ברן זכתה בחוזה תשתיות מים בהיקף של 800 מיליון שקל באפריקה

ברן תבצע את התכנון, הרכש וההקמה של פרויקט בתחום תשתיות המים ■ ברן שבשליטת אלכסנדר נסיס ומאיר דור עושה מאמץ ממושך להרחיב את פעילותה באפריקה בתחומי הולכת מים לחקלאות ולשתייה, להקמת סכרים וכן בתחום האנרגיה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרום אפריקה. ברן עושה מאמץ ממושך להרחיב את פעילותה בתחומי הולכת מים לחקלאות ולשתייהצילום: רויטרס

חברת ברן זכתה בחוזה הגדול בתולדותיה: חברת ההנדסה שמנוהלת על ידי שרון זייד, חתמה על הסכם עם ממשלה באפריקה ולפיו ברן תבצע את התכנון, הרכש וההקמה של פרויקט בתחום תשתיות המים תמורת 800 מיליון שקל.

הפרויקט יושלם בתוך ארבע שנים ממועד תחילת ביצוע העבודות, שתלוי בכמה תנאים מקדימים. אלה כוללים בין השאר סגירת הסכם מימון סופי על בסיס ההסכם שחתם משרד האוצר של הממשלה האפריקאית, והפקדת מקדמה של 120 מיליון שקל בחשבונה של החברה הבת של ברן, שתבצע את הפרויקט. הפרויקט כולל הקמה של מאות בארות ומערכות מי שתייה למאות כפרים.

שרון זייד, מנכ"ל ברן, אמר שהחברה פעלה בשנתיים האחרונות לחזק את היכולות שלה ולנצל את ניסיונה הרב בישראל ובחו"ל, כדי להעמיק את מעורבותה בתחום התשתיות בארץ ובעולם. זה הפך לתחום אסטרטגי עבור ממשלות ומדינות רבות, ונהנה מהשקעה של ממשלות וגופים מוסדיים בפרוייקטי תשתיות נרחבים.

שרון זייד, מנכ"ל ברן

הפרויקט הנוכחי גדול פי 2.5 מהפרויקט הגדול הקודם של ברן באפריקה, שבמסגרתו ביצעה החל מ-2016 את עבודות התכנון והביצוע של 61 ק"מ של צנרת, מתקנים לתפיסת מים, מערכות שאיבה, מאגרי מים תפעוליים ומערכות חשמל ובקרה באתיופיה כקבלן משנה עבור חברת נטפים.

ברן שבשליטת אלכסנדר נסיס (25%) ומאיר דור (21%)  עושה מאמץ ממושך להרחיב את פעילותה באפריקה בתחומי הולכת מים לחקלאות ולשתייה וסכרים ובתחום האנרגיה. היא החלה לפעול בקניה ובאנגולה ובמקביל פעלה לזכות בפרויקטים משמעותיים במערב אירופה. צבר ההזמנות של ברן באפריקה הסתכם ב-159 מיליון שקל נכון לסוף 2019.

מלבד הפרויקט הנוכחי ברן חתמה ביולי 2018 על שלושה מזכרי הבנות עם רשות ממשלתית באפריקה לפיתוח, כולל פיתוח חקלאי לביצוע פרויקטי תשתית בתחומי המים והחקלאות. אלה כוללים הכנת תכניות אב לפיתוח חקלאי במדינה וביצוע פרויקטים חקלאיים בהיקף של 500 אלף דונם.

מאיר דור, יו"ר ברןצילום: אייל טואג

כחלק ממאמציה לפתח את פעילותה בתחום תשתיות המים, חתמה ברן ביוני 2020 על הסכם עם חברת מקורות לשיתוף פעולה בתכנון וביצוע פרויקטים בתחום, כולל טיפול במים, התפלה איכות מים, טיפול והשבה של שפכים, תפיסת שיטפונות, הגברת מטר, ביטחון ובטיחות מים, ניהול משאבי מים, אספקת מים, פיקוד ובקרה ומודלים תפעוליים להגנת סייבר למתקני מים מחוץ לישראל.

ברן ספגה הפסדים כבדים בעשור האחרון, אך רשמה רווח קטן של 4.7 מיליון שקל במחזור מצטבר של 460 מיליון שקל בחמשת הרבעונים האחרונים. בעקבות השיפור בתוצאותיה הכספיות וגיוס 31 מיליון שקל בהנפקת זכויות בינואר 2020,  ופירעון תשלום לפני אחרון של  קרן וריבית של אגרות החוב מסדרה ב' בהיקף של 32 מיליון שקל, עלתה מניית החברה ב-61% מתחילת 2020 לשווי של 121 מיליון שקל. התשואה על אגרות החוב של ברן מסדרה ב', שיתרתה 31 מיליון שקל, ירדה מרמה של 51% באפריל 2020 לרמה של 8.4% כיום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker