מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי להנהלה: "נרדוף אחריכם. הידיים שלכם צריכות לרעוד"

אסיפה סוערת של מחזיקי איגרות החוב מסדרה ט' באי.די.בי, לאחר שאדוארדו אלשטיין לא עמד בהבטחתו להזרים 70 מיליון שקל לקופת החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

אי.די.בי פיתוח בדרך להסדר חוב נוסף, וחוסר האמון החריף שקיים בין הנהלת החברה למחזיקי איגרות חוב מסדרה ט' (המחזיקים בחוב לא מובטח של 909 מיליון שקל) צף ועלה באסיפת מחזיקי האג"ח שהתקיימה היום (ראשון).

בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין, הודיע לפני ארבעה ימים לדירקטוריון, כי אין בכוונתו לעמוד בהבטחתו הבלתי חוזרת להזרים 70 מיליון שקל לקופת החברה. אלשטיין התחייב לפני כשנה להעביר 210 מיליון שקל, כדי להסיר את איום מחזיקי איגרות החוב לפרק את אי.די.בי, שבה השקיע יותר מ-3 מיליארד שקל. 70 מיליון שקל הוזרמו לקופת החברה לפני כשנה. התשלום השני היה אמור להתבצע לפני ארבע ימים. כעת ברור כי אלשטיין מתנה את שני התשלומים הנוספים (של 140 מיליון שקל) בהסדר חדש.

מניית אידיבי פיתוח, אג"ח מסדרה ט'

"אתה לא מפחיד אותנו"

העובדה שההנהלה לא עמדה על הרגליים האחוריות והחלה לנקוט צעדים משפטיים נגד בעל השליטה שנסוג מהתחייבותו הבלתי חוזרת הרתיחה את נציגי המוסדיים שהשתתפו באסיפה. שרון חנקיס ממגדל שוקי הון הטיח באסיפה ביריב פילוסוף מגיזה, שמונה ליועץ חיצוני: "כל מי שיעסיק אותך בעתיד יידע כי מה שעשית כאן זה נזקים איומים ונוראיים. כשאתה בא ומאיים על נושים - אתה לא מפחיד אותנו".

פילוסוף אמר בתגובה: "לוחות הזמנים קצרים. בסוף החודש באי.די.בי יש תשלומים לשלם. בלי הזרמת בעל השליטה יהיה לה קשה לשלם. יש שבוע שבמסגרתו נבין אם אפשר לקדם הסדר או חלופה אחרת. אם תמשכו את הזמן אנו בדרך לפירוק" . 

שרון חינקיס, ארכיון (2011)
שרון חינקיס, ארכיון (2011)צילום: עופר וקנין

למנכ"ל אי.די.בי, אהרון קאופמן, אמר חנקיס: "עשיתם פאולים אין סופיים, אין לי מלים לתאר את העדפות הנושים והמהלכים הפסולים שנקטתם. כל מי שיושב כאן מטעם הדירקטורים ומטעם החברה יידע שהוא בר תביעה ואנו נרדוף אחריו. אני מציע לכם לבוא ולהתחנן לבעל השליטה להזרים -70 מיליון שקל. אם לא, ניפגש בבית משפט. תביאו איזו חוות דעת כלכלית, ונראה איזה דח"צים יחתמו עליה".

קאופמן אמר בתגובה: "החברה טרם גיבשה עמדה לגבי מה היא מתכוונת לעשות לנוכח ההפרה של אלשטיין - וברגע שתגבש תודיע למשקיעים". לטענות שלפיהן אורגני החברה מייצגים את האינטרסים של בעל השליטה השיב קאופמן: "אני לא מקבל את האמירות". 

"אחיזת עיניים"

אסף פרומרמן, שותף אנליסט בקרן ברוש, תקף גם הוא את הנהלת אי.די.בי: "הכתובת שאלשטיין לא ישלם היתה על הקיר. קרן דולפין לא מזרימה את הכסף ואתם מפרסמים שאתם שומרים על הזכויות שלכם לנקוט הליכים, וכעת מתכוונים לתת את החברה בחזרה לבעל השליטה בלי מכרז? אתם צריכים להתפצל מאלשטיין שלא עמד בהתחייבוית החוזית שלו. אתם רק מושכים זמן. מדוע אתם לא מבצעים פעולות?"

מניית אידיבי פיתוח, אג"ח מסדרה י"ד

עופר גזית, מנציגות מחזיקי איגרות החוב, הוסיף לביקורת ואמר: "לפני כשנה עמדנו בפני החלטה משמעותית: האם לאתגר את חדלות הפירעון של אי.די.בי פיתוח בבית המשפט? בסופו של יום, הודות להתחייבות להזרמה של 210 מיליון שקל, נתנו הזדמנות נוספת לחברה ולבעל השליטה... מנענו מבעל השליטה לקדם הסדר תספורת בכפייה על סדרה ט', ואנחנו מוכנים לתקוף את הניסיון הלא חוקי שממשיך כעת לכפות עלינו הסדר בבית משפט".

לדבריו, הצעת ההסדר החדשה פורסמה כעת כדי לעמעם את הפרת ההתחייבות של אלשטיין. "תמורת בעלים של 700 מיליון שקל היא אחיזת עיניים, שכן יש להפחית ממנה 436 מיליון שקל תרומת בעלים לסדרה י"ד בלבד, ו- 140 מיליון שקל ששייכים לטובת כל הנושים אבל נלקחים לטובת סדרה י"ד. מדובר בסכום של 264 מיליון שקל, שבגינו מקבל אלשטיין את כל הנכסים הפנויים של החברה: מניות בישראייר, מניות דסק"ש, מניות מודיעין אנרגיה - ועוד דבר קטן ושולי שנקרא: פטור מתביעות. כלומר אלשטיין מציע לאג"ח ט' שיעור שיקום אפילו נמוך יותר מההצעה הראשונה, שאותה דחינו ברוב של יותר מ-99%, ועוד מקבל את כל האפסייד מדסק"ש".

המחזיקים כעסו לגלות כי אף שאי.די.בי פיתוח חדלת פירעון, קופתה המרוקנת משמשת את בעל השליטה לתשלום לסוללת עורכי דין מהשורה הראשונה - המושכים מיליוני שקלים לכיסם על חשבון הנושים. חינקיס אמר: "ראוי שבעל השליטה יממן את כל סוללת עורכי הדין... אני רוצה שירעדו לכם הידיים לפני שתחשבו לבזבז עוד אגורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker