אלשטיין מאיים: אם החוב של אי.די.בי יועמד לפירעון מיידי - לא אזרים עוד כסף

בספטמבר הקרוב תידרש החברה הפרטית דולפין להזרים 70 מיליון שקל לקופת אי.די.בי פיתוח - כך שתוכל לעמוד בהתחייבויותיה ■ הנושים חושבים להעמיד את החוב לפירעון מיידי כיוון שלא ראו בעין יפה את הצעת ההסדר של אלשטיין - שבה גלומה תספורת

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

אדוארדו אלשטיין מאיים על מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, ולדבריו הוא אינו מתכוון להזרים כסף נוסף ולתמוך בחברה אם ימשיכו להלך עליו אימים, ולהעלות להצבעה את האפשרות להעמיד את החוב של החברה לפירעון מיידי. החשש של אלשטיין הוא שלאחר שיעביר סכומי כסף נכבדים לחברה בשביל לתמוך בה, מחזיקי האג"ח ירוצו לבית המשפט ויעמידו את החוב לפירעון מיידי.

ב-2019 התחייבה חברת דולפין, שבאמצעותה שולט אלשטיין באי.די.בי פיתוח, להזרים הון בהיקף של 210 מיליון שקל בשלושה תשלומים שווים. תשלום ראשון בהיקף של 70 מיליון שקל כבר הועבר בספטמבר השנה לקופת החברה שבמשבר. תשלום נוסף אמור להיות מועבר בספטמבר הקרוב ותשלום אחרון בספטמבר הבא.

כעת עדכנה דולפין את הדירקטוריון במכתב: "נוכח העובדה שחלק ממחזיקי האג"ח של החברה צפויים להציע העמדה לפירעון מיידי של מלוא חובה של החברה כלפיהם, דולפין מבקשת להפנות את תשומת לבה של החברה לכך שבהתאם לתנאי ההתחייבות, אמצעים אלה מסכנים את תזרים המזומנים שלו צופה החברה.

"כהכנה להזרמה הנוספת של 70 מיליון השקלים ב-2 בספטמבר, דולפין תבחן את ההתחייבות שלה, ותשים לב לשאלות העולות מהתנהלותם וכוונתם של מחזיקי האג"ח של החברה. יתרה מכך, דולפין מדגישה את חששה הגובר, כי מיד לאחר העברת הכספים כאמור, ובאופן לא הוגן, מחזיקי האג"ח ייזמו הליכי חדלות פירעון נגד החברה. דולפין סבורה כי נכון להעלות את חששותיה בפני החברה, בהתראה סבירה מראש".

מקורב לחברה הסביר: "אלשטיין לא מנסה לברוח מההתחייבות. המהות של ההתחייבות היתה שהכסף יזרום כל עוד אי.די.בי סולוונטית. לכן אין כל היגיון להכניס כסף לחברה לא סולוונטית. אם יגידו שהחברה נמצאת במצב בעייתי, הצעתי להגדיל את ההתחייבות בשביל לצאת ממנה".

הוא נשאל לגבי ההסדר החדש, שכולל תספורת והמחזיקים לא מעוניינים בכך. לדבריו, "החברה שילמה עד עתה כל תשלום. אם 70 מיליון השקלים יכנסו הם ימשיכו לשרת את כל התשלומים. לכן הוא לא רוצה להגיע למצב בו דקה אחרי התשלום הם ירוצו לבית המשפט עם בקשה לכינוס נכסים ופירוק. אין כאן כל היגיון. זאת התנהלות שלא עומדת בתום לב, בפרט שהחברה משלמת את התשלומים לפי הסדר הנשיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker