לקראת אקזיט מוצלח: זהבית כהן מנפיקה את מקס בשווי של 1.5 מיליארד שקל

שנתיים אחרי שנכשלה בניסיון להנפיק באמצעות הצעת מכר נתח ממניות קבוצת זאפ, קרן אייפקס מנסה לנצל את שוק ההנפקה הרותח כדי להשלים הנפקה גדולה באמצעות מכר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבית כהן
מיכאל רוכוורגר

שנתיים אחרי שנכשלה בניסיון להנפיק באמצעות הצעת מכר נתח ממניות קבוצת זאפ (30%-20%) לפי שווי של 700-600 מיליון שקל, זהבית כהן, מנכ"לית קרן אייפקס ישראל, מנצלת את שוק ההנפקה הרותח כדי להשלים הנפקה גדולה באמצעות מכר. הפעם זו חברה טובה מזאפ - מקס (לשעבר מקס־סטוק).

מקס היא רשת קמעונית של כלי בית, ציוד משרדי, אביזרי אופנה וצעצועים במחירים נמוכים. קרן איי.מי מקבוצת אייפקס מחזיקה כיום ב-55% ממקס, ושותפיה הם אורי מקס (22.5%) ואבן צ'ארלס נוימן (22.5%). אייפקס ושותפיה ביצעו הצעת מכר של כ-30% ממקס תמורת כ-500 מיליון שקל - סכום המשקף למקס סטוק שווי גבוה של 1.5 מיליארד שקל. מתוך 55% שבבעלותה מתכננת איי.מי למכור 17.5%. 

אם ההנפקה של מקס תצא אל הפועל לפי השווי שאליו כהן שואפת, זאת תהיה אחת העסקות המוצלחות של איי.מי ואייפקס בעשור האחרון. זאת, להבדיל מבית ההשקעות פסגות, שעליו אייפקס שילמה מחיר מופרז לפני 11 שנה ועד עכשיו לא מצליחה לממש את ההשקעה - גם במחיר שיוציא אותה מאוזנת. את השליטה במקס רכשה איי.מי מידי המשפחות מקס ונוימן בסוף 2017 תמורת 170 מיליון שקל ולפי שווי חברה של כ-310 מיליון שקל.

במהלך השנים מאז הקנייה, מקס חילקה דיווידנדים של 75 מיליון שקל - מתוך זה איי.מי קיבלה 41 מיליון שקל. כך שאם ההנפקה תצליח לפי השווי המבוקש, עבור איי.מי מדובר בהשקעה שתניב פי ארבעה-חמישה מהסכום שהושקע. גם אם השווי בסופו של דבר יירד לכמיליארד שקל - עדיין יהיה מדובר עבור הקרן בעסקה מוצלחת מאוד שתניב לה תשואה של פי שלושה על ההשקעה.

חנות של רשת מקס. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

שאיפות יומרניות

מקס הוקמה לפני 16 שנה על ידי אורי מקס, המכהן כיום כמנכ"ל משותף לצד נוימן. החברה צמחה בשנים האחרונות ומחזיקה ב-50 חנויות ברחבי ישראל, ו אף היא מתכננת להגדיל את פעילותה לחו"ל. זה הסיפור שחתמי ההנפקה צפויים למכור למשקיעים הבינלאומיים. כ-35 חנויות מתוך 50 של מקס הן גדולות (משתרעות על פני כ-1,800 מ"ר), וממוקמות בפאתי הערים. הן פועלות תחת המותג MAX ומייצרות 94% מההכנסות של החברה. שאר 15 החנויות ממקומות במרכזי ערים, וגודל חנות ממוצעת כזאת הוא 200 מ"ר. חנויות אלה פועלות תחת המותג MAX20 - שם נמכרים מוצרים בעד 20 שקל למוצר.

מקס מציינת בתשקיף כי למרות משבר הקורונה - שהביא לכך שבחלקו החנויות שלה היו סגורות וחלק מ-79 עובדיה הוצאו לחל"ת - החברה המשיכה לצמוח ולהציג שיפור בהכנסות וברווחיות. כמו כן, הסבירה החברה כי בזכות הביקושים שנוצרו במהלך תקופת הקורונה, היא החלה לייבא מוצרי מיגון כמו מסכות לשוק המוסדי והפרטי – דבר שסייע לתוצאותיה הכספיות.

מקס סיימה את המחצית הראשונה של 2020 עם הכנסות של 472.4 מיליון שקל - צמיחה של 34% לעומת התקופה המקבילה ב-2019. מבחינת פילוח ההכנסות, מוצרים לבית תרמו 29% מההכנסות, צעצועים 14%, כלים חד-פעמיים 10% וציוד משרדי 6%. הרווח הנקי של מקס במחצית הראשונה של השנה הסתכם ב-38 מיליון שקל - לעומת 35.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה. ב-2019 יצרה מקס רווח נקי של 70.3 מיליון שקל והכנסות של 741.5 מיליון שקל. הרווח התפעולי התזרימי (ה-EBITDA) המתואם של מקס היה 66.7 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2020 - קצב שנתי של כ-133 מיליון שקל.

סניף של מקס סטוק בתל אביב, באפריל. מכירת מוצרי מיגון שיפרה את התוצאות הכספיותצילום: עופר וקנין

כלומר, כהן ושותפיה מנסים להנפיק את מקס לפי מכפיל רווח של כ-20 ומכפיל EBITDA מתואם של 15-13. אלה מספרים יומרניים למדי, המצויים ברף הכי גבוה של השווי. הרווח התפעולי של מקס ב-2019 היה 13.6% מההכנסות הכוללות שלה, וגם שולי רווח גולמי הגיעו ב-2019 לרמות גבוהות סביב 40%.

מקס הציבה לעצמה יעדים לשנים הקרובות כמו פתיחה של שלוש עד חמש חנויות חדשות בשנה, צמיחה שנתית של 15%-10% בהכנסות שנתיות, צמיחה של חנויות זהות ב-3% בשנה וכן גידול של הרווח הנקי ב-20%-18% בשנה.

מקס מתייחסת בתשקיף לתחרות מצד רשתות כמו סטוק וזול סטוק וכן לגבי  כניסתן לישראל בשנים האחרונות של רשתות דייסו (Daiso) ו-Miniso. לדבריה, הן לא השפיעו מהותית על הביקוש למוצרים של מקס.

מקס מציינת בתשקיף גם כי גורמי הסיכון בפעילות של החברה כוללים בעיקר העלאת מכס על היבוא, יכולת לשמר עובדים ומנהלים איכותיים, יכולת לחדש ולהגיב במהירות לשינויים בשווקים הרלוונטים שלה – תוך כדי שמירה על רמת מחירים אטרקטיבית ומתן חוויית קניה ייחודית וחיובית.

הונה העצמי של מקס היה נכון לסוף הרבעון השני של השנה 135 מיליון שקל. החברה נטלה בשלוש השנים האחרונות הלוואות מבנקים של 88 מיליון שקל - מתוכם כ-30 מיליון שקל היא נטלה במארס האחרון כדי להבטיח לעצמה גמישות פיננסית גבוהה יותר בתקופת הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker