סומוטו קופצת ב-11% בעקבות מו"מ בין חברת החשמל לנוסטרומו

מונופול החשמל חשף כוונה לביצוע פיילוט עם נוסטרומו - ועשוי גם להשקיע בה ■ סומוטו צפויה להתמזג עם נוסטרומו תוך רכישת בעלות מלאה על החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שוקי אברמוביץ'
שוקי אברמוביץ', יו"ר סומוטוצילום: אלינה קליימן

חברת סומוטו, שנערכת למיזוג עם חברת הסטארט-אפ נוסטרומו עשויה לקבל את חברת החשמל כשותפה בנוסטרומו. חברת החשמל החליטה לנהל מו"מ עם נוסטרומו לביצוע פיילוט משותף בנושא אגירת אנרגיה ועל השקעה בנוסטרומו במסלול החדשנות.

בחברת החשמל ציינו כי זו הזדמנות ייחודית עבורם הן לבחינת טכנולוגיה חדשנית והן לביצוע השקעה בכפוף לביצוע בדיקות מקדימות וקבלת אישורים. בעקבות הדיווח על העניין של חברת החשמל בנוסטרומו, עולה מניית סומוטו ב-10.4% במחזור של 8.6 מיליון שקל שגבוה פי חמישה מהמחזור היומי הממוצע במניה.

מניית סומוטו

על פי הערכות, המיזוג המתוכנן בין סומוטו לנוסטרומו אינו תלוי בביצוע ההשקעה של חברת החשמל בנוסטרומו, ואם אכן תבוצע לפני המיזוג עם סומוטו, הדילול יהיה על חשבון המשקיעים הקיימים של נוסטרומו ולא על חשבונה של סומוטו. המיזוג בין סומוטו לבין נוסטרומו צפוי להתבצע באמצעות רכישת הבעלות המלאה בנוסטרומו על ידי סומוטו תמורת הקצאת 73.5% ממניותיה לבעלי המניות של נוסטרומו.

שווייה של נוסטרומו לצורך העסקה נקבע על 37.5 מיליון דולר כולל קופת מזומנים בסכום של 2.5 מיליון דולר - ואילו שווייה של סומוטו נקבע על 12.8 מיליון דולר, כולל מזומנים בסך 10.3 מיליון דולר. נוסטרומו, שהוקמה ב-2017 על ידי היזם ירון בן נון, פיתחה טכנולוגיה מתקדמת לאגירה וניהול ביקושי אנרגיה. החברה עוסקת בפיתוח, התקנה ותפעול של מתקני אגירת אנרגיה לבנייני משרדים, קניונים, בתי חולים, מרכזי דאטה מבוססי צ'ילרים, וצרכנים מסחריים נוספים של מיזוג אוויר.

יעילות אנרגטית גבוהה פי עשרה ממתחריה

נוסטרומו פיתחה מערכת המבוססת על תא אנרגיה ייחודי שנקרא IceBrick. כל תא מכיל מאות קפסולות של מים והם מוצבים במבנה הלקוח ומאפשרים המרה ואגירה של אנרגיה חשמלית לאנרגיית קור. אנרגיה זו, מאפשרת, מאוחר יותר, הקלה על מערכות המיזוג של הלקוח על פי דרישה של רשת החשמל ובכך הפחתה משמעותית בעלויות החשמל של הלקוח. המוצר הוא מודולרי ומאפשר התאמה קלה לכל בניין קיים.

נוסטרומו מפתחת גם כלי שליטה ובקרה (eNvoy) שמאפשרים התקנה מהירה, ניהול ואופטימיזציה של המערכת במתקן הלקוח. הטכנולוגיה שפיתחה נוסטרומו, IceBrick, היא תא תרמי בעל יעילות אנרגטית גבוההה פי עשרה ממתחריה בכל הקשור לצפיפות אנרגיה למ"ר. המערכת, שמספקת אגירת אנרגיה במחיר של 400 דולר לקילו-ואט, מותקנת עם אחריות לאפס שחיקה ביכולת אגירת האנרגיה של התאים ל-15 שנה. זאת, בניגוד לסוללות הליתיום, שמאבדות עשרות אחוזים מיכולת האגירה שלהן על פני תקופה זו. יעילות זו מספקת לנוסטרומו את היתרון הגדול ביותר שלה: צריכת שטח מועטה, שמאפשרת למנהלי בניינים להתקין את המערכת לצד מגדלי הקירור הקיימים שמוצבים על הגגות. זאת בניגוד למתחריה של החברה, כמו CALMAC, שנרכשה בידי Trane ,Baltimore Aircoil ו- FAFCO.

IceBrick של נוסטרומוצילום: Nostromo

נוסטרומו מעריכה שיתרונותיה הטכנולוגיים מספקים שיפור מהותי לפתרונות של מתחריה בתחום אחסון הקרח כטכנולוגיה לאגירת אנרגיה, שגרמו לכך שקטגוריה זו היא רק 0.04% מההספק של אגירת האנרגיה, בהשוואה לנתח של 94% לסוללות הליתיום. נוסטרומו מתמקדת בפלח המסחרי, כמו מרכזים מסחריים, בנייני משרדים, בתי חולים ומלונות, שבהם מרוכזת 60% מצריכת הקירור ומיזוג האוויר. נוסטרומו התקינה מערכת אגירה של 200 קילו-ואט על גג מפעל המזגנים של חברת אלקטרה בנס ציונה מיוני 2019.

נוסטרומו, שמעסיקה 15 עובדים בישראל ובצפון אמריקה, קיבלה מענקים מהמדען הראשי של משרד האנרגיה, מהרשות הישראלית לחדשנות, מקרן BIRD בשיתוף משרד האנרגיה האמריקאי ומענקית האנרגיה של (Shell). נוסטרומו מחזיקה בכמה פטנטים שנמצאים בתהליכי רישום בארה"ב, אירופה, סין וישראל. בעלי מניותיה של נוסטרומו כוללים את משפחת בן נון, קבוצת תעבורה של משפחת לבנת (7%-6%), יהודית וקובי ריכטר, רמי אונגר וחברת מנורה מבטחים אנרגיה, שמחזיקה ב-5% מהמניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker