אושר לקריאה ראשונה: חברות הביטוח ישלמו תגמולים באמצעי שבו גבו את דמי התשלום

"חברות הביטוח מותירות בידיהן מאות מיליוני שקלים השייכים לציבור, בלי לעשות מאמצים אמיתיים להחזיר את הכסף לציבור"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיכאל מלכיאלי
ח"כ מיכאל מלכיאליצילום: תומר אפלבאום

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה היום (ד') לקריאה ראשונה את הצעת החוק שתחייב את חברות הביטוח לשלם את תגמולי הביטוח באותו אמצעי תשלום בו שולמו דמי הביטוח. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ומשה אבוטבול (ש"ס). 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "חברות הביטוח מותירות בידיהן מאות מיליוני שקלים השייכים לציבור, בלא לעשות מאמצים אמיתיים להחזיר את הכסף לציבור. פרמיות הביטוח נגבות על ידי חברות הביטוח באמצעות כרטיס אשראי או בהוראת קבע, אך כשהן צריכות להעביר כספים למבוטחיהן הן עושות כן באמצעות המחאות במשלוח בדואר. בנוסף, הן מגבילות את תוקף ההמחאות ל–60 עד 90 יום. מכיוון שבידי החברות נמצאים פרטי כרטיסי האשראי או הוראות הקבע של לקוחותיהן, יש בפניהן דרכים פשוטות לשלם למבוטחיהן, שיבטיחו את הגעת הכסף לידי המבוטחים".

ח"כ מלכיאלי ציין כי "עד היום המזוכה מקבל את הכסף המגיע לו בצ'ק ועד שהוא מקבל - הצ'ק פג תוקף. הכי הגיוני שחברות הביטוח ישלמו את הכסף באותו אמצעי תשלום בו גבו את דמי הביטוח". ח"כ אבוטבול הוסיף כי "הצטרפתי להצעת החוק בגלל מקרה שחוויתי עם אזרח שהיה אמור לקבל החזר מהביטוח וקיבל אחרי שנה וחצי בשל שינוי הכתובת. הצעת החוק עושה צדק עם רבים. באותה דרך שנותנים, מקבלים".

בפועל, רוב חברות הביטוח לא מעבירות כיום את התשלומים בצ'ק, ועושות שימוש בהעברות בנקאיות או אפליקציות תשלומים. כך למשל, לביט של בנק הפועלים יש שיתופי פעולה עם חברות הביטוח הראל, מנורה, איילון, מגדל ושירביט לצורך העברת תשלומי הביטוח למבוטחים באמצעות האפליקציה. באופן דומה, דרך פיי, האפליקציה של לאומי ניתן לקבל החזרים ממגדל, מנורה, כלל ביטוח וגם באמצעות פייבוקס של בנק דיסקונט ניתן לקבל תשלומים מחברות הביטוח מגדל ומנורה. ב-AIG משאירים את ההחלטה כיצד לקבל את התשלום בידי המבוטח כשברירת המחדל היא העברה בנקאית. 

עו"ד אלעזר שטרן, מהייעוץ המשפטי לוועדה ציין כי "הצעת החוק תוקנה כך שחברות הביטוח לא יוכלו להתנות על ההסדר שהוועדה מחוקקת אלא אם זה לטובת המבוטח. כמו כן, ברירת המחדל תהיה שהתשלום של תגמולי הביטוח הוא באותה דרך בה שילם המבוטח, אלא אם המוטב בוחר אחרת ביוזמתו. בנוסח המקורי האפשרות לשנות את דרך התשלום היתה מוגבלת למועד חתימת החוזה, אך כעת לא תהיה הגבלה והמבוטח יכול לבקש לשנות את אופן התשלום בכל זמן שהוא, וכן ניתן יהיה לפנות טלפונית לשם כך ולא יהיה צורך בבקשה בכתב".

אוהד מעודי, יועץ בכיר לממונה על שוק ההון ציין כי "הצעת החוק נכונה וחשובה. אנחנו בעידן שניתן לשלם בטכנולוגיות מתקדמות וההצעה מתחברת למדיניות שלנו". גיל סלומון מאיגוד חברות הביטוח הוסיף כי "בהמשך הדרך נצטרך ללטש את השאלה מה קורה במקרה שהמבוטח אינו זה שמשלם את הכסף בעצמו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker