בעל השליטה באילקס מדיקל: "מי שצריך סגר נמצא בבלפור"

שווי הקבוצה - שמוכרת ציוד לבדיקות מעבדה, בדיקות דם ומכשירי הנשמה - זינק ל-1.29 מיליארד שקל, לאחר קפיצה של כ-80% במניה מאז מארס ■ המייסד ובעל השליטה משה בן שאול: "אני מבין את החשש מהדבקות, אבל אין הבדל בכמות הנפטרים משנה שעברה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בן שאול, מייסד ובעל השליטה באילקס

דו"חותיה הכספיים של קבוצת אילקס מדיקל, הנסחרת במדד ת"א 125, אמורים להתפרסם עד סוף החודש. מגפת הקורונה הטיבה כמתבקש עם החברה, שמוכרת בישראל ובעולם ציוד לבדיקות מעבדה, בדיקות דם ומכשירי הנשמה. החברה, שהונפקה בבורסה לפני 25 שנה, שווה כעת 1.295 מיליארד שקל.

הצורך של לקוחותיה של הקבוצה בעולם – כולל משרד הבריאות הישראלי ומדינות בדרום אפריקה – במלאי מכשירים וערכות בדיקה לאבחון נגיף הקורונה הוביל לזינוק דו-ספרתי של מעל 20% במכירות של החברות בקבוצה: איילקס, שמשווקת מכשור מעבדתי רפואי לתחומי הדיאגנוסטיקה; מדטכניקה, שמשווקת ציוד רפואי, ופלייט, שמפתחת, מייצרת ומשווקת מכשירי הנשמה.

משקיעים שהימרו על מניית הקבוצה בשיא המשבר במארס הניבו לעצמם תשואה פנטסטית של כ-80% עד כה. בשנה האחרונה בלבד זינקה המניה ב-75%, ואלו שהאמינו בחברה בתחילת דרכה, ורכשו את המניה בעת הנפקתה בבורסה בתל אביב מבלי למכור אותה עד היום, הניבו לעצמם תשואה של כ-5220%.

מניית אילקס מדיקל

הזינוק במניה הפך את משה בן שאול, המייסד ובעל השליטה (58%) בקבוצה, לאדם עשיר, עם אחזקות בשווי 759 מיליון שקל נכון לעכשיו. גם ילדיו נהנו מהנסיקה: בתו, תמר גלילי, מנכ"לית הקבוצה, ובניו יהונתן וקלוד, מחזיקים כל אחד במניות בשווי של כ-17.5 מיליון שקל.

לדברי בן שאול, המשקיעים צפויים לראות גם ברבעונים הבאים עליה בביקושים למוצרי החברה: "זה די טבעי, אנו לא מוכרים דברי קוסמטיקה, ברגע שיש אפידמיה ואנו מוכרים בדיקות מעבדה, בדיקות דם ומכונות הנשמה אז ברור שבאופן טבעי המכירות יעלו. כמו שמכירות של מוצרים שקשורים לטיפולים אלקטיביים, אותם ניתן לדחות, ירדו".

בן שאול נשמע מודאג מעט בכל הקשור לדחייה של טיפולים בגלל הקורונה. "אנשים נמנעים מללכת לבתי חולים, ועוברים פחות טיפולים חיוניים או טיפולים אלקטיביים. לכן מחלקות שונות אצלנו, שעבדו בתחומים אלקטיביים, מכרו פחות במהלך המגפה. עם זאת הם עדיין מכרו, כי קימות בעיות קרדיולוגיות וישנם צינטורים".

מחלקת הטיפול הנמרץ לחולי קורונה בתל השומר. בן שאול: "זו לא השפעת הספרדית"צילום: אמיל סלמן

לאיזו אסכולה אתה משתייך – זו שטוענת שהמגפה דורשת סגר, או לזו שטוענת שלא מדובר במגפה קטלנית?

בן שאול: "לפי כמות המפגינים בשבת אני יכול להבין שנתניהו רוצה סגר, אבל אני לא חושב שצריך אותו. מי שצריך סגר נמצא בבית ראש הממשלה בבלפור. אני אמנם לא מומחה קורונה, אבל מספר המתים בישראל השנה מול שנה שעברה לא השתנה, ואפילו ירד. אנו רואים שאנשים חולים כרוניים נפטרים מקורונה. לכן אני לא מסכים עם כל הפאניקה. אני מבין את החשש מההדבקות, אבל בכמות הנפטרים השנה אין הבדל מול השנה הקודמת. אנו לא רואים מאות הלוויות כל יום, זאת לא המגפה הספרדית. 

"הבעיה שלנו היא הדתיים, גם כלכלית וגם כי אין להם משמעת. אני לא יכול להבין מדוע למנהיגים שלהם וביניהם אריה דרעי, מפריע שאנשים הולכים לחוף הים, וזאת מכיוון שהוא לא יכול ללכת למקווה בו יש תרבית חיידקים".

על אף דבריו, בן שאול מדגיש כי הוא "לא מקל ראש בקורונה והולך עם מסכה. אפילו אירגנו את החברה שיעבדו במשמרות, חלק מהימים מהבית וחלק מהמשרדים. לטובתנו אפשר להגיד שלא פיטרנו אף עובד ולא הוצאנו אף אחד לחל"ת, ויש לנו 360 עובדים".

אתם מגייסים עובדים?

"אנחנו לא מגייסים עובדים חדשים, שכן בשביל לגייס צריך לבצע הדרכות, ואין לנו דרך לעשות הדרכות מסודרות. אנו עושים הדרכות ומקצה שיפורים לדרכי העבודה של הצוותים הקיימים בזום".

איך הצלחתם להמשיך ולעבוד בדרום אפריקה?

"יש לנו צוות של 60 איש בדרום אפריקה, וסוכנים שתומכים בהם מרחוק באמצעות הזום, ולכן גם הם הצליחו לצמוח מאוד יפה והמכירות היו מאוד טובות ברבעון הראשון". לגבי הרבעון השני אמר: "כשיתפרסמו הנתונים נוכל לדבר על כך".

הוא התייחס למגפה באפריקה: "נהיה שם גרוע, כי כעת יש שם חורף. הגל השני יגיע לשם בעוד שישה חודשים, אבל בסך הכל זה לא שונה משאר העולם".

את הרבעון הראשון של 2020 סגרה הקבוצה עם הכנסות בהיקף של 171 מיליון שקל - גידול של 17% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה; רווח תפעולי בהיקף של 17.4 מיליון שקל, בדומה לתקופה אשתקד; ורווח המיוחס לבעלי המניות בהיקף של 14.3 מיליון, שקל לעומת 13.9 מיליון שקל אשתקד.

הקבוצה הודיעה על הצעת רכש מלאה ל-46% ממניות חברת הבת מדטכניקה, אותה מחקה מהמסחר בתמורה לתשלום כולל של 122.7 מיליון שקל, שניתן בדמות קבלת 11.18% ממניות אילקס.

בדו"חות הרבעון הראשון של 2020 הסביר הדירקטוריון של החברה כי היא עבדה לילות כימים לייבא ולספק מיכשור וריאגנטים (חומרים כימיים) לאבחון נגיף הקורונה ולתת שירות לכלל לקוחותיה.

בתחילת המשבר הגדילה הקבוצה את מלאי הביטחון שלה על מנת לאפשר שירות רציף ללקוחותיה. היא נאלצה להתמודד עם מחסור בריאגנטים בקרב חלק מספקיה, וכן בקשיים לוגיסטיים עקב ירידת הפעילות בשוק התעופה. מכיוון שהנגיף התפרץ בדרום אפריקה מספר שבועות לאחר ההתפרצות בישראל, החברה הצליחה להתארגן מבעוד מועד עם בדיקות אבחון לנגיף ומלאי בטחון גם שם.

במארס חתמה החברה עם GENESYSTEMS הדרום קוריאנית על הסכם הפצה של ערכות לבדיקת הנגיף בישראל,  בדרום אפריקה ובמדינות הסאב-סהרה. הקבוצה דיווחה על הזמנות ל-80 מכשירים בדרום אפריקה, והעריכה כי פוטנציאל הצריכה של ערכות לגילוי קורונה לשימוש על מכשירים אלה ומספר מכשירים נוספים עד סוף השנה, עומד בדרום אפריקה על כ-4 מיליון דולר, ובסאב-סהרה על 4.5 מיליון דולר. הקבוצה קיבלה הזמנה גם ממשרד הביטחון עבור אספקת ערכות בדיקות דם סרולוגיות לנוכחות נוגדנים בהיקף של כ-20 מיליון דולר, אותן תספק תוך חצי שנה ממועד ההזמנה.

החברה הבת של הקבוצה, מדיטכניקה, הקימה מערכי בידוד וסיפקה עבורם ציוד רפואי. כך צבר ההזמנות הרפואי של החברה למכונות הנשמה ולמוניטורים צפוי לגדול ל -77 מיליון שקל בדו"חות הרבון השני, לעומת 24 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. מנגד, החברה דיווחה על ירידה צפויה בפעילות השוטפת, בעיקר בתחום הבדיקות והניתוחים האלקטיביים, שהופסקו. היא צופה כי הכנסותיה יגדלו ב-2020 רק ב-10% לעומת השנה המקבילה.

החברה הבת פלייט צברה גידול משמעותי בהכנסות השנה, לאחר שקיבלה הזמנות לאספקת מנשמים בהיקף משמעותי ממשרד הבריאות, וממספר מדינות מחוץ לישראל. החברה צופה כי ההזמנות יעמדו על היקף של 45 מיליון שקל, לעומת 5.6 מיליון שקל ב-2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker