נכסי הקרנות עלו ל–300 מיליארד שקל: קרנות הגז והקנאביס בערו עם 15% ביולי

ענף קרנות הנאמנות מתחיל לראות את האור בקצה הקורונה עם גיוסים מינוריים ועלייה בתשואות ■ מגדל שוקי הון מנצחת בגיוסי יולי, והיא גם היחידה בטריטוריה חיובית של גיוסים השנה ■ פדיונות גדולים במיוחד בפסגות: ירידה של 400 מיליון שקל ביולי, ו–8.7 מיליארד שקל מתחילת 2020

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חממה לגידול קנאביס רפואיצילום: Drop Production
אסא ששון

ביולי הצטרף שוק ההון הישראלי למגמת העליות העולמית, והחל בסגירת פערים מול העולם. העליות ביולי הגדילו את תעשיית קרנות הנאמנות בכ–7 מיליארד שקל והיא חזרה לרמה של 299 מיליארד שקל. הגיוס בתעשייה הסתכם ב–980 מיליון שקל בלבד.

בכיר בשוק הקרנות אומר כי ייתכן שיולי מסמן את תחילתה של מגמה חדשה של הדבקת פערים בזכות החלטת בנק ישראל על רכישת אג"ח קונצרניות — בדומה לתוכניות בעולם שכבר מיושמות מזה כמה חודשים — וכן בזכות עדכון מדדי המניות בישראל, הצפוי להתרחש בסוף השבוע. העדכון השבוע יוביל בין היתר לעלייה במשקל חברות הטכנולוגיה במדד ת"א 35 — החברות שמובילות את העליות במדדים החשובים בכל העולם.

כשבוחנים את השינויים מתחילת 2020, הרי שלישראל יש לא מעט פערים לסגור. בעוד מדד נאסד"ק עלה מתחילת השנה ב–20%, ו–S&P 500 עלה ב–2.5%, ת"א 125 עדיין בולט בביצועי חסר של מינוס 14%. הסיום החזק של יולי בשווקים, בגיבוי של הדו"חות המצוינים של חברות הטכנולוגיה הגדולות (אפל, גוגל, אמזון ופייסבוק) ויחד עם העלייה הצפויה במשקל הסקטור במדדים המובילים — יוצרים קרקע מצוינת להמשך סגירת הפערים של השוק המקומי.

הטובות והגרועות

יולי היה החודש של מניות הגז. אמנם מי שהשקיע בענף בתחילת השנה עדיין מופסד בכ–50% על השקעתו, אבל ביולי הוא כיכב. מדד הגז והנפט היה המדד שרשם את העליות החדות ביותר ביולי — 16.4%. ענף הגז נחשב מסוכן, לעומת ענף הביטוח — הענף שהניב את התשואה השנייה בגובהה ביולי, 14.3%; מתחילת השנה הניב ענף הביטוח תשואה שלילית של 28%. מדד ת"א 35 עלה ביולי ב–0.8%, ומתחילת השנה ירד ב–18%.

הקרן עם הביצועים הטובים ביותר ביולי היתה הראל משאבי גז ואנרגיה, שהניבה תשואה של 15.5%; אחריה מיטב גז ונפט עד 120% שהניבה תשואה של 14.7%; ובמקום השלישי ניצבת איילון קנאביס, עם תשואה של 14.1% ביולי. הסיבה לזינוק בקרנות הקנאביס היא ההערכה כי הכנסת תרחיב את מעגל הלקוחות של חברות הקנאביס באמצעות מודל מסוים של לגליזציה. בין הקרנות בעלות הביצועים הגרועים ביולי ניתן למצוא את הכוכבת מתחילת השנה, ברק אסטרטגיות, עם תשואה שלילית של 9.5%, אך עם תשואה חיובית של 38.2% מתחילת השנה; אחריה ניצבת מודלים דולר לונג פי 3 עם תשואה שלילית של 5.2% ביולי; ואת שלישיית הגרועות סוגרת איילון אקסטרים דולר פי 3, עם תשואה שלילית של 5.2%.

עליות גם באג"ח

מהתשואות החציוניות בתעשיית הקרנות, ניתן לראות כי המגמה החיובית איפיינה ביולי את כל אפיקי ההשקעה, אך מתחילת השנה רוב הלקוחות עדיין מופסדים על השקעתם במרבית הקרנות. התשואות החציוניות בכל הקרנות ביולי הן חיוביות, אך ברוב הקטגוריות מתחילת השנה המגמה עדיין שלילית. הקטגוריה המנצחת של הרבעון השני היא קרנות מניות ישראל, עם עלייה של 5.6%; אחריה קטגוריית הגמישות (4.4%) וקרנות מניות חו"ל (3.12%). הנתונים האלה ממחישים שוב עד כמה הניסיון לתזמן את השוק הוא אסטרטגיה לא מוצלחת.

ניתן לומר כי גם יולי המחיש כי בעידן הקורונה — שבו יש פער בין ביצועי השווקים לכלכלה הריאלית — התופעה המובילה בשווקים הפיננסים היא השונות הגדולה שיש בין הסקטורים. מדד ת"א 125 עלה ביולי ב-4.2%, ות"א 90 ב–7.6%. S&P 500 עלה ביולי 5.5% ונאסד"ק ב–7.3%.

גם בשוק האג"ח ראינו ביצועים טובים בשוק הישראלי. החודשים האחרונים מלמדים כי בכל השווקים שבהם החל הבנק המרכזי בתהליך של רכישת אג"ח קונצרניות ביחד עם רכישת אג"ח ממשלתיות, הוביל הדבר לירידה בתשואות ולזרימת כסף נוסף לשוקי המניות. התהליך הזה רק החל בישראל, כך שייתכן שאת עיקר הפירות שלו נראה בחודשים הבאים.

אסדת הגז לוויתןצילום: JACK GUEZ / AFP

הבור עדיין לא נסגר

למרות העליות בשוק המקומי, רוב הכסף שיצא מתעשיית קרנות הנאמנות ברבעון הראשון עדיין לא חזר. הרבעון הראשון של 2020 הסתיים בפדיונות של כ–48 מיליארד שקל בתעשיית הקרנות, שרובם היו במארס. במהלך הרבעון השני כ–12 מיליארד שקל חזרו לתעשייה, כאשר יחד עם עליית השווקים עלה שווי התעשייה בכ–20 מיליארד שקל.

את טבלת הגיוסים ביולי מובילה חברת הקרנות של מגדל שוקי הון, עם גיוס של 943 מיליון שקל, ומתחילת השנה היא היחידה שגייסה בין כל חברות הקרנות — עם גיוס של 176 מיליון שקל. אחריה ניצב בית ההשקעות מיטב דש עם גיוס של 818 מיליון שקל, אך עם פדיון של 5.3 מיליארד שקל מתחילת השנה; ובמקום השלישי ניצבת חברת הקרנות של אקסלנס, עם גיוס של 554 מיליון שקל ופדיון של 1.4 מיליארד שקל מתחילת השנה.

הפודה הגדול ביותר ביולי הוא בית ההשקעות פסגות עם פדיון של 400 מיליון שקל, והוא גם הפודה הגדול ביותר מתחילת השנה, עם פדיון של 8.7 מיליארד שקל; אחריו ניצב בית ההשקעות מור עם פדיון של 344 מיליון שקל ביולי ופדיון של 4.4 מיליארד שקל מתחילת השנה; ואת המקום השלישי בין הפודים תופס בית ההשקעות ילין לפידות, עם פדיון של 303 מיליון שקל ביולי, ופדיון של 4 מיליארד שקל מתחילת השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker