סמנכ"ל הכספים של טבע: נוכל לשפר את הרווחיות ב-1% בכל שנה עד 2023

אלי כליף מסביר מדוע החברה לא ביצעה הפרשה על התביעות נגדה בנושא תיאום מחירים, ומה הפוטנציאל של התרופה המקורית החדשה, Fasinumab, בעקבות ההצלחה בניסוי הקליני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע
מפעל טבעצילום: Ronen Zvulun / REUTERS

בעוד תהליך ההתייעלות ושיפור הרווחיות בטבע נמשך, נראה שבשלב זה אין כל תזוזה לקראת סיום שתי הפרשות המשפטיות המעיבות על החברה: מעורבותה בשיווק משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים), ותיאום לכאורה של מחירים וחלוקת נתחים בשוק התרופות הגנריות בארה"ב.

מנכ"ל טבע, קור שולץ, נשאל שוב ושוב בשיחת הוועידה שהתקיימה עם האנליסטים בנוגע למצב ההליכים המשפטיים נגד החברה - אבל כל שאמר היה שהחברה ממשיכה לקיים דיאלוג עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לפרשת תיאום המחירים; ולגבש את הסכם העקרונות שנחתם עם התובעים הכלליים של ארבע מדינות בארה"ב באוקטובר 2019 ביחס לפרשת האופיואידים.

אלי כליף, סמנכ"ל הכספים של טבע
אלי כליף, סמנכ"ל הכספים של טבעצילום: טבע

שולץ אמר שהמגעים לקראת הסדר מתעכבים על רקע המגבלות על תנועה והתקהלות בשל נגיף הקורונה. ואולם בעוד טבע שוקלת את האופציות המשפטיות העומדות בפניה בפרשת תיאום המחירים, ועומדת על כך שאין לה שום אינדיקציה שהשתתפה במעשים אלה - חברות אחרות, כמו תרו וסנדוז, מקבוצת נוברטיס, חתמו על הסכמים שבמסגרתם ישלמו 420 מיליון דולר ו-700 מיליון דולר כדי להסדיר את החקירות של משרד המשפטים.

בראיון ל-TheMarker מסביר סמנכ"ל הכספים של טבע, אלי כליף, את עמדתה של החברה, שהוגדרה על ידי תובעים כלליים בארה"ב כ"ראש הקנוניה".

מדוע טבע לא ביצעה הפרשה על התשלומים שתידרש כדי להסדיר את החקירות נגדה בפרשת תיאום המחירים?

כליף: "אנחנו מקיימים מגעים עם משרד המשפטים (בארה"ב; י"ג), אבל כל מקרה וכל הסדר נעשה לגבי חברות ספציפיות ומוצרים ספציפיים. נכון לעכשיו, אין לנו שום אינדיקציה, אין כל הסכם בגיבוש ואין גם הבנות ולכן לא נקטנו בשום מהלך".

מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: מוטי מילרוד

הוצאות התפעול של טבע ירדו ב-7% ברבעון השני השנה לעומת הרבעון הראשון, וב-9% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. מה היעדים של החברה בתחום הוצאות התפעול והרווחיות?

"התוכנית שלנו היא להגיע לרווחיות תפעולית של 28% מהמחזור עד סוף 2023 וברבעון השני הגענו ל-25.3%. נוכל להגדיל בכל שנה את הרווחיות בנקודת אחוז באמצעות שני אלמנטים. אופטימיזציה של הייצור ושליטה בהוצאות המחקר והפיתוח והשיווק, בהתייחס לתרומה של התרופות בצנרת הפיתוח למכירות ולרווחיות".

מה התרומה של מכירת רוב הפעילות ביפן לרווחיות של טבע?

"מחזור המכירות של הפעילות שמכרנו מסתכם ב-200 מיליון דולר, ולא מהותי לטבע. אנחנו מעריכים שהאופטימיזציה של הפעילות ביפן תגדיל את שולי הרווח התפעולי ב-15%".

האם זה נכון שטבע תוותר על נוכחות משמעותית בשוק הגנרי השלישי בגודלו בעולם?

"טבע מנסה לעשות אופטימיזציה של הפעילות. יש ביפן תהליך מתמשך של הורדת מחירים על ידי משרד הבריאות והמרווחים מצטמצמים. במרבית המדינות בחטיבה הבינלאומית שלנו אנחנו לא מחזיקים במפעלים. יפן היא לא מדינה זולה להחזיק בה מפעל, ונוכח הרפורמה במחירים - אין היגיון להחזיק נתח שוק במדינה שהרווחיות בה נמוכה יחסית לממוצע בטבע".

טבע פירסמה תוצאות טובות בניסוי הקליני ב-Fasinumab, שהיא מפתחת עם חברת ריג'נרון. מה הפוטנציאל של התרופה ?

"התוצאות בהחלט מעודדות, אבל אנחנו משתדלים להיות זהירים מאוד ולהמתין לתוצאות ניסויי הבטיחות של השימוש בתרופה, שרג'נרון תפרסם בתחילת 2021. Fasinumab היא תרופה ביולוגית לטיפול בכאבים כרוניים בברך ובירך כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית. פריצת הדרך שלה היא בכך שהיא עוקפת את הצורך להשתמש במשככי כאבים אופיואידים. על פי הערכות, יש 3-2 מיליון חולים במחלה בארה"ב שנכון להיום לא מקבלים מענה רפואי. אני מאמין שיהיו לנו עוד חדשות מעניינות בזמן הקרוב". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום