הקרב על מועדון ההיי־טקיסטים הגיע לבית המשפט

בבינלאומי טוענים שמועדון הלקוחות הייטקזון מנסה להשתחרר באופן חד־צדדי מההסכם עם הבנק ולהתקשר עם בנק הפועלים ■ בחמישי נעתר ביהמ"ש לבקשת הבנק והוציא צו מניעה זמני נגד הייטקזון

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבנק הבינלאומי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

באחרונה נעתר בית המשפט המחוזי בתל אביב לבקשה שהגיש הבנק הבינלאומי לצו מניעה זמני נגד מועדון הצרכנות הייטקזון, שמונה כ-270 אלף עובדי היי־טק. מטרת צו המניעה היא למנוע מהייטקזון לבטל את ההסכם שנחתם עם הבנק. ההסכם, שבמסגרתו העניק הבנק הטבות בניהול החשבון לחברי המועדון, נחתם בסוף 2017 לפרק זמן של חמש שנים, כך שתוקפו מסתיים ב-2023. כפי שקבע בית המשפט, עד להודעה חדשה תימנע הייטקזון מהפסקת ההתקשרות עם הבנק ומהסרת הפרסומים של הבנק בפלטפורמות השונות של המועדון.

"כשנתיים לאחר חתימת ההסכם, שנתיים שבהן הצדדים פעלו בהתאם להסכם בשיתוף פעולה, לשביעות רצון חברי מועדון רבים של המשיבה (הייטקזון; ג" ו) שהצטרפו כלקוחות לבנק, הודיעה המשיבה לבנק כי היא מבקשת לבטל את ההסכם לאור התקשרות של המשיבה עם בנק הפועלים", נטען בבקשה. "לאחר שהבנק הבהיר למשיבה כי על פי ההסכם אין לה זכות לבטלו קודם ליום 2.5.23, החלה המשיבה לפעול בחוסר תום לב משווע, תוך שהיא מפרה את ההסכם ברגל גסה וגורמת לבנק לנזקים רבים", לשון הבקשה. אף שבבקשה נכתב כי הבנק הבינלאומי פנה ישירות לבנק הפועלים וכי בתגובה נמסר מהפועלים שההסכם אינו דורש כל בלעדיות, בבינלאומי סבורים שההתקשרות עם הפועלים היא הסיבה העיקרית שעומדת מאחורי מאמצי הייטקזון להשתחרר מההסכם. מאמצים אלו כוללים, כפי שמתואר בבקשה, צעדים חד־צדדיים כמו הפרת ההתחייבות להעברת פרטי התקשרות או הפסקת פרסום הבנק בקבוצת הפייסבוק של חברי המועדון.

הבינלאומי הוא הבנק החמישי בגודלו במערכת הבנקאית, וכחלק מהאסטרטגיה שלו כבנק בינוני, הוא קשור עם מועדונים רבים נוספים. בבנק מדגישים שהסכסוך אינו נוגע לעצם קיומו של הסכם נוסף עם בנק הפועלים, שכן ההסכם של הבינלאומי לא מחייב בלעדיות, אלא לפעולות שנעשו מצד המועדון לביטול ההסכם. "ביטול ההסכם יגרום גם לפגיעה ביכולת הבנק להתחרות בבנקים הגדולים (בהם בנק הפועלים, שעמו התקשרה המשיבה) ויוביל לפגיעה בתחרות במערכת הבנקאות, ולהגדלת הריכוזיות בה", נכתב בבקשה.

בתגובה להחלטת בית המשפט נמסר מהבנק הבינלאומי: ״כבנק מחולל תחרות ומוביל בשירות אוכלוסיות יעד, הבנק לא יסכים להפרה חד־צדדית של הסכם על ידי מועדון לקוחות, במיוחד כאשר חבריו זוכים לתנאים ולשירות מעולים בבינלאומי. בשלב זה נענה בית המשפט לבקשת הבנק לסעד זמני, ועובדה זו מדברת בעד עצמה״.

מהייטקזון נמסר בתגובה: "קיצוץ ההטבה של 1,600 שקל להייטקיסט שפותח חשבון בנק בבינלאומי, תוך הצגת מצגי שווא ובניגוד להתחייבויות, הסבה להייטקזון נזקים כבדים, תדמיתיים וכלכליים המוערכים במיליוני שקלים, אותם בכוונתנו לתבוע ממנו. יודגש כי ביטול ההתקשרות בוצע לאחר שהמועדון נוכח כי הבנק דרס את התחייבויותיו כלפינו. החלטה זו נבעה מחוסר אמון מוחלט ובלתי ניתן לתיקון,שנוצר גם בשל סדרה של מצגי שווא שהוצגו על ידו לכל אורך תקופת ההסכם, תוך הפרות חוזרות ונשנות והכל במטרה להגדיל שלא כדין את רווחי הבנק ע"ח הייטקזון וחברי המועדון שלה.

"טענות הבנק הבינלאומי כאילו ביטול ההסכם איתו נובע מהתקשרותה של הייטקזון עם בנק הפועלים משוללות יסוד, שכן אין כל התניית בלעדיות בהסכם של הייטקזון עם בנק הפועלים וההודעה על ביטול ההסכם עם הבינלאומי בוצעה זמן רב לפני חתימת ההסכם בפועל עם בנק הפועלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker