הפיקוח על הבנקים מרחיב את חובות הבנקים לחפש חשבונות אבודים

במערכת הבנקאות יש 539 אלף חשבונות בנק אבודים, והצטבר בהם 6.8 מיליארד שקל ■ היום פירסם הפיקוח טיוטה של נוהל המחייב את הבנקים לחפש את פרטי הלקוח במרשם האוכלוסין ולמנות אחראי על הטיפול בנושא, לרבות פיקוח של ההנהלה בכירה

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקח על הבנקים, יאיר אבידןצילום: דוברות בנק ישראל
ג'ניה וולינסקי

הבנקים עד כה לא התאמצו במיוחד לאתר את בעליהם של חשבונות אבודים, שנקראים גם פקדונות ללא תנועה, ומוגדרים חשבונות שלא ניתנה הוראה לגביהם במשך יותר מעשרה חודשים. לכן, היום (ג') פירסם הפיקוח על הבנקים טיוטת הוראה שמרחיבה את החובות של הבנקים לאתר בעלי חשבונות אלה. ההוראה קובעת כי הבנקים יחויבו לחפש אחר פרטי ההתקשרות של הלקוח גם באמצעות פניה למרשם האוכלוסין. עוד נדרש כל בנק לוודא כי יש בעל תפקיד שאחראי על הטיפול בנושא, וכי ההנהלה הבכירה נושאת באחריות ישירה לנושא.

עד כה, הוראות הפיקוח על הבנקים קבעו כי הניסיונות לאתר את הלקוח יהיו בשליחת מכתב לכתובת הדואר הרשומה במערכות הבנק ובטלפון. ב-539 אלף חשבונות בנק אבודים הצטברו 6.8 מיליארד שקל, מתוכם כ-90 אלף חשבונות בנק של נפטרים, ובהם הצטבר סך של כ-1.7 מיליארד שקל.

בשנים האחרונות ניסה בנק ישראל להתמודד עם התופעה באמצעות עידוד הציבור להשתמש באתר האינטרנט שמאפשר איתור חשבונות על שמם או על שם נפטרים - "הר הכסף 2", אבל זה לא צימצם משמעותית את מספר החשבונות האבודים.

כפי שמסרו בפיקוח, בהמשך בכוונתם גם לעדכן את כללי ההשקעה של פיקדונות ללא תנועה ולקבוע מנגנון פשוט להשקעת הכספים. לפי הכללים הנוכחיים, סכום של עד 5,000 שקל בחשבון אבוד יושקע בפיקדון בנקאי וסכום גבוה יותר יושקע באג"ח ממשלתיות צמודות מדד במח"מ של 5-2 שנים.

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, מסר כי "ההוראה החדשה, מדגישה את חשיבות הטיפול של הבנקים בפיקדונות ללא תנועה וחשבונות של נפטרים, ומאפשרת שימוש במגוון כלים לאיתור הלקוחות, במטרה לסייע בהשבת כספים אבודים לבעליהם. במקביל, הלקוחות מוזמנים להמשיך ולנצל את הכלי הידידותי שפותח עבורם ולהיכנס לאתר האינטרנט הר הכסף 2 על מנת לבדוק, ללא עלות ובצורה קלה ופשוטה, האם קיימים על שמם פיקדונות ללא תנועה ולסייע ליורשים לאתר חשבונות בנק של נפטרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker