בכיר באוצר מזהיר: סגר יוביל להתכווצות של 7.2% בתוצר

ד"ר לב דרוקר, ראש צוות מקרו ותחזיות במשרד האוצר: "לפי התרחיש האופטימי, שיעור האבטלה בסוף השנה יסתכם ב-10%. לפי התרחיש הפסימי ב-15%"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קניון עזריאלי בתל אביב
קניון עזריאלי בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

"הדיבורים על סגר יכולים להשפיע גם על תחזית צמיחה וגם על תחזית ההכנסות", כך הזהיר היום (שני) ד"ר לב דרוקר, ראש צוות מקרו ותחזיות במשרד האוצר  בשיחה עם משקיעים שערכה הבורסה לניירות ערך עבור היועצים בבנקים. לדבריו, הופתעו במשרד האוצר לראות ביוני "התאוששות מהירה של המשק", אך הוא הדגיש שההתאוששות לא נותרה לאורך זמן. "ביולי ראינו פגיעה בהכנסות ובמדדי אמון צרכנים - שהיו מעין תמונת ראי לגל השני של התחלואה בקורונה", הוסיף דרוקר.

התנודתיות בין צמיחה והאטה נמשכה גם באוגוסט. "אוגוסט היה חודש טוב מבחינת מדדים כלכלים", אמר דרוקר. "גביית המסים היתה יפה, בפרט באפיקי המסחר הקמעוני והתעשייתי. מדדי צריכת הדלק חזרו לרמה של לפני המשבר וגם מדדי כרטיסי האשראי". דרוקר הבהיר שענפים שמושפעים ממגבלות בריאותיות - בהם ענפי התיירות, הפנאי והבילוי - ממשיכים להציג חולשה, אך הביע אופטימיות ואמר שבסך הכל, תמונת המדדים היתה טובה.

לשאלה מהם התרחישים המרכזיים שהאוצר פועל לפיהם לקראת הטלת סגר שני, ענה דרוקר כי "המחצית השנייה של השנה מהווה סימן שאלה די משמעותי. בתחזית הקודמת שעשינו ביוני דיברנו על שני תרחישים: האחד, עם מגבלות לא חריפות, שבו אנו  צופים שתהיה התאוששות יותר מהירה בשנה הבאה - של 5.7%; בתרחיש השני, החמור יותר שבו יהיו סגרים, ההתכווצות בתוצרה תהיה של 7.2%". לדברי דרוקר, המשרד צופה ששיעור הצמיחה ב-2021 יסתכם ב-2.2%.

ירושלים, באוגוסט. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

דרוקר נשאל באיזה אופן נפגעה גביית המסים ממשבר הקורונה. לדבריו, חלה פגיעה במשבר הקורונה, בין היתר כתוצאה מצעדים שנועדו לדחות תשלומי מסים. "במאי הפגיעה בגביית המסים היתה יותר חריפה מהפגיעה בתוצר", הוא אמר. "גביית המסים ירדה ב-24% לעומת מאי 2019. ברגע שהסגר הוסר היתה התאוששות מאוד מהירה בגביית מסים ישירים, שיפור מאוד משמעותי בהכנסות ממסים ישירים שהפתיע גם אותנו". לדבריו, ביוני, יולי ואוגוסט הגבייה היתה מאוד מצומצמת, אך במסים הישירים היתה התאוששות מאוד מהירה - והגבייה הגיעה לרמות שקרובות לאלה שהיו בתקופה המקבילה ב-2019.

"במיסוי העקיף יש עדיין פגיעה מתמשכת, שמצביעה בין היתר על חולשה בצריכה הפרטית", הסביר דרוקר. "רק באוגוסט ראינו התאוששות בגביית מסים עקיפים. האם זאת התאוששות ברת-קיימא? לא ברור לנו, שכן בהשוואה לאוגוסט אשתקד יש יותר מ-900 אלף איש שלא נסעו לחו"ל לצרוך ונשארו בישראל. מצב זה בהחלט תרם להכנסות ממיסים עקיפים, אבל אנחנו לא יודעים לפלח כמה זה תרם  לעומת גורמי היסוד ואם המגמה תימשך".

בנוגע לפער שבין תמונת הצריכה לכותרות הקודרות בנוגע למדובר, דרוקר הסביר כי עיקר המשבר הוא בעולם של שוק העבודה. "מי שנפגע יותר אלה הם העסקים הקטנים ולא עסקים טכנולוגיים גדולים, שעצימות תשלומי המס שלהם יותר גבוהה ופחות נפגעו ממשבר הקורונה. לכן, עיקר הדגש במשבר הנוכחי הוא תעסוקתי. על אף שחל שיפור קל, שיעורי האבטלה היו מאוד גבוהים גם באוגוסט, מה שמצריך אותנו להתמודד עם אתגר לא פשוט - שהאנשים שהוצאו לחל"ת הם האנשים היותר חלשים בעלי שכר ממוצע נמוך בכ-40% בהשוואה לאלה שנשארו לעבוד באותן חברות שמהן הוצאו העובדים. מצב זה מותיר אתגר לא פשוט: לקלוט את העובדים בחזרה".

בשאלה בנוגע לציפיותיו מהיקף הגירעון והיחס חוב-תוצר ל-2020 אמר דרוקר כי "סדרי הגודל הם סביב 13%. יש פגיעה בהכנסות ובתוכניות האצה שנועדו לתמוך בפעילות הכלכלית ומגדילות את ההוצאה הציבורית". דרוקר הוסיף כי הוא הנומרטור, שצופה את ההוצאות העתידיות של הממשלה, יתפרסם בקרוב.

נתב"ג, ביולי. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

בנושא לציפיות בנוגע לשיעורי האבטלה אמר דרוקר כי עדיין קשה לחזות אותם. "הם קשורים באופן ישיר למצב התחלואה והמצב הבריאותי", הוא אמר. "אנחנו רואים שיעורי אבטלה גבוהים באותם ענפים שסובלים מהגבלות - כמו הפנאי והאירוח - וענפים שמעסיקים כוח אדם בעל כישורים נמוכים. לכן זה אתגר מאוד גדול". לדבריו, לפי התרחיש האופטימי של משרד האוצר, שיעור האבטלה בסוף השנה יסתכם ב-10%. לפי התרחיש הפסימי, הוא יסתכם ב-15% - עלייה מהרמה הנוכחית.

בנוגע להתחזקות השקל והשפעתו על הצמיחה, אמר דרוקר כי מדובר במגמת שמלווה אותנו תקופה ארוכה. "זה הוביל גם לשינויי מבורכים על פני השנים", הוא אומר. "הרכב היצוא משתנה לענפים בעלי פריון גבוה. אם לפני שני עשורים יצוא הסחורות היה של שני-שלישים והיי-טק היה שליש - כיום זה מאוזן. זה משקף את השיפור ברמת החיים והפריון של המשק הישראלי. התיסוף הנוסף שחל יכול להשפיע. זה משהו שקרה באחרונה ועדיין לא הטמענו אותו באופן מלא. הוא משקף גורמים שחלק מהם ייסודיים - הפגיעה היא בכלכלה הישראלית היא מצומצמת יותר בהשוואה לכלכלות אחרות. ראינו את זה במקרו, יכול להיות שזה גם כתוצאה מהיעדר של תיירות בחו"ל".

לשאלה אם יש לאוצר תחזית אינפלציה השיב דרוקר כי "התחזית האחרונה שלנו מדברת על ירידה ממוצעת של 0.7% ב-2020; ועלייה מתונה של 0.2% ב-2021. אנחנו בהחלט לא רואים עליית מחירים באופק - לא מהסחורות העולמיות, ולא מאינפלציה מיובאת ממשקים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker