הפיקוח על הבנקים: העמלה על מכתב מעורך הדין של הבנק תקטן משמעותית

הבנקים יוכלו לגבות עבור שליחת מכתב התראה מעו"ד סכום מרבי של 50 שקל בלבד ■ עוד נקבע כי דמי השימוש בכרטיסי דביט יבוטלו באופן זמני ■ המפקח על הבנקים: "נבחן נקיטת צעדים נוספים כדי לסייע ללקוחות בתקופה מאתגרת זו"

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אבידן, המפקח על הבנקיםצילום: דוברות בנק ישראל
ג'ניה וולינסקי

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל פירסם היום (א') טיוטה להערות הציבור, שבמסגרתה הוא מבטל זמנית את דמי השימוש בכרטיסי דביט, וקובע תקרה לעמלות שיוכלו הבנקים לגבות בגין שליחת מכתב התראה מעורך דין או פעולה על ידי פקיד במוקד טלפוני.

עד כה, העמלות האלו לא היו תחת פיקוח, וממועד כניסת ההוראות לתוקף - שאותו מעריכים בבנק ישראל כפרק זמן של כחודש וחצי, לאחר שהות לצורך היערכות הבנקים - הן יישארו בתוקף למשך שישה חודשים.

עם כניסת ההוראות לתוקף, הבנקים יוכלו לגבות עבור שליחת מכתב התראה מעורך דין סכום מרבי של 50 שקל בלבד - בעוד עד כה, לטענת בנק ישראל, עמלה זו היתה בסך של 200-147 שקל. מכתב כזה נחשב לפרוצדורה סטנדרטית יחסית, שננקטת לאחר שמוצו ניסיונות הגבייה הפנימיים של הבנק מול לקוחות שיש להם פיגור בתשלומים לבנק, ולפני ההגעה לערכאות משפטיות.

בנוסף, הפיקוח על הבנקים קבע כי עבור עמלת פעולה על ידי פקיד טלפוני תיגבה עמלה מרבית של 2.5 שקלים - לעומת כ-6 שקלים בממוצע עד כה. בבנק ישראל מציינים כי ההגבלה נועדה לעודד את הלקוחות להימנע מלהגיע לסניפים ולעשות שימוש במוקדים הטלפוניים, במיוחד עבור לקוחות בקבוצות סיכון לנגיף קורונה. לשם השוואה, העמלה בגין פעולות באמצעים ישירים, ובהם אתר אינטרנט, היא 1.5 שקלים, עם זאת, אמצעים אלה הם לרוב נגישים פחות לאוכלוסייה המבוגרת.

עידוד שימוש בכרטיסי דביט

תשלום בכרטיס אשראי צילום: Getty Images IL

עוד קובעים בבנק ישראל כי כדי לעודד את תפוצת כרטיסי דביט (כרטיסי חיוב מידי), המשתמשים בהם יקבלו פטור לחצי שנה מדמי כרטיס, שכיום עולה כ-8.5 שקלים בחודש. "ההחזקה בכרטיס מאפשרת להקטין את מספר הביקורים בסניפי הבנקים ומקלה על ביצוע עסקות יומיומיות ללא מזומן", מציינים בבנק ישראל.

דביט הוא כרטיס מגנטי לחיוב מידי, המשמש תחליף למזומן, שבאמצעותו ניתן למשוך כסף מזומן ולבצע עסקות מזומן בבתי עסק. בדומה לבנקט, כל משיכה ועסקה בדביט נבדקת אל מול מסגרת האשראי בחשבון באותו הרגע, ולכן כל עוד יש יתרה לניצול בחשבון או במסגרת האשראי בעו"ש - המשיכה או העסקה מאושרת ומחויבת באופן מיידי בחשבון הלקוח.

עם כניסתו לתוקף של החוק לצמצום השימוש במזומן בתחילת 2019, השיק בנק ישראל קמפיין לעידוד השימוש בכרטיסי חיוב מסוג דביט כתחליף למזומן. עם זאת, גם כיום, השימוש בו עדיין לא נרחב.

בשיא המשבר, כרטיס דביט שימש כ-30 אלף ממקבלי הגמלאות של הביטוח הלאומי, שאינם בעלי כרטיס אשראי או כרטיס בנקט, למשוך את כספי הקצבה ממכשירי הכספומט. במארס הנחה הפיקוח על הבנקים כי זכאים לקצבה מגיל 62 ואילך, שאינם מחזיקים בכרטיס אשראי, יקבלו לביתם כרטיס דביט שבאמצעותו יוכלו למשוך את הכספים.

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, מסר: "הטלת פיקוח על עמלות ספציפיות, לתקופת זמן מוגדרת, נועדה להוזיל עלויות בתקופה זו ולעודד את הלקוחות לבצע פעולות בנקאיות באמצעים ישירים, וככל שניתן, ללא צורך להגיע לסניף. אנו נמשיך ונבחן נקיטת צעדים נוספים, ככל שיידרש, במטרה לסייע ללקוחות בתקופה מאתגרת זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker