הצלחה לתשובה בגיוס ההון: דלק גייסה כ-175 מיליון שקל בהנפקת מניות

קבוצת דלק השלימה גיוס הון, השני בתוך חודשיים, בהתאם להסדר החוב ■ תשובה השתתף בגיוס בכ-50 מיליון שקל ■ החברה הבת דלק קידוחים השלימה מיחזור חוב בלווייתן, בסכום של כ-2.2 מיליארד דולר, בריבית של עד 6.7%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, חלף היום (ג') מעל שתי משוכות מרכזיות, שאמורות לסייע לדלק לצלוח את 2020 ולפרוע את חובותיה - 1.5 מיליארד שקל.

תשובה השלים גיוס הון בסך 175 מיליון שקל, ובסך הכל כ-310 מיליון שקל מאז מאי. במקביל, החברה הבת דלק קידוחים תשלים היום את מיחזור החוב במאגר לווייתן, בסכום של 2.25 מיליארד דולר, עם ביקושים גבוהים - דבר שצפוי להקל עליה בחלוקת דיווידנדים בעתיד.

מניית קבוצת דלק

בהנפקה של קבוצת דלק נרשמו ביקושים בסכום של כ-295 מיליון שקל, מתוכם גייסה החברה כאמור כ-175 מיליון שקל. תשובה עצמו השתתף בהנפקה בכ-47 מיליון שקל ויעבור דילול באחזקותיו - מ-57% לשיעור של כ-52%. ההנפקה קיבלה רוח גבית הודות להצלחת מיחזור החוב בלווייתן, וכניסתה של שברון לישראל באמצעות רכישת נובל אנרג'י.

ההנפקה של דלק בוצעה בהנחה (דיסקאונט) עמוקה על מחיר השוק. ההנחה האפקטיבית (בשקלול מחיר האופציות) עמדה על 90% לפי כללי הבורסה או 50% לפי תחשיבי החתמים, שהתבססו על אופציה 8 של דלק שהונפקה במאי. ההנחה העמוקה תרמה, כנראה, לביקושים. זהות המשקיעים בהנפקה, שנעשתה רק בדרך של מכרז ציבורי (ללא מכרז מוסדי), נותרה חסויה – כך שלא ניתן לדעת מי השתתף בהנפקה, והאם מדובר במקורבים ובחברים של תשובה.

עידן וולס, מנכ״ל קבוצת דלק, אמר כי "מדובר בהישג חשוב מאוד עבור קבוצת דלק, מחזיקי האג"ח ובעלי המניות. במסגרת ההנפקה זכינו לביקושים של כמעט פי שניים מהסכום אותו ביקשנו לגייס. ההישג הנוכחי מצטרף לשורה של פעולות מוצלחות שהשלמנו במהלך שלושת החודשים האחרונים בהיקפים של כ-1.8 מיליארד שקל ששימשו לפירעונות מוקדמים לבנקים ופירעון תשלומי קרן וריבית למחזיקי אגרות החוב, במועדם וכסדרם".

במקביל להנפקת המניות בקבוצת דלק, דלק קידוחים השלימה בהצלחה את מיחזור החוב בלווייתן, באמצעות הנפקת אג"ח לווייתן בונד בסכום של כ-2.25 מיליארד דולר. דלק קידוחים, שמנוהלת על ידי יוסי אבו, זכתה לביקושי ענק של מעל 7 מיליארד דולר בהנפקה. למעלה מ-90% מהביקושים היו של משקיעים זרים, ומיעוטם של משקיעים מקומיים.

דלק קידוחים הנפיקה ארבע סדרות אג"ח לווייתן בונד, שמועד פירעונן ב–2023, 2025, 2027 ו–2030. כל סדרה הינה בסכום של 500-600 מיליון דולר. מדובר בהלוואות בלון (בולט), שכל אחת מהן תיפרע בתשלום אחד. מחזיקי האג"ח קיבלו שעבוד על זכויותיה (45%) של דלק קידוחים בלווייתן. לווייתן בונד יחליפו את החוב הפרויקטאלי הבנקאי הקיים של לווייתן.

הריביות בהנפקה היו בטווח שבין 5.7%-6.7% (ריבית דולרית): הסדרה הקצרה תישא ריבית של 5.7%; הסדרה לחמש שנים תישא ריבית של 6.1%, הסדרה לשבע שנים - ריבית של 6.5%, והסדרה ל-10 שנים - ריבית של 6.7%. הריבית הממוצעת היא כ-6.25% - מעל הריבית בחוב הקיים (כ-5% בשנה, לפי הערכות), אך עדיין בטווח הסביר עבור דלק קידוחים.

המקור לפירעון האג"ח הוא התזרימים מלווייתן בשנים הבאות. לווייתן הוא מאגר מוטה יצוא, שמספק גז לשני לקוחות עוגן: חברת החשמל הירדנית וחברת דולפינוס המצרית. הביקושים הגבוהים בהנפקה היו מעל הציפיות בשוק, וזאת ברקע לסיכונים המיוחסים לחוזי היצוא למצרים ולירדן – שתי מדינות בעלות סיכון אשראי גבוה, שאף התעצם בעקבות משבר הקורונה.

את ההנפקה של קבוצת דלק הובילה דיסקונט קפיטל חיתום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker