חוזה חוקי? השותפות בתמר הסכימו לפצות את נובל אנרג'י – וההסכם עם בזן נחתם

המנגנון לפיצוי כספי שאותו פסלה בעבר רשות התחרות, קובע לנובל פיצוי בסך ההפרש שבין מחיר הגז בחוזה עם בזן לבין מחיר מינימום שהגדירה נובל ("מחיר רצפה") ■ השותפות בתמר סירבו להעניק לדלק קידוחים מנגנון פיצוי דומה – ולכן היא סירבה לחתום על החוזה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פלטפורמת הפקת הגז ממאגר תמר בנמל אשדוד
ערן אזרן

לאחר שהסכימו על מנגנון שיעניק פיצוי כספי לנובל אנרג'י, השותפות בתמר חתמו על הסכם למכירת גז לחברת בזן בתמורה לכ-150-120 מיליון דולר. ההסכם הונדס בימים האחרונים לאחר הפרסום ב-TheMarker, בדבר מהלכים לכאורה שביצע מונופול הגז של נובל ודלק קידוחים על מנת להעביר את החוזה של בזן למאגר לווייתן. המהלכים כללו הטלת וטו של נובל על חתימת ההסכם.

השותפות בתמר לא חשפו מהו מנגנון הפיצוי שעליו הוסכם עם נובל, על מנת שזו תתרצה, תסיר את הווטו – ותאפשר לחתום על החוזה. ואולם, לפי מידע שהגיע ל-TheMarker, המנגנון קובע לנובל פיצוי כספי בסך ההפרש שבין מחיר הגז בחוזה עם בזן לבין מחיר מינימום שהגדירה נובל ("מחיר רצפה"). כלומר, השותפות בתמר ישפו את נובל בגין ההפרש – ויעניקו לה למעשה סבסוד עקיף כדי שתחתום על החוזה.

דלק קידוחים לא חתמה על הסכם המכר לבזן – אף שהיא מחזיקה ב-22% מהזכויות בתמר. בדלק סירבו לחתום מאחר שהשותפות בתמר לא הסכימו להכליל את דלק במסגרת מנגנון הפיצוי שסוכם עם נובל. השותפות בתמר סבורות שלדלק אין כלל זכות וטו היום על החוזים. זאת, מאחר שרשות התחרות קבעה כבר באוגוסט 2006, כחלק מתנאי הפטור מהסדר כובל שניתנו לתמר, שדלק קידוחים לא תוכל למנוע קבלת החלטות במאגר. בדלק קידוחים סירבו להגיב.

לא ברור אם מנגנון הפיצוי עליו סיכמו השותפות בתמר עם נובל הוא בכלל חוקי. באחרונה הסכימו השותפות בתמר על מנגנון שיווק נפרד, שיאפשר לשותפות בתמר שאינן דלק ונובל למכור גז מהמאגר באופן עצמאי, ללא תלות בדלק ונובל, ובכך להתחרות בלווייתן. ההסכם כלל סעיף שהבטיח מחיר מינימום; כלומר, אם השותפות בתמר ימכרו גז במחיר הנמוך מהמינימום שהוסכם, נובל ודלק יקבלו פיצוי - ובכך יעניקו להן למעשה סבסוד עקיף.

רשות התחרות פסלה את ההסדר, בנימוק שהסעיף הספציפי אינו עולה בקנה אחד עם עיקרון התחרות. ברשות התחרות סירבו להשיב לשאלה האם יתנגדו להסכם החדש עם בזן, בשל קיומו של המנגנון למחיר רצפה, והשיפוי המובטח לנובל.

מאגר כרישצילום: אנרג'יאן

מקורב לשותפות בתמר אמר בהקשר זה: "המנגנון טיפה שונה מהמנגנון הקודם שסוכם ונפסל. הוא שונה במחיר, וגם בסעיפים נוספים. השותפות בתמר לא ששו לחתום על המנגנון הזה, אבל הן חתמו, לא היה מה לעשות. גם לאחר החתימה, השותפות לא מוותרות על הזכויות שלהן, אם יתברר שנובל מתנהלת בצורה שאינה חוקית. זו היתה חתימה נקודתית. לא מדובר בסכומים מהותיים".

בזן: חיסכון של 40-35 מיליון דולר

עידן עופרצילום: אלון רון

בזן, מקבוצת החברה לישראל שבשליטת עידן עופר, ערכה בשבועות האחרונים מו"מ לרכישת גז מתמר, ביחד עם החברה האחות, כיל. בזן וכיל הן לקוחות משמעותיים הנמנים עם Top Five של צרכני הגז. כיום, בזן רוכשת גז מתמר במסגרת חוזה מזדמן (Interruptible), בעוד כיל קונה מחצית מהגז מתמר ומחצית מלווייתן. בבזן ובכיל ביקשו לחתום על הסכם גישור לרכישת גז לתקופה של עד תחילת ההפקה המסחרית ממאגר כריש של אנרג'יאן, שעמו נחתם הסכם לטווח ארוך.

הסכם הגישור נהפך למשמעותי עבור בזן וכיל, לנוכח הדחייה במועד של תחילת ההפקה המסחרית מכריש, בעקבות מגפת הקורונה והעיכוב בבניית אסדת ההפקה בסינגפור. התחזית כעת היא שהמאגר יתחיל בהפקה רק ברבעון השלישי של 2021, ואולי אף מאוחר יותר. בסך הכול, כיל ובזן ביקשו לרכוש יחד 1.25 מיליארד מ"ק (BCM) גז – עם אופציה להארכת תקופת ההסכם. זאת, לאחר שהסכם הגז המקורי שבין בזן לתמר הסתיים ביוני השנה.

בזן תרכוש כ-1 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי מתמר, בתמורה כספית של 120-180 מיליון דולר (הסכום יגדל מעבר ל-120 מיליון דולר, ככל שרכש הגז יימשך לתוך החציון השני של 2021). בבזן ציינו  כי סכום זה משקף טווח חיסכון בעלויות רכש בסכום משוער של 30-45 מיליון דולר. ככל הידוע, החוזה כלל סעיף מיוחד - החרגה שתאפשר לבזן לרכוש גז נוזלי (LNG) זול, על בסיס המשולחים שמייבאת חברת החשמל מחו"ל (על חשבון הרכש מתמר

ההסכם יהיה תקף עם אישורו באסיפה הכללית של בזן, שזומנה ל-1 באוקטובר; ועד תחילת הזרמת הגז מכריש (לפי הערכת אנרג'יאן, ביולי 2021) או עד ליולי 2022. לבזן ניתנו אופציות המאפשרות להאריך את ההסכם, כל פעם בשלושה חודשים, עד לסוף יולי 2022. הארכת ההסכם עד לתוך 2022 היא מידע חדש שנחשף – ולא ברור אם הוא התבסס על מידע כלשהו בנוגע לעיכוב נוסף שעשוי להיות בהשלמת פרויקט כריש.

החתימה: לאחר פניית רשות התחרות

מיכל הלפרין ויצחק תשובהצילום: אייל טואג, גדעון לוין

מוקדם יותר השבוע שלחו השותפות בתמר שאינן דלק ונובל מכתב חריף לרשות התחרות, שכלל האשמות שונות כנגד מונופול הגז. במכתב צוין כי השותפות בתמר נתקלות "בהתנהלות בוטה של דלק ונובל הפוגעת ביכולת התחרותית של תמר, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך", וזאת בכל הנוגע לאפשרות לחתום על חוזים. השותפות הזכירו את המו"מ עם בזן, שהיה תקוע לאחר שנובל — שהיא גם מפעילת מאגר תמר — הטילה וטו על ההסכם, ובכך סיכלה בפועל את חתימתו הסופית.

מקורב למו"מ בין השותפות בתמר אמר לאחר שליחת המכתב: "על הרבה פחות מזה רשות התחרות כבר היתה פותחת חקירה ופושטת על משרדי נובל. אבל הרשות סינדלה את עצמה כשניסתה לגבש מהלך אחיד של משרדי המשפטים, האנרגיה והאוצר — ולכן העסק עכשיו תקוע".

נובל הטילה זכות וטו על ההסכם עם בזן, אף שמתווה הגז קובע שהיא לא תוכל להחזיק בזכות וטו בתמר אם אחזקותיה יירדו ל–25%, מה שאכן קרה. ואולם, בסביבת נובל טוענים לפרשנות שונה של המתווה, לפיו נובל עדיין נחשבת כמי שלא ירדה באחזקות במאגר בשל האחזקות של דלק קידוחים, שהיא צד קשור, במאגר תמר, באמצעות תמר פטרוליום.

מקורב לשותפות בתמר ציין שמי שדחף לחתימה על ההסכם עם בזן, בשילוב מנגנון הפיצוי לנובל, היא תמר פטרוליום – בעוד שבישראמקו, שבה שותף בעקיפין קובי מימון, לא ששו לחתום על ההסכם. בישראמקו סירבו להגיב. תמר פטרוליום היא חברה ממונפת מאוד, עם חוב פיננסי כבד של 3.7 מיליארד שקל – ולכן יש לה תמריץ ברור להילחם על כל חוזה. כלומר, בתמר פטרוליום הסכימו להסתפק ברווחים נמוכים יותר (בשל הפיצוי לנובל) – ולו בלבד כדי לחתום עליו.

בינתיים, במשרד האנרגיה לא מגיבים לאירועים האחרונים במאגר תמר. שר האנרגיה יובל שטייניץ, סירב להתייחס לנושא. דוברו של שטייניץ מסר: "הנושא נמצא עדיין בעבודה מקצועית משולבת של הממשלה (רשות התחרות, משרד המשפטים, משרד האוצר ומשרד האנרגיה), לכשתסתיים נתייחס לנושא".

טרם התקבלה תגובת נובל אנרג'י.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker