הנהלת אל על: "שכר הטייסים הגיע עד 160 אלף שקל לחודש"

כך עולה מתגובת החברה לבקשת ועד הטייסים לבטל את הסכם ההתייעלות שנחתם בשמם על ידי ההסתדרות עם הנהלת אל על ■ ועד הטייסים: "שכר טייסי אל על נמוך משמעותית משכר טייסים מקבילים בעולם"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת אל על. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
מטוס של חברת אל על. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: דוברות אל על

שכרם החודשי הממוצע של טייסי אל על הוא 95 אלף שקל, ושיאני השכר מקרב הטייסים היו 78 טייסים ששכרם החודשי הממוצע ב-2019 הגיע ל-120 אלף שקל, כשטווח השכר של שיאנים אלה היה 160-110 אלף שקל בחודש.

עלות שכרם של טייסי אל על, שמהווים 10% מכוח האדם, בחברה מגיעה ל-41% מעלות השכר בחברה - כך עולה מתגובת חברת אל על לבקשת ועד טייסי החברה לבטל את ההסכם עליו חתמה ההסתדרות בשמו של הוועד ב-15 ביולי עם הנהלת אל על.

לטענת הטייסים, הסכם זה נחתם תוך אי שיתוף הטייסים במשא ומתן, אי-ביצוע עבודה כלכלית שתתמוך בטענות ההנהלה ותוך שההסתדרות מאמצת באופן חד-צדדי את בקשות ההנהלה ומנהלת בשמו של הוועד משא ומתן רשלני שגורם לפגיעה פרמננטית בתנאי העסקתם, וזאת אף לאחר תקופת ההבראה של החברה ובמנותק ממשבר הקורונה.

אל על, שמיוצגת על ידי עורך הדין נחום פיינברג, מבקשת "לדחות את בקשתו של ועד טייסי אל על מכל וכל". אל על מבקשת לדחות את בקשת הוועד על בסיס חוק ההסכמים הקיבוציים, שקובע כי הסכם קיבוצי מיוחד הוא הסכם שנחתם בין ארגון עובדים יציג לבין מעסיק במקום העבודה, כך שלהסתדרות היתה סמכות לנהל משא ומתן עם הנהלת אל על ולחתום עמה על ההסכם.

גם חוקת ההסתדרות קובעת שהאגף לאיגוד מקצועי והעומד בראשו רשאים לנהל משא ומתן, ואילו לוועד אין סמכות זו, וגם על פי הסכם העבודה באל על, עמדת ארגון העובדים היציג עדיפה וגוברת על עמדת הוועד. משום כך, אין לטענת אל על כל עילה משפטית לתקיפת ההסכם או לטענה כנגד אל על בדבר הפרת חובה מחובותיו.

אל על כופרת גם בטענות ועד הטייסים לגבי דרך ניהול המשא ומתן ואי שיתופו של הוועד. לטענת אל על, מרגע היבחרו של ניר ראובני כיו"ר החדש של ועד הטייסים בסוף יוני 2020, העלה ועד הטייסים דרישות מקדמיות כתנאי לקיום משא ומתן, כמו החלפת השליטה באל על על ידי משקיע מטעם הטייסים, השבת טייסים מצי מטוסי הבואינג 737 על פי הוותק ותשלום שכרם לבטלה - כלומר גם כשלאל על אין טיסות לצי ה-737, וזאת למפרע מתחילת יוני 2020. עוד דרש הוועד תשלום תוספת לשכר בשם קריאה מיוחדת לטייסים שלא הוצאו לחל"ת. 

לטענת אל על, גם ב-13 ביולי, כלומר יומיים לפני ישיבת הדירקטוריון שתוכננה לדון בנושא המשך הדרך ועתיד החברה, כולל אפשרות לפנייה להליכים בבית המשפט המחוזי לפירוקים, העלו הטייסים דרישות חדשות. הוועד דרש, באמצעות היועצת הכלכלית איריס דנון, שחלקו בתוכנית ההתייעלות לא יעלה על 86-80 מיליון דולר לשנה, ולא 110 מיליון דולר - שהיה יעד החיסכון שהוצג לוועד כבר חודשים.

הוועד גם דרש להגדיל את מספר חברי הצוות בטיסות טרנס אטלנטיות משלושה לארבעה, כך שלא ניתן יהיה לסיים את העסקתם של קצינים ראשונים מקרב הטייסים, ותיגרם עלייה משמעותית בעלויות הפעלת הטיסות.

עו"ד פיינברג מזכיר שהסכמת ועד הטייסים למעבר לטיסות שמופעלות על ידי שלושה חברי צוות ולא ארבעה כבעבר במסגרת הסכם שנחתם ב-2018, היתה חלק משמעותי מהחיסכון שבגינו הועלה שכר הטייסים ב-46%.

אל על טוענת שהטייסים דרשו יומיים לפני שהחברה עמדה בפני סכנה של פנייה להליכים בבית המשפט המחוזי לפירוקים להקטין את החיסכון הנדרש מהם ולהעלות את עלות העסקתם. 

עו"ד פיינברג מזכיר שההסתדרות ניהלה משא ומתן בשם הטייסים והעלתה דרישות כלכליות. כך, למשל, לבקשת יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, צומצם היקף ההתייעלות מ-110 ל-105 מיליון דולר לשנה, אל על נאלצה לחזור בה מכוונתה לשלם שכר של קצין ראשון לקברניטים שיוצבו בתפקידי קצינים ראשונים (זאת בשל העובדה שפיטורי טייסים ייעשו רק על פי וותק ועל כן יחולו רק על קצינים ראשונים). כמו כן אל על נאלצה להסכים לדרישת ההסתדרות שבמסגרת ההסכם שייחתם לא ייעשו שום שינויים בהיבטים התפעוליים של עבודת הטייסים למרות שאלה נדרשו לאל על כדי להפעיל את החברה באופן יעיל וחסכוני.

הטייסים: ההנהלה מנסה להפנות את האשמה במצבה אל העובדים

ועד הטייסים מסר בתגובה כי "הנהלת אל על מנסה לייצר ספינים שכל מטרתם להשאיר את החברה תחת בעלי השליטה הנוכחים ולהפנות את הזרקור אל העובדים כאילו הם האשמים במצבה של החברה. טייסי אל על הם מהטייסים הטובים והיעילים ביותרבעולם. גם החברה והמדינה אמרו זאת לאחר ההסכם שנחתם באוקטובר 2018, שלא ניתן למספרים לבלבל - על פי הסכם העבודה, שכר של קברניט באל על הוא 45 אלף שקל (22 אלף שקל נטו) ושל קצין ראשון 30 אלף שקל (16 אלף שקל נטו). אם החברה דורשת מהטייסים לטוס בשעות נוספות, הם מתוגמלים על פי הסכם העבודה. עדיין, שכר טייסי אל על נמוך משמעותית משכר טייסים מקבילים בעולם.

"להציג שכר של טייס באופן מגמתי, כאילו זהו שכרו החודשי בכל השנה מבלי לספר שהוא עבד בהיקף של שתי משרות לדרישת החברה, מחזיר את יחסי העבודה לימים שאנחנו לא מתכוונים לחזור אליהם.

"הסכם הטייסים כבר חסך לחברה 220 מיליון שקל. בנוסף, הסכימו הטייסים לצעדי התייעלות נוספים של 150 מיליון שקל. העובדות מוכיחות כי הטייסים היו המגזר הראשון באל על, שהודיע כבר בתחילת המשבר על נכונותו להיכנס תחת האלונקה כדי להציל את החברה ואת תעופה הישראלית כאשר הודיעו על נכונותם להוריד את שכר הטייסים בעשרות אחוזים. צר לנו שדירקטוריון החברה לא דורש הורדה שכזאת מבעלי התפקידים האחרים בחברה (חלקם קרובי משפחה של בעלת השליטה) לכל הנוגעים בדבר (מלבד בעלי החברה).

"ברור שכדי לחלץ את אל על יש לשלב כוחות: הנהלה, עובדים והמדינה. בפועל, העובדים הסכימו לקיצוצי שכר, המדינה להלוואה - אך בעלת השליטה לא מוכנה להזרים אגורה מכספה. זאת המציאות (שאצל משפחת בורוביץ חוזרת על עצמה שוב ושוב, ע"ע הליך פשיטת הרגל של חברת קלאב מרקט) ואותה אי אפשר לשנות.

"צר לנו לגלות שוב כי בעלי השליטה בחברה, במקום לשכנע ביכולתם להמשיך ולהניע את החברה, להזרים הון לחברה ולבסס יחסי עבודה המבוססים על אמון - עושה הכול כדי להטיל רפש בעובדיה המסורים, שנרתמו עם תחילת המשבר לטיסות חילוץ בתנאים לא תנאים. אבל המציאות הזאת עומדת להסתיים - על דירקטוריון החברה מוטלת החובה לצאת להנפקה או לקבל את הצעת המשקיע, שמעוניין ומסוגל לקחת את החברה על כתפיו וביכולתו לבסס יחסי עבודה תקינים עם הטייסים ועם שאר עובדי החברה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker