מקנאביס רפואי לפטריות הזיה: המחקר החדש שמקדם גיל חובש עם מכון שמיר

פארמוקן, שבשליטת חובש, חתמה על מזכר הבנות עם מכון שמיר לשיתוף פעולה במחקר המבוסס על פטריות הפסילוסיבה ■ המטרה: פיתוח טיפולים למחלות הגיל השלישי, כמו אלצהיימר ודמנציה, דיכאון, וכן השפעה על חיידקים בקטריאליים (תחליפי אנטיביוטיקה)

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל ורועי חובש
ערן אזרן

פארמוקן גלובל, שבשליטת גיל חובש, מרחיבה את עסקיה מתחום הקנאביס הרפואי לטיפול באמצעות פטריות הזיה. החברה התקשרה במזכר הבנות עם מכון שמיר לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח תרופות מבוססות פטריות ממשפחת הפסילוסיבה, וכן למחקר על שיטות לגידול פטריות.

במסגרת שיתוף הפעולה, ייערכו מחקרים על כעשרה זני פטריות בבעלות פארמוקן, ומחקרים של פטריות בשילוב עם קנאביס רפואי. במסגרת המחקר ייבחנו, בין היתר, טיפולים במחלות הגיל השלישי ובכללן אלצהיימר ודמנציה, דיכאון, וכן השפעה על חיידקים בקטריאליים (תחליפי אנטיביוטיקה). תוצאות המחקרים ישמשו בסיס להחלטה על המשך פיתוח תרופות להתוויות הרפואיות השונות.

במזכר ההבנות נקבע כי מחקרים נוספים יבוצעו על ידי שמיר או על ידי חוקרים אחרים בעלי רישיון למחקר פטריות בהתאם לשיקול דעתה של פארמוקן, כששמיר תעניק לחברה רישיון שימוש בלעדי הניתן למסחור עבור הקניין הרוחני הקיים אצלה, וכן כזה שייווצר במהלך המחקרים.

פטריות ממשפחת הפסילוסיבה – המוכרות כפטריות הזיה - הן קבוצה של פטריות המכילות מרכיבים פסיכואקטיביים, שהעיקריים והבולטים שביניהם הם פסילוסיבין ופסילוסין. במחקרים שנערכו על ידי אוניברסיטאות וחוקרים שונים, נטען שהשימוש בפסילוסיבין עשוי להיטיב עם חולי דיכאון, פוסט טראומה, הפרעות חרדה והפרעה טורדנית-כפייתית (OCD).

ד"ר ירון דקל, מנהל מדעי של מכון שמיר למחקר וראש המעבדה לגנטיקה, אמר כי "מטרת ההתקשרות היא לפתח שיטות לגידול ומיצוי החומרים הפעילים ולבחון מספר פתולוגיות של מערכת העצבים, ובהן מחלות הגיל השלישי כגון אלצהיימר ודמנציה, וכן במצבים של פוסט-טראומה.

קנאביס רפואי של פארמוקןצילום: גיל אליהו

"המחקר יכלול שיטת גידול בתרביות תאים וביו-ריאקטורים לצד גידול מסורתי, במטרה להגיע לשיטה המיטבית שתוכל לשרת את עולם הפארמה".

חובש אמר כי "אנו רואים בשיתוף הפעולה עם מכון שמיר כזה העשוי להוביל לפיתוחים פורצי דרך בתחום הפטריות בישראל - תחום בעל פוטנציאל רפואי רב משמעות על פי מומחים בעלי שם עולמי. פארמוקן שמה לה כיעד מרכזי להוביל את המחקרים בישראל בתחום הקנאביס הרפואי ולראשונה גם בתחום הפטריות, תוך יישום אסטרטגיית החברה עבור שוק הפארמה. כל זאת, מתוך ההכרה בייחודם, יעילותם הקלינית ואיכותם הגבוהה של זני החברה מהמידע הרב שצברנו עד היום".

חובש הוסיף כי "כפי שדיווחנו לאחרונה, זני החברה הוכיחו יעילות בשלבים פרה-קלניים להתוויות של טרשת נפוצה והפרעות שינה. לצד זאת, פארמוקן ממשיכה להשביח את היכולת לייצר תפרחות נקיות בהדירות גבוהה, שיהוו את תשתית חומרי הגלם עבור מחקרים רפואיים מתקדמים על בסיס קנאביס רפואי".

פארמוקן גלובל, שנסחרת לפי שווי של כ-135 מיליון שקל, עוסקת בגידול, ייצור, אחסנה ואספקה של מוצרי קנאביס רפואי. מחזור ההכנסות של החברה ב-2019 הסתכם בכ-47 מיליון שקל. החברה הפסידה באותה השנה 46 מיליון שקל.

החברה עידכנה הבוקר שהיא ממשיכה בהיערכות לגידול קנאביס רפואי בחוות עין חצבה. הגידול יעלה את סך הייצור לשוק המקומי ל-7-6 טונות בשנה. כמו כן, החברה נערכת להגדלת כושר הייצור למועד שבו יאושר יצוא מישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker