גם בתקופת הקורונה: קנסות בגין הפרות גילוי ופרסום מידע שגוי

רשות ניירות ערך קנסה את מנהל הקרן הראל פיא קרנות נאמנות ב-125 אלף שקל בגין פרסום מידע שגוי בעיתונות הכלכלית

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: ענבל מרמרי

גם בתקופת הקורונה רשות ניירות ערך ממשיכה לקנוס עסקים בהליכי אכיפה מנהלית. היום (א') נודע כי ועדת עיצומים וקנסות של רשות ניירות ערך אישרה את המלצת מחלקת אכיפה מנהלית להטיל קנסות בסך כולל של כ-230 אלף שקל בגין הפרות הקשורות בהעדר גילוי, בפרסום מידע שגוי בעיתונות הכלכלית ובאי-דיווח על אחזקות בעלי עניין.

קנס בסך 125 אלף שקל הוטל על מנהל הקרן הראל פיא קרנות נאמנות בע"מ בגין פרסום מידע שגוי בעיתונות הכלכלית. הקנס הוטל בעקבות הודעה שפורסמה במשך יומיים בשלושה עיתונים, בהם ציינה קרן הראל (2B) שהיא "נמצאת במקום הראשון במדד שארפ ובתשואה", וזאת על אף שהקרן אינה מקום ראשון בתשואה. רשות ניירות ערך קבעה כי "החברה לא עמדה בנטל ההוכה הנדרש ממנה. לא מדובר בפרסום ארוך ומורכב אשר כולל פרטים רבים, אל בפרסום של עמוד אחד ובו מספר מלים מועט. במצב דברים זה מצופה ממנהל הקרן לבדוק את הפרסום ולדאוג שלא ייכללו בו פרטים מטעים".

בנוסף, הוטל קנס של 95,313 שקל על "יצוא חברה לנכסים" בגין העדר גילוי בדו"חות תקופתיים לשנים 2017-2016 על אחזקות של יצחק סלעבעל, בעל עניין מהותי בחברה, במניית בנק ירושלים. יצוא מחזיקה ב-86% ממניות בנק ירושלים. רק לאחר התערבות סגל הרשות בעניין כמות אחזקותיו של סלע במניית בנק ירושלים הוסיפה יצוא דיווח משלים במארס 2019. היא דיווחה שנודע לה על אחזקתו של בעל העניין רק לאחרונה.

רשות ניירות ערך לא קיבלה עמדה זו וקבעה שהיה עליה לפנות לבעל העניין על מנת לברר את אחזקותיו, כל עוד לא קיבלה מידע פוזיטיבי על שינוי בהם - בפרט שלא מדובר באחזקה זניחה, אלא אחזקה של 4.99% בחברת בת מהותית לתאגיד.

קנס של 5,922 שקל הוטל על אורי וייס ואלויט אל.סי.אס פארמה בע"מ, שני בעלי השליטה בחברת אינטליקנה בע"מ, בגין אי דיווח לחברה על שינויים באחזקות בעלי עניין

מהראל פיננסים נמסר בתגובה: "זו טעות טכנית במודעה שאושרה ע"י נאמן הקרן, שפורסמה לפני כשנה ותוקנה מיידית". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker