יחיאל ספקטור מתניע מחדש הנפקת חברת גלאי האש FGD – הפעם עם תביעה של אמרסון

ספקטור מכר לפני חמש שנים את השליטה בספקטרוניקס לאמרסון האמריקאית בכ-100 מיליון דולר ■ התשקיף חושף כי אמרסון תובעת את ספקטור בטענה כי פעל לחבל בפעילותה לאחר המכירה ■ FGD כבר החלה ברואד שואו להנפקה בפברואר, אך הגיוס נעצר בשל הקורונה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יחיאל ספקטור
יחיאל ספקטורצילום: עופר וקנין

יחיאל ספקטור - שמכר לפני כחמש שנים את השליטה בספקטרוניקס לאמרסון האמריקאית בכ-100 מיליון דולר - מתניע מחדש את ההנפקה הראשונית (IPO) של חברת גלאי העא FGD לפי שווי של 200-170 מיליון שקל. 

FGD (טכנולוגיות גילוי עשן וגזים - F&G DETECTION) מפתחת גלאי עשן וגז אופטיים שמשמשים תעשיות של חומרים מסוכנים, דליקים ונפיצים, בעיקר תעשיות הדלק, הגז והפטרוכימיים. החברה, שמתכוונת לגייס כמה עשרות מיליוני שקלים, כבר החלה בהליכי ההנפקה והיתה בעיצומו של הרואד שואו (סבב מצגות) כשפרץ משבר הקורונה – אך דחתה את השלמתה.

FGD ממוקמת בקיבוץ ברור חיל ומעסיקה כ-30 עובדים. החברה הוקמה ב-2017 על ידי ספקטור, שמכהן כיו"ר ומחזיק בשליטה בחברה (50%), ביחד עם בנו עודד ספקטור, שמכהן כסמנכ"ל טכנולוגיות, וחתנו, המנכ"ל חביב פרלמן, שמחזיקים ביתרת המניות. החברה החלה במכירות רק ב-2019: באותה השנה היא מכרה גלאי עשן בכ-3 מיליון שקל, ורשמה הפסד של כ-23 מיליון שקל. לחברה גירעון של 35 מיליון שקל בהון העצמי.

פעילותה של החברה דומה לזו של ספקטרוניקס, שנמכרה לאמרסון, כך ש-FGD צפויה להתחרות באמרסון באופן ישיר. תשקיף ההנפקה חושף כי במארס הגישה אמרסון תביעה נגד FGD ונגד ספקטור, בטענה כי ספקטור פועל לחבל בפעילותה, לאחר שמכר לה את השליטה בספקטרוניקס. במסגרת ההליך תבעה אמרסון את ספקטור בסכום של 11 מיליון שקל.

אמרסון דורשת, בין היתר, צו שימנע מספקטור מלשמש כדירקטור, מנכ"ל או בעל תפקיד אחר בחברה מתחום גילוי האש והגז או להיות מעורב בהקמה של חברה בתחום לתקופה של חמש שנים. מקרוב ל-FGD אמר כי התביעה הוגשה לאחר שספקטור תבע את אמרסון – ובתגובה קיבל תביעה נגדית. FGD ציינה בתשקיף כי בהתבסס על יועציה, סיכויי התביעה של אמרסון להתקבל נמוכים.

את ההנפקה של FGD מובילה אקטיב חיתום של עומרי לוי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker