רשות שוק ההון: ניוד הגמל להשקעה יתאפשר בימים הקרובים

ועדת הכספים אישרה כבר את התקנות שמאפשרות את ניוד קופות הגמל להשקעה — אבל הניוד עדיין לא אפשרי

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

קופת גמל להשקעה הושקה לפני כשלוש שנים ומאז השקיע בה הציבור 14.5 מיליארד שקל (נכון לסוף יוני 2020). בקרנות ההשתלמות, קופות הגמל וגם בפנסיה, המעבר בין החברות אפשרי באמצעות שליחת טפסים ומתרחש לא מעט — אבל לא בקופות הגמל להשקעה. בימים הקרובים זה צפוי להשתנות.

הניוד בין גופי החיסכון בקופות הגמל להשקעה אינו אפשרי כיום ומי שרוצה לעבור מגוף מנהל אחד לאחר, צריך למשוך את הכספים ולהפקידם מחדש — מה שמצריך תשלום מס על רווחי ההון שנצברו. סביר להניח כי רבים לא ביצעו את הניוד מסיבה זו.

ב–3 באוגוסט עבר התיקון שרבים חיכו לו: ועדת הכספים אישרה תקנות המאפשרות לחוסכים לנייד את כספם לקופת גמל אחרת. בנוסף, התקנות מאפשרות לחוסכים מגיל 60 להעביר את חסכונותיהם מקופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה — לשם קבלת קצבה בלבד, וכך ליהנות מהטבות המס הגלומות במוצר.

הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

אלא שמתברר כי אף שהתיקון בוועדת הכספים אושר בתחילת החודש, הניוד עדיין לא אפשרי בפועל. למעשה, רק לאחר ששר האוצר, ישראל כ"ץ, יחתום על התקנות והן יפורסמו ברשומות, ורשות שוק ההון תפרסם לגופים המוסדיים את הכללים לצורך ביצוע הניוד — ניתן יהיה לבצעו. חוסכים רבים ממתינים לאפשרות לעבור בין הגופים, כפי שנעשה במוצרי הגמל האחרים, מה שצפוי להביא להגברת התחרות בין החברות.

ברשות שוק ההון אומרים כי החוזר שמסדיר את התנאים שלפיהם הגופים המוסדיים יבצעו את הניוד יפורסם בימים הקרובים, כשהמסלקה הפנסיונית כבר ערוכה טכנולוגית לכך.

היתרון המיסויי של קופת הגמל להשקעה, שלא קיים במוצרי החיסכון האחרים שמיועדים לטווח בינוני־ארוך, הוא שאם החוסך יבחר למשוך את הכספים כקצבה חודשית בעת הגיעו לגיל פרישה — הוא יהיה זכאי לפטור ממס רווח הון על כל הרווחים שהשיגה לו הקופה במשך השנים. מסיבה זו, סכום ההפקדה השנתי בקופה מוגבל לכ–70 אלף שקל לכל חוסך. ברשות שוק ההון מתכננים בעתיד להגדיל תקרה זו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום