים במשבר כחלק מתמהיל מפוזר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker