משרד האנרגיה: התמלוגים למדינה מגז ומחצבים עלו במחצית ב-13% לכ-480 מיליון שקל

הגידול בהכנסות נרשם בשל תחילת ההפקה מלווייתן, שקיזזה ירידה בתשלומי התמלוגים על ידי תמר בשל משבר הקורונה ■ לפי נתוני משרד האנרגיה, כ-60% מהמכירות וההפקה של לווייתן במחצית הראשונה היו למשק המקומי, בעוד 40% ליצוא

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההשקעה במאגר תמר כבר הוחזרה, בעוד לווייתן החל לפעול רק בתחילת השנה
ערן אזרן

הכנסות המדינה מתמלוגים ואגרות מאוצרות טבע בחציון הראשון של 2020 הסתכמו בכ-480 מיליון שקל – עלייה של כ-12.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כך פירסם היום (ב') מינהל אוצרות טבע במשרד האנרגיה. מרבית התמלוגים, כ-472 מיליון שקל נבעו מהפקת גז ממאגרי תמר ולווייתן.

התמלוגים ממאגר תמר הסתכמו בכ-249 מיליון שקל, מהפקה של כ-3.4 מיליארד מ"ק (BCM) – נפילה של כ-40% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הירידה נבעה מהשחיקה במחירי הגז והנפט וירידה בכמות ההפקה ממאגר תמר, עקב ירידת ביקושים בעקבות משבר הקורונה. לירידה תרם גם הקיטון במכירות לחברת החשמל, שהעבירה חלק משמעותי (כ-72%) מרכישותיה ללווייתן.

התמלוגים ממאגר לווייתן הסתכמו בכ-223 מיליון שקל, מהפקה של כ-3.1 BCM. ההפקה מלווייתן החלה בסוף 2019. עיקר המכירות היו לחברת החשמל הישראלית, חברת החשמל הירדנית ולמצרים.

בדיקות באסדה במאגר לווייתןצילום: המשרד להגנת הסביב

לפי משרד האנרגיה, כ-60% מהמכירות והפקת הגז בלווייתן (1.8 BCM) היו למשק המקומי; ו-40% ליצוא (1.3 BCM). ההכנסות מתמלוגי לווייתן שנבעו ממכירות למשק המקומי מהוות כ-55% מסך התמלוגים, והיתרה, כ-45%, נבעו ממכירות ליצוא. ההכנסות מתמלוגי היצוא הינם בשיעור גבוה יותר משיעורם בסך ההפקה של מאגר לווייתן.

בנוסף לתמלוגים מגז טבעי, נרשמו הכנסות מתמלוגי מחצבים בסך של כ-4.56 מיליון שקל, והכנסות של כ-3.03 מיליון שקל מאגרות ופעולות שונות. במחצית השנייה של שנת 2020 וככל שלא יהיו שינויים דרסטיים מהשפעת משבר הקורונה, במשרד האנרגיה צופים הכנסות מתמלוגים בהיקף של כ-580 מיליון שקל ממאגרי תמר ולווייתן.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "הנתונים הללו וההערכות לגידול מתמלוגים גם בעתיד משמעותיים מאוד לכלכלת ישראל, יעשירו את קופת המדינה, ויסייעו בהפחתת יוקר המחייה. אנו צופים כי בסוף שנת 2020 ההכנסות מתמלוגים יגיעו לשיא חדש של למעלה ממיליארד שקל, זאת אם לא יתרחשו אירועים חריגים בשל משבר הקורונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker