אסא ששון

פרופ' חיים לוי שלח מכתב לפני תובענה לפיצוי לשלמה אליהו, בעל השליטה בחברת מגדל, שבו טען כי התנהלותו של אליהו הובילה לפגיעה בערך החברה, וכי מאז שרכש את החברה היא מתאפיינת בחוסר יציבות משמעותי בשדרת ההנהלה הבכירה שלה. לוי, פרופסור בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית וחתן פרס ישראל, מכהן כדירקטור בגופים ציבוריים רבים ומחזיק במניות בחברת מגדל.

במכתב, שנשלח על ידי עו"ד זיו עירוני, טען לוי כי אליהו התנהל "בניגוד לכללי ממשל תאגידי ובניגוד לדין, מאז נרכשה החברה על ידו ב-2012", והוסיף כי יש בידו להוכיח כי "התנהלותו של מר שלמה אליהו, בעל השליטה בחברה, גרמה לחברה נזק כספי המוערך בצורה שמרנית בסכום של 332.8 מיליון שקל". אם אליהו לא ישיב את סכום הכסף, יש בכוונת לוי לפנות לבית המשפט הכלכלי בתל אביב.

לוי כתב כי נמצאו כמה אירועים שהעידו על תפקודו הלקוי של בעל השליטה בחברה, "בניגוד לחובות המוטלות עליו מכוח הוראות הדין, ובכללן הוראות הרשות". לוי התייחס בדבריו למטבחון שהקים אליהו - אותה קבוצה מצומצמת שכללה מלבד אליהו את הדח"צים רונית בודו ואברהם ביגר. לוי טען במכתבו כי "מדובר בעבירה ברורה וביודעין של בעל השליטה על הוראות סעיף 92 בחוק החברות, הקובע כי דירקטוריון החברה, ולא בעל השליטה בה, יתווה את מדיניותה של החברה ויפקח על ביצוע תפקידי המנהל הכללי ופעולותיו". לוי המשיך וכתב כי המטבחון אמנם בוטל - אך הנזק לחברה כבר נגרם.

לוי התייחס גם למכתב ששלח יו"ר מגדל ביטוח, עודד שריג - שהתפטר מתפקידו - ובו כתב כי לא ימשיך בתפקיד מפני שאינו יכול לשאת באחריות לכספים שהופקדו בידי מגדל, וכי הוא מנוע מלפעול למענם ולטובת החברה עקב מבנה הבעלות והממשל התאגידי שנגזר ממנו, "קרי: עקב התערבות בוטה של בעל השליטה בענייני הדירקטוריון חברת הביטוח, לרבות פעילות היו"ר והמנכ"ל", כפי שכתב לוי.

פרופ' חיים לויצילום: תומר אפלבאום

לוי ציטט את פרופ' יוסי גרוס, שהסביר בראיון כי "בגלל מבנה השליטה בארץ, אנשים חושבים שהחברה היא שלהם ושהם יכולים לעשות בה מה שהם רוצים. אני מסביר להם בכל הזדמנות שגם אם רק 20% או 15% בידי הציבור זה לא החברה שלך. יש לך חובת אמון כלפי אחרים. אנשים שכחו את זה".

לוי אמר שהשינויים התכופים בהנהלת החברה (החלפת ארבעה יו"רים וחמישה מנכ"לים; א"ש) הובילו להיווצרות פער בין תשואת מגדל לתשואות החברות האחרות בשוק, בכל פעם שחל שינוי בהנהלה.

לוי מנה את השינויים העיקריים ואת פערי התשואות: יולי 2016 - עזיבת מנהל הסיכונים יצחק בן מנחם; יולי 2017 - עזיבת אמיל וינשל; אפריל 2018 - עזיבת היו"ר יוחנן דנינו; מאי 2018 - עזיבת המנכ"ל עופר אליהו, וכן עזיבתם באותה עת של ערן צרנינסקי ורענן כהן; דצמבר 2018 - עזיבת יו"ר מגדל ביטוח עודד שריג; ינואר 2019 - עזיבת מבקרת הפנים מיכל לשם; מאי 2019 - התפטרות המנכ"ל דורון ספיר, אפריל 2020 – נרקם מהלך לפיטוריו של היו"ר ניר גלעד, שנמנע על ידי הפיקוח על הביטוח עד לסוף השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker