חברת אדמה נפרדת מישראל תמיר - אחרון מייסדי אגן כימיקלים

ביום חמישי האחרון הלך לעולמו ישראל תמיר, שהיה אחד מארבעת מייסדי החברה שעל בסיסה הוקמה מכתשים אגן, ולימים חברת אדמה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ישראל תמיר, אחרון מייסדי אגן כימיקלים
ישראל תמיר, אחרון מייסדי אגן כימיקליםצילום: קבוצת אדמה

ביום חמישי האחרון הלך לעולמו ישראל תמיר, שהיה אחד מארבעת מייסדי החברה שעל בסיסה הוקמה מכתשים אגן, ולימים חברת אדמה, שהיא היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים.

תמיר היה אחרון המייסדים שנותר בחיים, ואף השתתף באירוע המייסדים שנערך במטה החברה לפני כ-5 שנים. איגנסיו דומינגז, נשיא ומנכ"ל קבוצת אדמה, ציין באיגרת לעובדים כי, "אנו שמחים על כך שזכינו להוקיר את ישראל תמיר בעודו בחיים, ולהעניק לו אות כבוד על הישגו המופלא שנקרא כיום חברת אדמה".

תמיר נולד ב-1926 בפולין, ועלה ארצה עם משפחתו בקיץ 1939. לאחר לימודיו בגימנסיית בלפור בתל אביב, המשיך ללימודי כימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, שאותם סיים ב-1947. עם פרוץ מלחמת העצמאות, תמיר התגייס להגנה, נשלח לקורס קצינים מזורז וגויס לחיל המדע. כבוגר המגמה לכימיה, הועסק בייצור חומרי נפץ בעבור נצורי ירושלים, ולאחר שנפרצה דרך בורמה, הועבר בסיס חיל המדע לתל אביב, שם פגש את שותפיו לעתיד – אליהו תאומים, מיכה פיקרסקי וצבי צור.

לאחר המלחמה, נסע ללמוד באוניברסיטת גלזגו בסקוטלנד. ב-1949 חזר ארצה והצטרף לחבריו בקורפורטיב "אגן". לאחר שאליהו תאומים קיבל על עצמו לנהל את כימיקלים לישראל (אז חברה ממשלתית), ישראל כיהן כמנכ"ל משותף של אגן ביחד עם מיכה פיקרסקי. במשך יותר מ-40 שנה, הוא היה אחראי על הייצור והרכש בחברה, ותרם רבות להפיכת אגן לחברה בינלאומית חדשנית ומובילה בתחומה.

על עבודתו באגן זכה ישראל תמיר בפרס היצוא ובפרס התעשייה ביחד עם מיכה פיקרסקי. בנוסף, קיבל מלשכת ישראל-צרפת את פרס היצואן המצטיין לצרפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker