ננוקס גייסה 165 מיליון דולר בהנפקה ראשונה של מניות בנאסד"ק

ההנפקה בוצעה במחיר של 18 דולר למניה, שהיה בקצה העליון של טווח המחירים המתוכנן ■ היא משקפת שווי חברה של 800 מיליון דולר לאחר הגיוס ■ היקף ההנפקה כמעט הוכפל לאחר שזכתה לביקוש של 1.5 מיליארד דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסד ננוקס, רן פוליאקין, עם הסורק שפיתחה החברה
מייסד ננוקס, רן פוליאקין, עם הסורק שפיתחה החברהצילום: LUZ Corporate Photography
יורם גביזון

חברת ננוקס השלימה הלילה (ו') את שלב התמחור בהנפקה ראשונה של מניותיה בנאסד"ק. ננוקס הנפיקה 9.18 מיליון מניות במחיר של 18 דולר למניה - שהיה בקצה העליון של טווח המחירים המתוכנן להנפקה: 18-16 דולר למניה.

ננוקס שגייסה את המניות לפי שווי חברה של 634 מיליון דולר לפני ההנפקה ו-800 מיליון דולר אחריה, תכננה בתחילה להנפיק 4.9 מיליון מניות. אולם בשל ביקוש יתר גדול בהיקף של 1.5 מיליארד דולר, כמעט הוכפל היקף ההנפקה. ננוקס נתנה אופציה לחתמי ההנפקה לרכוש ממנה 15% מהיקף ההנפקה כלומר 1.377 מיליון מניות במחיר ההנפקה ואם תמומש האופציה יגדל היקף הגיוס ב-25 מיליון דולר נוספים.

ננוקס שהוקמה ב-2012 בידי היזם רן פוליאקין, גייסה עד להנפקה הציבורית 138 מיליון דולר, פיתחה את טכנולוגיית Nanox ARC - שעשויה להערכתה להחליף את טכנולוגיית הרנטגן הוותיקה שראשיתה ב-1895. הטכנולוגיה מבוססת על סורק, שבו הותקנו שבבי סיליקון קטנים שפותחו במקור לטלוויזיות LED בידי סוני. שבבים אלו כוללים מאות מיליוני ננו-מבנים, שמהם מפיקים את האלקטרונים.

מכשיר רנטגן של חברת ננוקסצילום: LUZ Corporate Photography

הטכנולוגיה של ננוקס מבוססת על ייצור קר של קרינת רנטגן באמצעות תותח אלקטרונים, המבוסס על שבב MEMS שבתוכו בנויים 100 מיליון קונוסי מתכת. כל אחד מהם מייצר מעט מאוד אור - אבל ביחד הם מספקים עוצמה מלאה. אלה מאפשרים לייצר מקור קרינת X יציבה, הנשלטת דיגיטלית במתח נמוך, ומקטינים את זמן החשיפה של הנבדק לקרינה.

תנגיש את הטכנולוגיה שלה לשני שלישים מאוכלוסיית העולם

הטכנולוגיה של ננוקס צפויה להיות יעילה יותר אנרגטית ממערכות הרנטגן המסורתיות, שמבוססות על האצת אלקטרונים שפוגעים במתכת שפולטת את קרני הרנטגן. עקב החום שמייצר תהליך זה יש צורך במערכות לקירור המקור האנלוגי של קרני הרנטגן. גורם זה, עם הצורך לקרר את הרכיבים הנעים בסיבוב של מערכות ה-CT, מגדילים את צריכת האנרגיה של התהליך ומחייבים מערכות קירור כבדות ויקרות - שמנפחות את מחירה של מערכות הרנטגן ל-150 אלף דולר בממוצע.

הסורק של החברה משלב חיבור לענן עם תוכנה, המאפשרת לאסוף ולשמור את הסריקות. הצילומים משודרים לרדיולוגים, שיכולים לצפות בהם מרחוק על מסך, או לחברות שמתמחות בפענוח הדמיות, ויסתייעו במערכות תומכות החלטה מבוססות בינה מלאכותית את הממצאים מהסריקות. טכנולוגיה זו תאפשר לננוקס לייצר את המערכת שלה בעלות נמוכה משמעותית מעלות של מערכות הדמיה, שמבוססות על הטכנולוגיה המסורתית של רנטגן. בכך היא תנגיש את הטכנולוגיה ואת היכולת לאבחון מוקדם לשני שלישים מאוכלוסיית העולם, שלא נהנו עד כה מגישה בשל מגבלות תקציב.

יתרון אחר הוא המשקל הנמוך של המערכת בהשוואה למערכות הרנטגן האנלוגיות, שבשל הטכנולוגיה שלהן נדרשות למערכת קירור. מערכת החומרה של ננוקס משולבת בתוכנה מבוססת ענן, שמאפשרת להעלות את ההדמיות לענן ולשדר אותן לרדיולוגים שינתחו את תוצאותיהן.

מערכות רנטגן אנלוגיות נדרשות למערכת קירורצילום: ניר כפרי

המודל העסקי העיקרי של ננוקס יתבסס על תשלום עבור סריקה, בניגוד למודל המסורתי של חברות ההדמיה הרפואית, שמבוסס על מכירת ציוד - ומצריך את הלקוחות להשקעה הונית חד-פעמית גדולה.

ננוקס מעריכה שתוכל להקטין את עלות ההדמיה בהשוואה לעלות הנוכחית, שמגיעה בממוצע ל-300 דולר לסריקה; להפוך את ההדמיה למוצר קומודיטי; ולהגדיל את שוק ההדמיה מבוססת הרנטגן. החברה מעריכה שההוצאה השנתית על מערכות הדמיה רפואית מבוססות רנטגן, לא כולל תמיכה, ביטוח ותחזוקה, תגיע ל-21 מיליארד דולר ב-2021. ננוקס הציגה אב טיפוס של מערכת Nanox ARC בפברואר 2020, והיא מתכוונת להיכנס להתקנות מסחריות ברבעון הראשון של 2021, בכפוף לקבלת אישור רגולטורי.

ננוקס, שמעסיקה 27 עובדים, 21 מהם בישראל והיתר ביפן - מצפה להגיע, אם תקבל את האישור, לבסיס התקנות מינימלי של 1,000 מערכות במחצית השנייה של 2021, ולהשלים התקנת 15 אלף מערכות עד 2024. אחד הסיכונים העיקריים למימושן של תחזיות אלו ולעיתוי וקצב המסחור של הטכנולוגיה היא העובדה שננוקס טרם קיבלה אישור שיווק מרשות רגולטורית כלשהי, ואף לא קיימה שיחות עם ה-FDA או רשות אחרת בנוגע לתוואי האישור הרגולטורי למוצריה.

ננוקס תחל להיסחר אחר הצהריים. משרד עמית פולק מטלון ומשרד סקאדן בניו יורק ייצגו את ננוקס, ומשרדי עורכי הדין לייתם ווטקינס ומשרד גורניצקי ושות' ייצגו את החתמים. חתמי ההנפקה היו קנטור פיצ'גרלד, אופנהימר, בירנברג, CIBC ו-National Security.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker