שיתוף הפעולה בין אלקטריאון לחברת חשמל גרמנית יוצא לדרך

החברה חתמה על הסכם עם EnBW - ותקים כביש חשמלי שיטען את האוטובוס המסיע את עובדי החברה מהמפעל לעיר - צעד ראשון בפרויקט תלת-שלבי

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאית בפיילוט של אלקטריאון בשוודיה. החברה תבנה כביש חשמלי באורך 1.6 ק"מ במדינה
ג'ניה וולינסקי

אלקטריאון הודיעה היום (א') כי חתמה על הסכם עם EnBW, אחת מחברות האנרגיה הגדולות בגרמניה. במסגרת ההסכם היא תדגים את הטכנולוגיה שהיא מפתחת על ידי הקמת כביש חשמלי אלחוטי בתוך המתחם של EnBW בעיר קרלסרוהה שבדרום מערב גרמניה.

קטע הכביש יותקן בשלושה שלבים, תחילה במתקן שיאפשר טעינה סטטית, לאחר מכן במקטע דינמי, שיאפשר את טעינת האוטובוס תוך כדי נסיעה במתחם החברה, ולאחר מכן גם באזור ציבורי בעיר, צעד שמצריך אישורים רגולטוריים. המטרה היא לטעון את האוטובוס המסיע את עובדי החברה מהמפעל לתוך העיר ובחזרה. אלקטריאון תספק לENBW פתרון כולל המורכב מהטכנולוגיה, תכנון והקמה, אוטובוס המצויד במקלטים מתאימים ושרותי תפעול ותחזוקה. לפי החברה, את התמורה להסכם ביקשו בחברה הגרמנית שלא לחשוף. 

מניית אלקטריאון

ההסכם שנחתם כעת הוא יישום של פרויקט אחד מתוך שלושה עליהם הוחלט במזכר ההבנות שנחתם בין שתי החברות בסוף 2019. בחברה מציינים כי בגרמניה מעוניינים לקדם פרויקטים של תחבורה ירוקה, ולכן ההתקנה הראשונית מתכוננת להסתיים עד סוף 2020, הקדמה של כמה חודשים לפני המועד שהוסכם עליו במזכר ההבנות. לגבי שני הפרויקטים הנוספים - ביניהם האפשרות לטעון רכבים פרטיים על גבי הכביש המהיר (האוטובאן) - הפרטים עוד נדונים.

זוהי מכירה ראשונה של הטכנולוגיה מצד אלקטריאון לחברה מסחרית, אך זה יהיה הפרויקט השלישי של החברה להטענת שאטלים להסעת נוסעים, אחרי שוודיה ותל אביב. בחודשים הקרובים צפויה החברה להתקין את התשתית שלה במסגרת פיילוט בישראל להתקנת מקטע כביש חשמלי לצורך הפעלת שאטל להסעות סטודנטים בתל אביב - באמצעות חברת דן ובשיתוף עם עיריית תל אביב. החברה מעריכה כי תשלים בחודשים הקרובים גם את התקנת התשתית במסגרת הפיילוט בשוודיה.  

פיתוח של חברת התחבורה אלקטריאוןצילום: Bilderish

האוטובוס בגרמניה יופעל על ידי חברת האוטובוסים המקומית VBK, כשעבודות הכביש והחשמל יבוצעו על ידי החברות יורביה ואומקסום, חברות בת של קונצרן וינצ'י, המספק את שירותיו לאלקטריאון גם בפרויקט בשוודיה. האוטובוס שישמש בפרויקט נרכש על ידי חברת Higer, מיצרניות האוטובוסים הגדולות בסין, ובאלקטריאון מציינים שזהו צעד משמעותי נוסף לעבר עבודה פורה עמם.

נקודת כניסה לשוק הגרמני

אלקטריאון מפתחת תשתית סלילים המעבירה אנרגיה אלחוטית לטובת הנעה וטעינה של רכב חשמלי תוך כדי נסיעה ובכך מצמצמת את גודל הסוללה הנדרשת ברכב.  EnBW היא אחת מספקיות האנרגיה הגדולות בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל. החברה מעסיקה כ-21 אלף עובדים ומספקת בין היתר חשמל, גז, מים ומוצרים מבוססי-אנרגיה לכ-5.5 מיליון לקוחות.

בשנים הקרובות, החברה הגרמנית מתכננת להשקיע סכום הנאמד במיליארדי אירו בהפיכה למנוע מרכזי של תכנית ה- Energiewend - מדיניות הפיכתה של גרמניה לסביבה עם פליטת פחמן שלילי ובהאצת אימוץ טכנולוגיות אנרגיה מתחדשת כמו רוח ואנרגיה הידרואלקטרית. החברה נכנסה בשנים האחרונות לתחום התחבורה החשמלית וכיום היא מפעילה מובילה בגרמניה של פתרונות טעינה לרכבים חשמליים. במסגרת זאת, היא בוחנת טכנולוגיות חדשניות שיסייעו לה להרחיב את היצע הפתרונות לשמר את ההובלה שלה התחום.

אורן עזר, מנכ"ל אלקטריאוןצילום: מגד גוזני

אורן עזר, מייסד שותף ומנכ"ל חברת אלקטריאון מסר כי "החתימה על הסכם עם ענקית האנרגיה הגרמנית EnBW, היא צעד חשוב עבור החברה ואנחנו מאמינים כי הפרויקט ישמש נקודת כניסה לפיתרון של אלקטריאון לשוק הגרמני. גרמניה היא אחת המדינות המובילות בעולם בהטמעת פתרונות תשתית ידידותיים לאקלים. אנו שמחים מאוד לראות את המחויבות הגדולה של EnBW לקידום טכנולוגיות חדשניות שיכולות לקדם את בשורת התחבורה החשמלית ופתרון הכביש החשמלי החכם לגרמניה ולעולם".

Wolfram Münch, ראש אגף מחקר ופיתוח ב-EnBW מסר כי "בניית הכביש החשמלי לאוטובוסים חשמליים נועדה להדגים ל-EnBW את תפקידה של הטעינה האלחוטית בהיצע העתידי עבור לקוחותינו. בתור ספקים של תשתית סביבתית, חשוב לנו לבחון טכנולוגיות חדשות שיאפשרו לנו לעשות שימוש טוב יותר בחשמל עבור תעבורה ולצמצם פליטות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker