ערן אזרן

המשקיעים המוסדיים מישראל לא התנפלו על הנפקת הענק לווייתן בונד, בשונה מהמשקיעים הזרים. רק ארבעה גופים מוסדיים מישראל ביקשו להשתתף בהנפקה - הפניקס, מגדל, ילין ומיטב דש. הארבעה העבירו הזמנות בסכום כולל של כ-200 מיליון שקל, ורק חלק מההזמנות הללו התקבלו – כך נודע ל-TheMarker.

הגופים המוסדיים המקומיים אחראים ל-3% בלבד מהיקף הביקושים בהנפקה, שהסתכמו בסך הכל בכ-7 מיליארד דולר. הרוב המכריע של הביקושים הגיע מ-180 גופי השקעה זרים שהשתתפו בהנפקה – שלא כללה גופים מוסדיים מקומיים מרכזיים כמו הראל, מנורה, כלל, אלטשולר ופסגות.

דלק קידוחים, שהנפיקה את לווייתן בונד, דיווחה הבוקר על השלמת ההנפקה. בסך הכול, השותפות גייסה כ-2.25 מיליארד דולר, בריבית משוקללת של 6.28%. בדלק קידוחים ציינו שהגיוס בוצע בתום הליך מואץ שכלל פגישות עם מאות משקיעים מרחבי העולם ובתקופה של חוסר יציבות הנגזרת מהשפעת משבר הקורונה.

גיוס ההון בוצע לצורך מימון מחדש לחוב שנטלה דלק קידוחים לפיתוח פרויקט לווייתן, ולשם כך הקימה חברה ייעודית בשם לווייתן בונד, שתעמיד את תמורת ההנפקה כהלוואה לדלק קידוחים בתנאים זהים (back to back). לטובת מחזיקי האג"ח שיעבדה השותפות את זכויותיה (45%) בלווייתן. הגיוס דורג על ידי סוכנויות הדירוג מודיס, פיץ׳ ו-S&P בקבוצת דירוג ה-BB הבינלאומי (אג"ח High yield). האג"ח יחלו להיסחר בשוק הבינלאומי וברצף המוסדי בישראל בימים הקרובים.

יצחק תשובה
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק

האג"ח חולקו לארבע סדרות, שמועד פירעונן צפוי בתשלום אחד בכל אחת מהשנים – 2023 (פירעון של 500 מיליון דולר) בריבית של 5.75%; 2025 (פירעון של 600 מיליון דולר) בריבית של 6.125%; 2027 (פירעון של 600 מיליון דולר) בריבית של 6.50%; ו-2030 (פירעון של 550 מיליון דולר) בריבית של 6.75%ֿ.

הגיוס בוצע בהובלת J.P. Morgan ו-HSBC לצד הבנקים גולדמן סאקס ו-BNP, ובשיתוף לידר חיתום, ברק קפיטל וווליו בייס, מנורה מבטחים ואקסלנס חיתום. דלק קידוחים תקיים היום שיחת ועידה בעניין הגיוס בשעה אחת בצהרים.

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, מסר: "שוק ההון הבינלאומי הביע אמון אדיר בפרויקט לוויתן המהווה עוגן אנרגטי אזורי. הביקושים הגבוהים איפשרו לנו להרחיב את בסיס המשקיעים בנכסי השותפות. גיוס האג"ח הוא אבן דרך משמעותית ויאפשר לנו להרחיב את הפעילות, לקדם השקעות עתידיות ולהמשיך בפיתוח של נכסי השותפות בארץ ובחו״ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker