כיל תממש אחזקה של 135 מיליון דולר ביצרנית הדשנים הסינית YTH

המימוש צפוי להסב לכיל הפסד ■ מאז הרכישה ב-2016 ירדה המניה ב-33% ■ כיל צפויה לממש את האחזקה באופן הדרגתי בשנים הקרובות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל של YTH בסין
יורם גביזון

כימיקלים לישראל (כיל) צפויה לממש בשנים הקרובות את אחזקתה בחברה הסינית Yunnan Yuntianhua (YTH). כיל מחזיקה כיום ב-11.9% ממניות החברה הסינית, בשווי של 135 מיליון דולר.

לפי ההסכם בין שתי החברות, כיל רשאית לממש מינואר 2019 את אחזקתה במכירת מניות בבורסה - בקצב רבעוני של 1% ממניות החברה או בכמות בלתי מוגבלת בעסקות מחוץ לבורסה. כיל הסכימה לאפשר תקופת גרייס של שנה, ומראשית השנה החלה לממש את המניות שהוגדרו כהשקעה לא אסטרטגית בשל היותן אחזקת מיעוט בחברה ממשלתית סינית.

המימוש צפוי להסב לכיל הפסד, שכן היא רכשה את המניות במחיר של 8.24 יואנים למניה בינואר 2016 ומאז ירדה המניה ב-33%. מקורה של האחזקה בהסכם מ-2015 שלפיו שתי החברות הקימו מיזם משותף שמחזיק במכרה בעל כושר ייצור של 2.5 מיליון לשנה של סלע פוספט, וכן במפעלים לייצור דשני פוספט, חומצה זרחתית באיכות דשן וחומצה זרחתית באיכות מזון. כיל השקיעה במיזם 180 מיליון דולר ועוד 250 מיליון דולר ברכישת 15% ממניותיה של YTH.

מהפסדים כבדים לשיפור חד ברווחיות

הכניסה להשקעה נועדה להגדיל את כושר הייצור של הפוספט של כיל ב-50% ולהבטיח עתודות הפוספט לטווח ארוך, נוכח האי־ודאות בנוגע ליכולתה של החברה לקבל אישור מהמדינה להקמת מכרה פוספט חדש בשדה בריר שליד ערד, והידלדלות עתודות הפוספט בשלוש המכרות שהחברה מפעילה בנגב. השותפות עם החברה הסינית אמורה היתה להפוך לשחקן מוביל בשוק הסיני בתחום המוצרים המיוחדים מבוססי הפוספט. המיזם המשותף בין שתי החברות אחראי כיום לכושר ייצור של 2.3 מיליון טון פוספט שהם 34% מכושר הייצור של כיל, 54% מכושר הייצור של חומצה זרחתית ירוקה ו-14% מכושר הייצור של מלחי הפוספט של כיל.

המיזם המשותף ספג הפסדים כבדים בשנותיו הראשונות, אך יישום תוכנית התייעלות, העברת השיווק של מוצרי הקומודיטיס מהמיזם לחברה הסינית והקמת מפעל לייצור חומצה לבנה ומוצרי המשך לתעשיית המזון הביא לשיפור חד ברווחיותו. המיזם רשם רווח תפעולי של 12 מיליון דולר ב-2019 לעומת הפסד תפעולי של 10 מיליון דולר ב-2018 והפסד תפעולי של 34 מיליון דולר ב-2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום