פרשת האופיואידים: פרדו ומשפחת סאקלר צפויות להיקנס ב-13 מיליארד דולר

הדרישה מגיעה כתנאי לסיום החקירה נגד חברת התרופות ■ לפי החשד, פרדו (יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין) עודדה רופאים לבצע רישום לא חוקי של מרשמים, ועברה על החוקים האוסרים לתת תמריצים לרופאים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארזים של התרופה אוקסיקונטין
יורם גביזון

משרד המשפטים האמריקאי צפוי לדרוש קנסות בסך 13 מיליארד דולר כדי לסיים את החקירה של חברת פרדו (Purdue), יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין (OxyContin), והבעלים משפחת סאקלר (שעל שמה קרוי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב) - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. הדרישה מגיעה בעקבות חשיפת ראיות לכאורה למעשים פליליים כחלק מחלקה של פרדו בתדלוק מגפת האופיואידים, שגרמה למותם של 400 אלף אמריקאים מהתמכרות בעשרים השנים האחרונות.

משרד המשפטים תיאר את הראיות החדשות במסמך שהוגש לבית המשפט לפשיטות רגל בניו יורק בשבוע שעבר. הראיות מתייחסות לחשדות שלפיהם פרדו עודדה רופאים לבצע רישום לא חוקי של מרשמים לאוקסיקונטין, ועברה על החוקים האוסרים לתת תמריצים לרופאים כדי שירשמו מרשמים לתרופות. בנוסף, היא עברה לכאורה על חוקים שקשורים בשמירה על בטיחות השימוש בתרופות.

קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלרצילום: NYT

הגשת המסמך נעשתה כדי לעמוד במועד האחרון - 30 ביולי - שבו בעלי חוב של החברה רשאים להגיש תביעות כספיות נגדה. הסכום שידרוש משרד המשפטים מורכב מקנס של יותר מ-6 מיליארד דולר, עיקול של נכסים בשווי של יותר מ-3 מיליארד דולר וקנס אזרחי שמסתכם ביותר מ-3 מיליארד דולר. משרד המשפטים הוא אחד מאלפי הנושים של פרדו, שמנסים לממש נכסים מהחברה ששווי נכסיה הוערך ב-2 מיליארד דולר בלבד.

פרדו הגישה בקשה להגנה מפני נושיה ב-2019 וקיבלה את אישור בית המשפט לעצור את ההליכים ב-2,600 תביעות שהוגשו נגדה על ידי ערים, מחוזות, מדינות ובתי חולים - שטענו שהחברה ובעליה היו הגורמים העיקריים למגפת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים. על פי הטענות, פרדו שיווקה באגרסיביות את משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין תוך שהיא מגזימה בתועלות הטיפוליות שלו וממעיטה בסיכון של התמכרות ובסיכון של מוות ממנת יתר.

המשפחה והחברה אמנם הכחישו את הטענות, אך הציעו הסדר שבמסגרתו ישלמו 10 מיליארד דולר כדי לסיים את התביעות - 3 מיליארד דולר מהסכום ישולמו על ידי משפחת סאקלר. היתרה תשולם באמצעות הפיכת פרדו לחברה לטובת הציבור, שהרווחים מהפעלתה - כמו ייצור תרופות לטיפול בהתמכרות ותרופות לטיפול במנת יתר שנמצאות בפיתוח - יוזרמו לקופת ההסדר. עד כה לא הוגשו תביעות פליליות נגד משפחת סאקלר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker