אנטרופי: "משבר הקורונה מאיים על הממשל התאגידי התקין בישראל"

לפי החברה, קיים חשש כי בשל משבר הקורונה נראה בעתיד ירידה במשאבים המושקעים בממשל תאגידי, וכתוצאה מכך תהיה עלייה ברמת הסיכון של המנפיקים לאורך זמן

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג

חברת אנטרופי פירסמה דו"ח על מצב הממשל התאגידי בחברות הכלולות במדד ת"א 125, ובו צוין כי "תקופות אלו של משבר מאופיינות בהקלות בהנחיות הרגולציה והפחתה בתשומות המושקעות בתהליכי ניהול הסיכונים, לצורך התייעלות".

באנטרופי ציינו כי הבנקים, חברות הביטוח והפיננסים מאופיינים בממשל תאגידי איכותי, כך שיותר ממחצית מהחברות הן בעלות דירוג סביר ומעלה. בענפי הנדל"ן והתעשייה שיעור החברות בעלות הערכה של דירוג סביר הוא גבוה יחסית. ענפי ההיי־טק, האחזקות, המסחר, השירותים והאנרגיה (גז ונפט) מאופיינים בחברות עם ממשל תאגידי נמוך יחסית.

באנטרופי מציינים כי תמונת המצב בתחום הממשל התאגידי בחברות הכלולות במדד ת"א 125 בשלוש השנים האחרונות היא סטגנטית. החשש הוא שעקב משבר הקורונה נראה בעתיד ירידה במשאבים המושקעים בממשל תאגידי, וכתוצאה מכך תהיה עלייה ברמת הסיכון של המנפיקים לאורך זמן.

באנטרופי ציינו כי הדירקטוריונים של החברות צומצמו, והגודל הממוצע של דירקטוריון הוא 7.4 חברים, לאחר שהרגולציה קבעה כי בדירקטוריוני הבנקים לא יהיו יותר מעשרה חברים. הבנקים צימצמו את הדירקטוריונים מה שהשפיע על כל החברות. השיעור הממוצע של הדירקטורים הבלתי תלויים הוא 49%, כשנתון זה כמעט לא השתנה בשלוש השנים האחרונות, והוא אינו שונה בין החברות הריאליות לבנקים ולביטוח.

אחד האפיקים החשובים ביותר במשבר הוא ניהול הסיכונים. מהדו"ח של אנטרופי עולה כי קיים פער גדול באימוץ ויישום מדיניות ותהליכים הנוגעים לפעילות ניהול הסיכונים בין חברות ריאליות לחברות פיננסיות. בשונה מחברות פיננסיות (בנקים, ביטוח ובתי השקעות), למרבית החברות הריאליות אין כל מדיניות לניהול סיכונים, וחלקן מסתפקות באימוץ מדיניות הנוגעת לסיכונים הפיננסיים בלבד. זאת כשלמרבית החברות אין כלל מנהל סיכונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker