רשות ני"ע החליטה שרואה החשבון התרשל - אך הטילה עליו קנס מגוחך

בעל השליטה של חברת אדרי-אל לקח לכיסו 2 מיליון שקל ולא ציין זאת בדו"ח שהגיש

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור רואי חשבון
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בינואר 2019 עלתה ענת גואטה, ראש הרשות לניירות ערך, על הבמה בכנס שערך TheMarker תחת הכותרת "CFO כשומר סף"', הביטה בעיני רואי החשבון וסמנכ"לי הכספים שישבו בקהל, ואמרה: "אתם הגורם הקריטי בתהליך הכנת פריט המידע החשוב ביותר לציבור המשקיעים לצורך קבלת החלטות השקעה - הדו"חות הכספיים. הרשות היא כמובן הגוף שמפקח על איכות הגילוי הזה".

כשנה וחצי לאחר מכן מותב - ועדת האכיפה המינהלית של רשות ניירות ערך - הוציאה קנס מגוחך של 70 אלף שקל בלבד לאחד משומרי הסף שנרדמו בשמירה על חברת אדרי-אל. רו"ח אבנר שירה ממשרד ברייטמן אלמגור זוהר ושות', שהיה הבכיר האחראי על צוות ביקורת הסקירה של חברת אדרי-אל, לא שם לב שבעל השליטה הוציא מקופת החברה 770 אלף שקל לחברות הפרטיות שבבעלותו כדי לעזור להן בזמנים קשים.

כך, תחת הפיקוח של שירה כמעורב בביצוע הסקירות של הרבעון השני והשלישי של 2017, פירסמה החברה דו"חות שבהם פרט מטעה וגילוי לא נאות לציבור בנוגע ליתרות החוב של בעל השליטה ובעלי העניין בחברה.

העובדה שהדו"חות הטעו את המשקיעים לא גרמה לוועדה שבה ישבו השופט בדימוס זאב המר, וחברי ההרכב עו"ד שלי אודווין אהרוני ועו"ד טל אבן זהב - לחשוב שהסדר האכיפה שהם מאשרים יפגע בהרתעה הקיימת בשוק ההון המקומי. שוק רווי בפרשות פליליות של מידע פנים, חקירות משטרתיות, פרסום פרטים מטעים בתשקיף ועוד.

הרשות הסתפקה בהאשמה של שירה ברשלנות. חברי הוועדה הגיעו למסקנה כי הוא לא ידע או היה מודע למשיכות הכספים על ידי גבי אדרי, בעל השליטה והמנכ"ל באדרי-אל. לפי כתבי בית הדין, בהליך האכיפה המינהלי אדרי ויששכר חדאד החשב - לא גילו לו את דבר המשיכות הכספיות שנלקחו כהלוואות לצוות רואי החשבון ואף חתמו על הצהרות מנהלים לא נכונות, שלפיהן אין מידע מהותי שלא נגלה, ובפרט עסקות עם צדדים קשורים. 

בחברה טענו כי הסכומים שנטל בעל השליטה לכיסו היו בעצם הקדמת סכומים של דמי ניהול שלהם הוא היה זכאי (ברובם) בתפקידו כמנכ"ל. עוד הסבירו כי לאחר חודשים הוא אף החזיר אותם לקופת החברה בתוספת ריבית.

מכיוון שבדו"חות הכספיים שהגישה אדרי-אל לציבור לא צוינו המשיכות שבוצעו על ידי בעל השליטה ללא האישורים הנדרשים - הוועדה הגיעה למסקנה ששירה וציוותו התרשלו ולא בדקו באופן נאות את העסקות עם צדדים קשורים, שהם היו צריכים לאתר, כמו גם את קיומה של יתרת החובה לבעל השליטה.

במכלול השיקולים הרשות סבורה כי לא מדובר בתיק חמור, וזקפה לזכותו של שירה את הנכונות להודות בפרטי המקרה והרצון לסיים את ההליך בהסדר ולקבל על עצמו את הקנס של 70 אלף שקל (ללא הודאה בעבירה) ו-70 אלף שקל נוספים על תנאי, אם בשנתיים הקרובות יישנה המקרה. יושבי הוועדה החשיבו לטובתו את העובדה שהוא פרש לגמלאות.

המשקיעים התמימים בבורסה יכולים רק לקוות שהסדר האכיפה המינהלי שממשיך להתנהל נגד החברה, בעל השליטה ונושאי משרה בה בתקופה הרלוונטית - יהיה מרתיע יותר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker