ההסתבכות של טבע בארה"ב: הוגשה תביעה פלילית על תיאום מחירים

משרד המשפטים האמריקאי הגיש הלילה כתב אישום פלילי נגד טבע, בגין עבירות של תיאום מחירים, מכרזים וחלוקת לקוחות בין השותפים למזימה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל טבע קור שולץצילום: מוטי מילרוד
יורם גביזון

משרד המשפטים האמריקאי הגיש הלילה (רביעי) כתב אישום פלילי נגד טבע בבית משפט בפנסילבניה. המשרד תובע את טבע על עבירות של תיאום מחירים, מכרזים וחלוקת לקוחות בין השותפים למזימה, וכן בשלושה סעיפים של עבירות על חוקי ההגבלים העסקיים שהתרחשו, על פי כתב התביעה, בין מאי 2013 לדצמבר 2015.

במחלקת ההגבלים העסקיים של משרד המשפטים האמריקאי טוענים בכתב התביעה כי טבע ביצעה עבירות על חוק ההגבלים העסקיים, שניפחו את המחירים ששילמו הצרכנים בסכום של 350 מיליון דולר. התביעה טוענת שטבע תיאמה את מחירי הגרסה הגנרית לתרופה Pravachol, המיועדת להורדת רמת הכולסטרול בדם.

מקרה שני של תיאום מחירים, מכרזים וחלוקת לקוחות בין המשתתפים במזימה נגע לתרופות המטפלות בדלקת פרקים שגרונית, התקפים, כאב, תרופות למחלות עור ותרופות לדילול דם. כך, המקרה השלישי נוגע לתרופות לטיפול בסרטן המוח, סיסטיק פיברוזיס, דלקת פרקים שגרונית ועודף לחץ דם.

מניית טבע בניו יורק

לפי כתב התביעה, החברות שהשתתפו בקשר לתאם מחירים כללו, בין היתר, את חברת סנדוז מקבוצת נוברטיס; תרו, שבשליטת סאן ההודית; אפוטקס הקנדית; וגלנמרק. מבין חברות אלה, גלנמרק היא היחידה שעומדת בפני תביעה דומה וטוענת כי לא ביצעה כל עבירה. שאר החברות העדיפו להסדיר את התביעה בתשלום קנסות כחלק מהסדר תביעה נדחית, שבמסגרתה החברות החשודות בעבירה מודות ומתחייבות לא לחזור על העבירות, לעמוד בהוראות ההסדר עם משרד המשפטים ולשלם קנס בתמורה לביטול האשומים בתוך פרק זמן קצוב, בדרך כלל שלוש שנים.

חברות נוהגות במרבית המקרים להסכים להסדר מסוג זה, משום שהרשעה בתביעה פלילית מהסוג שבו נתבעה טבע עלולה לגרום להרחקתה של החברה הנתבעת מתוכניות הביטוח הפדרליות. הקנס המקסימלי שקבוע בחוק על כל אחת מהתביעות הוא 100 מיליון דולר, אלא שהקנס עלול להיות גבוה יותר - עד פי שניים מהרווח שגרפה החברה שהורשעה, או פי שניים מהנזק שנגרם לצרכנים. התביעה הוגשה נגד טבע לאחר כישלון המגעים בין טבע למשרד המשפטים האמריקאי על הסדר דומה.

טבע מסרה בתגובה להגשת כתב האישום: "טבע מאוכזבת מכך שמשרד המשפטים האמריקאי בחר להמשיך בתביעה זו. טבע חקרה עניין זה יותר מארבע שנים והגיעה למסקנה כי לא השתתפה בתיאום מחירים. בהתבסס על הבדיקה הפנימית שלנו, טבע דוחה בתוקף את ההאשמות ותגן בנחישות על החברה בבית המשפט. טבע שיתפה פעולה לאורך כל החקירה וניסתה להגיע להסדר שישרת את האינטרסים של החברה, מחזיקי העניין שלה והמטופלים שאותם החברה משרתת. משרד המשפטים סירב לשקול חלופות שלא יפגעו קשות בטבע ובבעלי העניין שלה, כולל המטופלים המסתמכים על התרופות שלנו.

"גם בעת שאנו מגנים על החברה בהליך זה, טבע תמשיך להתמקד בתפקידה החיוני במערכת הבריאות האמריקאית, שבה היא מבטיחה גישה לתרופות ברות-השגה, כולל מיליוני מטופלים הסובלים ממספר מחלות כרוניות. בארה"ב בלבד, אחד מכל 10 מתוך 3.69 מיליארד המרשמים הגנריים שניתנים בכל שנה הינו למוצר של טבע".  

בצד התביעה הפלילית שהוגשה הלילה לבית המשפט בפנסילבניה, טבע מתמודדת עם שלוש תביעות שהוגשו נגדה ונגד חברות גנריות אחרות על עבירות דומות. טבע וחברות גנריות נוספות נתבעו במאי 2019 על ידי 40 מדינות בארה"ב. התביעה הורחבה מאוחר יותר וכללה 54 מדינות ומחוזות, בטענה שאנשי מכירות בדרגות בכירות בטבע ארה"ב וחברות אחרות — כמו מיילן, Lannett, סנדוז מקבוצת נוברטיס ופייזר — העלו בשיעור משתנה של עד 1,000% את המחירים של 112 תרופות, ותיאמו עם חברות גנריות אחרות את מחיריהן של 86 תרופות נוספות.

התביעה עוסקת גם בניסיון של בכירים בטבע ארה"ב להעלים ראיות ולשבש הליכי חקירה על ידי הודעות סמס ותיאום גרסאות עם נציגי חברות גנריות אחרות. התביעה היתה הרחבה משמעותית של תביעה קודמת שהוגשה נגד טבע וחברות גנריות אחרות בדצמבר 2016, שבה נטען כי טבע ושש חברות נוספות היו שותפות בחלוקת שוק והעלאה מתואמת של מחירי תרופה אנטיביוטית נגד פצעי בגרות, ושל תרופה לשליטה ברמת הסוכר בדמם של חולי סוכרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker