אבן קיסר רוכשת שליטה ב-Lioli - כדי לחדור לשוק משטחי הפורצלן למטבח

אבן קיסר תשלם 12 מיליון דולר עבור החברה ההודית, במטרה לחזק את מעמדה בשוק משטחי המטבח, להאיץ את הצמיחה באירופה ולספק מענה בשוק הישראלי ל-Dekton

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל אבן קיסר
מפעל אבן קיסרצילום: איציק בן מלכי

אבן קיסר ביצעה היום את אחד המהלכים המשמעותיים בניסיונה להרחיב את סל המוצרים שלה, לחזק את מעמדה בשוק משטחי המטבח ולהגדיל את פעילותה בשוק האירופי המדשדשת תקופה ארוכה.

אבן קיסר, שמנוהלת על ידי יובל דגים, חתמה על הסכם לרכישת השליטה (55%) בחברת Lioli (ליאולי) ההודית, תמורת 12 מיליון דולר ותשלום נוסף של עד 10 מיליון דולר בסוף 2020, בכפוף לעמידתה של החברה הנרכשת ביעדי רווח תפעולי תזרימי (Ebitda). אבן קיסר צופה כי העסקה תיסגר ב-2020 ותשפיע לטובה על רווחיה ב-2021. מחזור המכירות של ליאולי הגיע ל-18 מיליון דולר ב-2019.  

מניית אבן קיסר

Lioli קרמיקה היא יצרנית של משטחי מטבח מפורצלן ומפעלה בעיר ג'וגרט שבהודו נחשב לאחד המתקדמים בעולם. המפעל, שמעסיק 350 עובדים, מייצר משטחי פורצלן עם הדפסה דיגיטלית. משטחי מטבח מפורצלן היא קטגוריה שמכירותיה העולמיות מוערכות במיליארד דולר לשנה, אבל צומחת במהירות ומתאפיינת במחירי פרימיום הדומים למשטחי הקוורץ - תחום פעילותה המרכזי של אבן קיסר.

מנכ"ל אבן קיסר יובל דגים
מנכ"ל אבן קיסר יובל דגים

שוק משטחי המטבח העולמי מוערך ב-105 מיליארד דולר לשנה, והנתח של הקוורץ בשוק הגיע ל-18% בעולם כולו, 22% מהשוק בארה"ב, 25% בקנדה ו-46% באוסטרליה. רכישת השליטה בליאולי תאפשר לאבן קיסר להרחיב את סל מוצרי הפרימיום שלה, תוך ניצול רשת השיווק וההפצה שלה בשווקים המובילים במערב, כמו ארה"ב, אוסטרליה, קנדה ומערב אירופה.

אבן קיסר, שבשליטת קיבוץ שדות ים וקרן טנא (35%), בחנה רכישה של שתי חברות מתחרות לליאולי ב-2019: חברת Laminam האיטלקית ואת The Size הספרדית, אך שתי החברות נרכשו על ידי קרנות השקעות פרטיות. הרכישה הנוכחית תספק לאבן קיסר מענה בשוק הישראלי לגידול בנתח השוק של מוצר הקרמיקה המשווק תחת המותג Dekton על ידי קוסנטינו הספרדית, ותאפשר לה להאיץ את הצמיחה בשוק המערב-אירופי, שבו נתח השוק של פורצלן מגיע ל-30%.

שיש וכיור של אבן קיסר
שיש וכיור של אבן קיסרצילום: ללא קרדיט

אבן קיסר שיווקה עד כה בישראל את משטחי הפורצלן של Laminam, שהיו 20%-15% ממכירותיה בשוק המקומי. המכירות של אבן קיסר באירופה, במזרח התיכון (למעט ישראל) ובאפריקה הסתכמו ב-40 מיליון דולר בלבד ב-12 החודשים האחרונים, והיו 8% מהכנסותיה של החברה בתקופה זו. הרכישה גם תקדם את אבן קיסר לקראת מימוש אחד מיעדי תוכנית האצת הצמיחה הגלובלית, שהיא להגיע לשיעור רווחיות גולמית מתואם של 35%-32%, משום ששיעורי הרווחיות הגולמית של החברה הנרכשת גבוהים מטווח זה בעוד ששיעור הרווחיות הגולמית של אבן קיסר נשחק בהדרגה בשנים האחרונות, בעיקר בשל בעיות תפעול, התחזקות השקל כלפי הדולר, הדולר הקנדי והדולר האוסטרלי והתחרות ביצרנים סיניים, טורקים והודים לרמה של 20.7% מהמחזור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker