דוד ספיר מציע להזרים לאל על 51 מיליון דולר תמורת 28% מהחברה

ספיר הציע לתמי מוזס בורוביץ' שליטה משותפת באל על, ומעריך כי יוכל להשיג הלוואה של 400 מיליון דולר מדויטשה בנק בריבית נמוכה משמעותית מזו הנדרשת על ידי בנקים ישראליים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת אל עלצילום: POOL/רויטרס

איש העסקים דוד ספיר הגיש הצעה לדירקטוריון אל על להזרמה מיידית של 51 מיליון דולר תמורת הקצאת 190 מיליון מניות - כלומר 27.7% ממניותיה לאחר ההקצאה. ההצעה משקפת מחיר של 90.2 אגורות למניה, כלומר פרמיה של 21% ביחס למחיר מנייתה של אל על בפתיחת המסחר הבוקר.

מספר המניות שיוקצו לספיר על פי מתווה ההצעה זהה למספר המניות שמוחזק כיום על ידי חברת כנפיים, שבשליטת תמי מוזס בורוביץ', כדי להבטיח שליטה משותפת באל על יחד עם כנפיים. אחזקתה של כנפיים באל על תדולל מ-38.3% ל-27.7% בעקבות ההקצאה.

ההצעה של ספיר, שהוגשה תחילה למוזס בורוביץ', כוללת הסכמה עקרונית שהשיג לדבריו עם דויטשה בנק למתן הלוואה של 400 מיליון דולר בערבות מדינה של 75%. לדברי ספיר, ההלוואה תינתן בריבית נמוכה ביותר מ-2 נקודות אחוז מהריבית שהבנקים הישראליים דרשו ודורשים מאל על לשלם. הצעתו של ספיר כרוכה בביטול ההנפקה המתוכננת, שבמסגרתה אמורה אל על לגייס 150 מיליון דולר בהנפקת מניות. ספיר מציע גם הסכמי רכש של דלק סילוני במחירים נמוכים יותר מהמחירים שאל על משלמת כיום, וכן הסכמים עם חברות זרות שיגדילו את הכנסותיה של אל על.

ספיר הוא אזרח ישראלי-רוסי, ובעל תואר ד"ר לרפואה. הוא פעיל בגרמניה וברוסיה בתחומי התקשורת, התשתיות והטכנולוגיה. ספיר הגיש בקשה לקבלת היתר שליטה באל על מרשות החברות הממשלתיות, שמנוהלת על ידי יעקב קוינט, ולהערכתו התהליך מתקדם. אייל גבאי, שהיה מנהל רשות החברות הממשלתיות בין השנים 2007-2003, והיה אחראי על הנפקת אל על, משמש כיועץ העסקי של ספיר ועורכי דינו הם שמשון חן וליאור שבי.

הצעתו של ספיר היא השלישית לאחר הצעתו של איש הנדל"ן מאיר גורביץ' לשליטה משותפת עם כנפיים; ולאחר שאלי רוזנברג הציע להזרים 75 מיליון דולר לחברה תמורת הקצאת 44.99% ממניותיה, שיקנו לו שליטה במקומה של חברת כנפיים.

אל על פירסמה בתחילת השבוע תשקיף מדף במטרה לגייס 150 מיליון דולר בהנפקת מניות. המדינה התחייבה לרכוש את כל המניות, שלא יירכשו על ידי הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker