לובי 99: להקשיח את התנאים שיאפשרו לחברות להגיע להסדר חוב ללא בית משפט

הארגון מבקש להרחיב את הקריטריונים שבהם צריך לעמוד תאגיד כדי לקבל הקלות באישור הסדר חוב, בין היתר על ידי הארכת התקופה שבה החברה לא תוכל לחלק דיווידנד

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המשפטים, אבי ניסנקורן
שר המשפטים, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

בתחילת אוגוסט החל משרד המשפטים לקדם הצעת חוק חדשה, שתאפשר לחברות שהנפיקו איגרות חוב לציבור ויש להן קשיים לפרוע אותו לדחות באופן זמני ובצורה מוסכמת עם מחזיקי האג"ח את מועדי התשלום. זאת מבלי שהן יידרשו לפנות לבית המשפט לאשר את הדחייה. אתמול הגיבה עמותת לובי 99 להצעת החוק.

הלובי מציין כי הגדרת התנאים לחברות שיוכלו לעקוף את בית המשפט בהסדר חוב אינם מספקת: "לגישתנו, ההסדר המוצע אינו מאזן כראוי בין הרצון לסייע לחברות הנסחרות בבורסה, שעשויות לעשות שימוש בהוראות המוצעות בתזכיר חוק זה, לבין הפגיעה שעשויה להיגרם לציבור מחזיקי איגרות החוב בחברות הללו".

לפיכך, בלובי מציעים כמה תיקונים לנוסח תזכיר החוק, שעיקרם הוא הרחבת הקריטריונים שבהם צריך לעמוד תאגיד כדי לקבל הקלות באישור הסדר חוב - "כך שתהיה הלימה בין תזכיר החוק לבין הקריטריונים שנקבעו במתווה שפירסמה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, העוסק באותה סוגיה. בנוסף, אנחנו סבורים כי יש להגביל את יכולתן של חברות שייהנו מתזכיר זה לחלק דיווידנדים ולבצע עסקות חריגות".

אחת הנקודת הבולטות שבלובי 99 מדגישים היא חלוקת הדיווידנדים. הם מציעים להאריך את משך הזמן שבו החברה לא תוכל לחלק דיווידנד: "לגישתנו, האיסור על חלוקת דיווידנדים צריך לחול במשך שנתיים ממועד התחילה, גם אם יש רווחים צבורים מהתקופה שלפניו. יתר על כן, רווחים שנצברו בשנתיים האמורות לא ייחשבו רווחים הראויים לחלוקה עד שיחלפו חמש שנים ממועד התחילה".

לבסוף הם גם מציעים סנקציות על החברות שלא יעמדו בהתחייבות שלהן: "כדי לוודא שחברות אכן יעמדו במגבלות אלו, יש לקבוע סנקציה שלפיה ככל שייעשו עסקות כאלו - הן יהיו חסרות תוקף כלפי התאגיד והצד המתקשר. בנוסף, מוצע לשקול אפשרות לקבוע כי אם החברה תפר הוראות אלו - ההסדר יפקע ולא יהיה בר תוקף, והחוב יעמוד לפירעון מיידי, אלא אם בית המשפט אישר אחרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker