מאיר גורביץ' מציע לכנפיים שליטה משותפת באל על

איש הנדל"ן מאיר גורביץ השיג התקדמות במגעים לקבלת היתר אחזקה במניות אל על, ונציגיו נפגשו עם דירקטוריון החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר גורביץ'
מאיר גורביץ'צילום: דודו בכר

מאיר גורביץ' אחד משלושת המועמדים לרכישת השליטה בחברת אל על נפגש היום (ה') עם נציגי החברה והציע לחברה עסקה ידידותית: הקצאת מניות ושליטה משותפת עם חברת כנפיים, שבשליטת תמי מוזס בורוביץ', שמחזיקה כיום ב-38.3% ממניותיה של אל על. 

גורביץ', שמיוצג על ידי עורך הדין רונן ציטבר הגיע היום לישראל לאחר שנציגיו השיגו התקדמות במגעים עם הרגולטור לקבלת היתר אחזקה במניות אל על. מלבד גורביץ' הביעו עניין ברכישת השליטה באל על גם אלי רוזנברג ודוד ספיר.

מטוס של חברת אל על. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
מטוס של חברת אל על. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: דוברות אל על

נציגיו של גורביץ' הכחישו בעבר שהם מתואמים עם תמי מוזס בורוביץ' ושכוונתו להגיע לשליטה משותפת - אולם הדגישו שאינם פוסלים מבנה של שליטה משותפת. גורביץ' הגיש לפני 17 יום בקשה להיתר החזקה ב-40%-25% ממניותיה של אל על . ההצעה הוגשה תחילה למזכירות אל על והועברה לרשות החברות הממשלתיות שמנוהלת על ידי יעקב קוינט.

גורביץ' הוא איש נדל"ן שהשקיע באי הבריטי והוא בעל השליטה בחברת ארזים שמניותיה נמחקו מהמסחר, אולם שתי אגרות חוב שלה עדיין נסחרות. חברת ארזים, שבשליטתו של גורביץ', מחזיקה ב-6 נכסים מניבים בבריטניה בשווי הוגן של 164 מיליון שקל שהניבו דמי שכירות של 22 מיליון שקל ב-2019.

מניית אל על

באחרונה ניהלה החברה התדיינות עם רשת בתי קפה ששוכרת ממנה נכסים בנוגע לבקשתה של הרשת להקטין את דמי השכירות נוכח הירידה במחזור ההכנסות שלה - בשל משבר הקורונה והסגר שהוטל בעקבותיו.

רואי החשבון של ארזים, משרד זיו האפט, צירפו לדו"חות הכספיים של החברה הערת עסק חי שבו ציינו כי לחברה גירעון של 52 מיליון שקל בהונה העצמי וגירעון של 3 מיליון שקל בהון החוזר, וכי פעילותה מושפעת משער החליפין של השקל כלפי הלירה שטרלינג.

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט
מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינטצילום: מיכל פתאל

זיו האפט ציינו כי גורמים אלה מעלים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי. באחרונה התפטרו שני דירקטורים מהחברה. ארזים היתה מעורבת בין 2012 ל-2017 בשלושה הסדרי חוב שבמסגרתם נאלצה לפרוס מחדש את לוח תשלומי הקרן והריבית לבעלי האג"ח.

אל על אמורה היתה לבצע עד ה-30 באוגוסט 2020 הנפקה לציבור שבמסגרתה תגייס 150 מיליון דולר בהנפקת מניות ובמקביל לקבל הלוואה בנקאית של 250 מיליון דולר בערבות מדינה של75%. החברה הודתה אתמול כחלק מהדו"חות הכספיים שלה לרבעון השני של 2020 שלא הצליחה לקבל הלוואה בנקאית. ואולם, מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר אייל, הסכימה במייל ששלחה לחברה בתחילת השבוע לתת ערבות זהה - כלומר 75% להנפקת אגרות חוב לציבור בהיקף דומה. זאת על אף שבשל הספקות המשמעותיים בדבר המשך קיומה כעסק חי עלולה הריבית בהנפקת אגרות החוב להגיע לרמות דו-ספרתיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker