עמיתים תתפעל את קרן הפנסיה לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל

הקרן, שמופעלת כיום על ידי רשות האוכלוסין, מנהלת את כספיהם של כ-90 אלף עובדים ■ במסגרת הסכם התפעול, עמיתים תספק לקרן שירותי גבייה, ניהול השקעות ותשלומי פנסיה

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עובדים פלסטינים עוברים במחסום ליד חברון, במאי
עובדים פלסטינים עוברים במחסום ליד חברון, במאיצילום: AFP

חברת עמיתים, שמנהלת את שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות, חתמה עם המדינה היום (א') על הסכם לתפעול קופת הפנסיה לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל. ההסכם נחתם לאחר קבלת אישור של הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת.

לפי החוק הישראלי, העובדים הפלסטינים זכאים לשכר ולתנאים הסוציאליים הזהים לאלה של כל עובד אחר בישראל. כספי הפנסיה מופרשים על ידי המעסיקים לקרן פנסיה נפרדת, המכונה קרן פנסיה לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל, שפועלת כבר כמה עשורים.

הקרן מנהלת כיום את כספיהם של כ-90 אלף עובדים, שהופקדו על ידי כ- 9,000 מעסיקים ישראלים. הרגולטור האמון על זכויותיהם הסוציאליות של העובדים האלה וגם מפעיל את הקרן הוא רשות האוכלוסין וההגירה, שמעניקה את היתרי העבודה. הקרן פועלת במתכונת דומה לקרנות הוותיקות, במנגנון של ערבות הדדית כשהתשואה בה מובטחת. עם זאת, ברגע שהעובד מפסיק את עבודתו בישראל, יש באפשרותו למשוך את הכספים מהקרן.

יואב בן אור, מנכ"ל עמיתים צילום: תומר אפלבאום

לפני כשנה קבע דו"ח של צוות בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד האוצר דאז שי באב"ד - שהוקם להסדרת השכר והזכויות הסוציאליות של העובדים הפלסטינים בישראל - כי יש פערים גדולים בין הזכויות שמגיעות לעובדים על פי חוק לבין תנאיהם בפועל. בין המלצות הצוות היתה המלצה כי במקום שהמעסיקים יעבירו את ההפרשות הפנסיוניות עבור העובדים לרשות האוכלוסין, יגובש מודל חיסכון פנסיוני שהגוף המתפעל שלו יהיה עמיתים.

במסגרת הסכם התפעול שנחתם היום, עמיתים תספק לקרן את השירותים הנדרשים, ובהם גביית התשלומים, שירות לקוחות, ניהול השקעות ותשלומי פנסיה. עמיתים היא הגוף הפנסיוני הגדול בישראל במונחי נכסים מנוהלים ובמספר מקבלי הקצבאות. החברה מנהלת נכסים בהיקף כולל של כ-400 מיליארד שקל, משלמת קצבאות לכ-250 אלף איש ומנהלת את חשבונות הפנסיה של יותר מ-70 אלף עמיתים פעילים.

מנכ"ל עמיתים, יואב בן אור, ציין כי "זאת אבן דרך משמעותית עבור עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר. זאת פעילות משמעותית שבה נביא לידי ביטוי את הידע והמיומנויות הייחודיים של העובדים שלנו ואת הניסיון הרב בשירות ובתפעול של קרנות פנסיה. אנחנו מודים למשרד האוצר ולרשות האוכלוסין וההגירה על האמון שהם נותנים בנו, ואני משוכנע שנצדיק אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker