חוקרי רשות שוק ההון פשטו על משרדי חברת הביטוח מגדל

על רקע חשד לעבירות מינהליות, אספו החוקרים מסמכים ובכוונתם לזמן בכירים בחברה לתשאול במשרדי הרשות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהו
שלמה אליהוצילום: אייל טואג

חוקרי רשות שוק ההון פשטו לפני כשבועיים על חברת הביטוח מגדל ואספו מסמכים. כעת בכוונתם לזמן בכירים בהווה ובעבר לתשאול במשרדי הרשות. העילה לחקירה: חשדות לעבירות מינהליות.

לרשות שוק ההון יש סמכויות חקירה בעיקר בנושאים של עבירות מינהליות וממשל תאגידי. מדובר בסמכויות תשאול וחקירה, אך לא ברמה שיש לרשות ניירות ערך. אף כי דבר החקירה התפרסם היום (ד'), כבר אתמול ירדה מנייית מגדל ב-7%.

הרקע לחקירה הוא ככל הנראה אופן התנהלותו של בעל השליטה בחברה שלמה אליהו, ומעורבותו בתהליכי קבלת ההחלטות בחברה. המפקח על הביטוח, משה ברקת, הודיע כבר לפני כחודש לאליהו כי עליו לבחור באיזה דירקטוריון להיות - בזה של החברה האם מגדל אחזקות או של מגדל ביטוח, שכן הוא לא יכול להיות בשניהם. אליהו בחר להתעלם מבקשת המפקח וטען כי אין לו סמכות על חברת האחזקות שמחזיקה בחברת ביטוח. אליהו אף הצטייד בשתי חוות דעת משפטיות של עו"ד צבי אגמון ופרופ' אוריאל פורקצה.

חוות הדעת הללו תמכו בתפישת אליהו, אבל דירקטוריון החברה החליט לא לכלול אותן בדו"ח הכספי של מגדל. ההסבר הרשמי היה שהן עניין של החברה, ושמדובר במאבק בין בעל השליטה ליו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח ניר גלעד.

העימות בין גלעד לאליהו הוא לא חדש, וכבר בפברואר נדרש ברקת לנושא. אליהו רצה להדיח את גלעד מתפקיד היו"ר בטענה שהוא רוצה להשתלט על החברה - אך ברקת בלם את המהלך. מאז השנייים מתנצחים, כשאליהו מביע בכל הזדמנות את חוסר רצונו לקבל את סמכות המפקח.

מגדל מנהלת כ-300 מיליארד שקל מכספי האזרחים, ויש לה יותר מ-2 מיליון לקוחות. כיום מאות אלפי לקוחות מקבלים ממנה תשלום חודשי בדמות תשלומי פנסיה, ובעוד פחות מעשור מספר זה יגיע לקרוב למיליון איש. אם כן, זו חברה שהפיקוח עליה חייב להיות צמוד וקפדני - פיקוח שאליהו לא ממש אוהב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום