התיאבון נפתח: בעלי רציו ושותפים ינפיקו בבורסה שותפות מו"פ טכנולוגית

אחרי ההצלחה בהנפקת שותפות מילניום פודטק מגיעה שותפות מו"פ שנייה לבורסה: יוניקורן טכנולוגיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל יוניקורן, עמית גרין
מנכ"ל יוניקורן, עמית גרין

לאחר ההנפקה המוצלחת של מילניום פודטק, שותפות מו"פ שנייה מגיעה לבורסה. יוניקורן טכנולוגיות פירסמה תשקיף להנפקה שבה היא מתכננת לגייס כ–60 מיליון שקל. השותפות, שממוקדת בהשקעה בחברות היי־טק צעירות, מתכוונת להשקיע בסטארט־אפים מתחומי הטכנולוגיה, התוכנה והאינטרנט. 

יזמי השותפות הם משקיע ההיי־טק יענק'לה טננבוים, בעלי שותפות הגז רציו, יגאל לנדאו וליגד רוטלוי (מהיזמים של קרן הון הטבע שהשקיעה באוגווינד ואלקטריאון) ואיש הפיננסים רונן ויסרברג. בראש הקרן יעמוד רוטלוי (יו"ר), והיא תנוהל על ידי עמית גרין (מנכ"ל), בוגר ממר"ם שכיהן כמנכ"ל של חברות סטארט־אפ.

חברי ועדת ההשקעות כוללים את מוטי גוטמן, מנכ"ל מטריקס; יוסי בן שלום שהיה שותף להשקעות ואקזיטים שונים (בהם DBSI, טלדור, דנאל, סימטרון, פוינטר); ודן וינטראוב, מנכ"ל פרוסיד הון סיכון, ששימש בעבר כמנכ"ל ההחזקות הריאליות של בנק אגוד. יוניקורן תתמקד בהשקעות של 1–2 מיליון דולר בכל חברה לטווח של כשלוש שנים.

תשקיע בבד מתפרק למגבונים נשטפים

ליוניקורן שלושה הסכמי השקעה ב–2.5–3 מיליון דולר: הראשונה — השקעה של כחצי מיליון דולר בחברת סייברוואן, שגייסה באחרונה בבורסה כ–26 מיליון שקל. סייברוואן עוסקת בפיתוח מערכות מצילות חיים על ידי מניעת שימוש בטלפון נייד במהלך נסיעה. ההשקעה, שתמורתה יתקבלו 1.8% מהמניות, תיעשה במחיר ההנפקה הראשונית, שלאחריה עלתה המניה ב–34%. 

ההשקעה השנייה, בסך 1.5 מיליון דולר, תיעשה בסטארט־אפ בובייל, העוסק במחקר ובפיתוח יישומים לארגונים קטנים, תמורת הקצאה של 8.6% מהמניות (חלק מבעלי התפקידים ביוניקרון הם בעלי מניות או נושאי משרה בבובייל). ההשקעה השלישית, בסך חצי מיליון דולר (עם אופציה להשקעה נוספת של חצי מיליון דולר), תיעשה בחברת וויפלאש, המפתחת בד מתפרק למגבונים נשטפים ללא פלסטיק ומזהמים. יוניקורן תקבל 12% מהמניות החברה.

יוניקורן תחל ברואד שואו בימים הקרובים. ביוניקורן ציינו כי השקעה בשותפות מאפשרת חשיפה לכמה חברות תוך פיזור והקטנת סיכונים, והסתמכות על צוות מומחים קיים ומנוסה. עוד ציינו בשותפות כי היא נותנת מענה לצורך הקיים בגופים מוסדיים להשקעה בחברות טכנולוגיה, ללא צורך בצוות מומחים פנימי. מעבר לכך, ביוניקורן הדגישו שההשקעה היא סחירה ונזילה. 

מניית מילניום פודטק

השותף הכללי (חברת הניהול) של יוניקורן נמצא בבעלות המשפחות רוטלוי ולנדאו (50%), לצד יעקב טננבוים ורונן ויסרברג (50%). השותף הכללי התחייב להזרים בהנפקה כ–10 מיליון שקל, או 20% מסך הגיוס (הסכום הנמוך מביניהם). השותף הכללי זכאי לדמי ניהול של כמיליון שקל בשנה, בתוספת דמי ייזום של 20%, במקרה ששיעור התשואה מההשקעה נמוך מ–100%, או של 30% אם התשואה תעלה על 100%. השותף הכללי יקבל כ–600 אלף שקל נוספים כהחזר על הוצאות ההנפקה ועל תשלומים ששולמו להנהלה. 

הקורונה הקפיצה את מניות הטכנולוגיה

תחום הטכנולוגיה נהנה בחודשים האחרונים מעדנה כתוצאה ממשבר הקורונה, שהאיץ תהליכים טכנולוגיים שונים ודחף אימוץ של טכנולוגיות חדשות שתומכות בעבודה מהבית ובשירותים מרחוק. שיעור ההשקעות והחשיפה של מוסדיים בישראל לחברות טכנולוגיה בשלבים שלפני ההנפקה לציבור, גדל בהתמדה, והוא מעניק רוח גבית לתחום, בשעה שהבורסה בתל אביב ורשות ני"ע מקדמות מהלכים לשילוב ענף ההיי־טק הישראלי בשוק ההון המקומי. 

עם זאת, יוניקורן הזכירה בתשקיף כמה גורמי סיכון: שינויי חקיקה, תקינה ורגולציה; קשיים בהשגת מימון עתידי לחברות הפורטפוליו; חוסר ודאות של חברות הפורטפוליו לגבי הגעה לשלב של שיווק מסחרי; הצורך של חברות הפורטפוליו במשאבים ניכרים למחקר ופיתוח; ותלות של חברות הפורטפוליו ביזמים. ההנפקה של שותפויות המו"פ החדשות היא חלק מהמהלך של הבורסה ושל רשות ני"ע ליצירת מעין קרנות הון סיכון סחירות. זאת, בהמשך למהלך לקידום קרנות היי־טק סחירות, שאחת מהן, אי.בי.אי טכנולוגיה עלית, שהונפקה בבורסה לפני כשנתיים, ירדה מאז ב–20%.

עד כה, המשקיעים בבורסה נרתעו מהשקעה בחברות היי־טק בשלבים התחלתיים, בשל הסיכון הרב הקיים בכך והקושי לאתר חברות מוצלחות. מסיבה זאת, ההשקעה בשותפויות המו"פ החדשות נחשבת כהשקעה בסיכון גבוה. כלומר, ההשקעה כרוכה בסיכון של איבוד מלוא הכספים, ומסיבה זו היא אינה מתאימה לכל אחד. את ההנפקה של יוניקורן תוביל רוסאריו שירותי חיתום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker