טבע תפטר 350 מ-700 עובדי מפעל טבע-טק ברמת חובב

הפיטורים שיבוצעו רק בעוד 18 חודשים נעשים בעקבות ירידה חדה ברווחיותו של המפעל שמייצר חומרי גלם פעילים לתרופות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע טק ברמת חובבצילום: אליהו הרשקוביץ

חברת טבע תפטר 350 מ-700 עובדי מפעל טבע טק ברמת חובב בעוד 18 חודשים. פיטורי העובדים ממפעל טבע, שמייצר חומרים פעילים לתרופות, נעשים בתגובה לירידה התלולה בהיקף העבודה במפעל כתוצאה מקיטון במספר ההשקות של תרופות גנריות גדולות ובעקבות ירידה בביקוש לתוצרתו של המפעל עבור לקוחות חיצוניים וגם עבור טבע בשל העובדה שהמפעל הפך ליקר ולא תחרותי בהשוואה למתחרים בסין ובהודו.

בעקבות תהליכים אלה, ירדה הנצילות של מפעל טבע טק מ-85% ל-20% מבלי שמספר העובדים במפעל ירד, כך שחלק ניכר מעובדי המפעל היו מובטלים דה פקטו. הפיטורים נעשים בהסכמה ובאישור של ההסתדרות וועד העובדים וכחלק מתוכנית אופטימיזציה שעליה הכריז קור שולץ מנכ"ל טבע בפברואר 2020.

מנכ"ל טבע קור שולץצילום: מוטי מילרוד

טבע עשתה ניסיונות בשנים האחרונות להפוך את מגמת הירידה בנצילות של האתר ברמת חובב, למשל על ידי השקעה של סכום מצרפי של 300 מיליון דולר והעברת חומרי גלם פעילים שיוצרו בעבר במפעל פלנטקס של טבע בנתניה שנסגר אולם ניסיונות אלו לא מנעו את הפסדיו של המפעל.

טבע הגיע להסכם עם ועד העובדים וההסתדרות כי הפיטורים יבוצעו רק בעוד שנה וחצי מתוך הערכה שבמציאות של שוק העבודה במשבר הקורונה יקשה על העובדים למצוא מקום תעסוקה חלופי. ההסכמה בין טבע לבין ההסתדרות חלה רק על מועד סיום העסקת העובדים במפעל טבע-טק ולא על מספר העובדים שיפוטרו או גובה הפיצויים שיקבלו. המו"מ בין טבע לבין ההסתדרות לגבי נושאים אלו החל היום. טבע צפויה לשלם עם הפיטורים סכום נוסף מעבר לקבוע בחוק השווה לשנת עבודה, באופן שירכך מעט את המכה לעובדים שיפוטרו.

בתגובה לתוכנית ההתייעלות במפעל טבע-טק מסרה ההסתדרות: "ההתייעלות במפעל טבע-טק לא תחל באופן מיידי, נוכח מגפת הקורונה והמצב הקשה במשק. טבע-טק נעתרה לבקשת ההסתדרות וההליך יחל לכל הפחות בעוד 18 חודשים. בתקופה זו הצדדים ידונו יחד בפתרונות למצב וינסו לצמצם את הפגיעה בעובדים ובזכויותיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker