ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

קופת גמל להשקעה היא מוצר חיסכון שהושק לפני כשלוש שנים, כדי לעודד את הציבור להגדיל את חסכונותיו לטווח הזמן הבינוני. היום (ב') אישרה ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני את התקנות שמאפשרות לחוסכים בקופת גמל להשקעה לנייד את כספם לקופת גמל אחרת. עוד אושר, כי החל מגיל 60 יוכלו החוסכים להעביר את חסכונם מקופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה, לשם קבלת קצבה בלבד וכך ליהנות מהטבות המס הניתנות בקצבה.

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון בעל יתרון מיסוי, כך שאם החוסך יבחר למשוך את הכספים כקצבה חודשית בעת הגיעו לגיל פרישה, הוא יהיה זכאי לפטור ממס רווח הון על כל הרווחים שהשיגה לו הקופה לאורך השנים. מסיבה זו, סכום ההפקדה השנתי בקופה מוגבל ל–70 אלף שקל בשנה עבור כל חוסך. עם זאת, אף שהמוצר קיים כבר שלוש שנים, עד היום הניוד לא היה אפשרי, ומי שרצה לעבור מגוף מנהל אחד לאחר, היה צריך למשוך את הכספים ולהפקיד מחדש – מה שהצריך תשלום מס על רווחי ההון שנצברו.

משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

התיקון שמייצר את האפשרות לנייד את קופת הגמל להשקעה מגוף לגוף צפוי להביא להגברת התחרות בין החברות. ברשות שוק ההון רואים חשיבות בקופת הגמל להשקעה כמוצר חיסכון ארוך טווח ויש כוונות ככל הנראה להגדיל את הסכומים המקסימליים שניתן יהיה להפקיד בה.

ועדת הכספים דנה גם בנושא של ניוד לעמיתים שנטלו הלוואה מקופת הגמל לאחר שנשמעו הערות בנושא זה, וביקשה כי תתקיים עבודה נוספת בעניין.

בטיוטת התקנות שהובאו לוועדה נכלל גם תיקון הכולל קיצור תקופת הניוד לחמישה ימי עסקים מיום בקשת הניוד, במקום 10 ימי עסקים הקבועים היום. הוועדה ביקשה כי נושא זה יובא לדיון נפרד, כאשר היה קונצנזוס גם בקרב חברי הוועדה וגם מצד גורמים מהשוק כי הזמן הארוך יותר נדרש לצורך מאמצי השימור של הלקוחות על ידי הגופים, וקיצורו יביא לשחיקה ביכולת הציבור לשפר את תנאי החיסכון שלהם.

התקנות שמאפשרות ניוד של קופות הגמל להשקעה הובאו לאישור הוועדה לפני כשנתיים אך לא אושרו בזמנו. אז כללו התקנות גם אפשרות לניוד פנסיה של מי שכבר פרש וכעת בתקנות שאושרו נושא הניוד של הפנסיונרים לא עלה על הפרק.

יו"ר הוועדה גפני בירך על אישור התקנות: "אני רואה בדבר צעד חיובי, במיוחד נוכח הימים המורכבים בהם אנו נמצאים. המשמעות היא סיוע לאנשים רבים המבקשים ניוד בין קופות הגמל, ושלא יכלו לעשות זאת עד כה. בעבר הובאו התקנות יחד עם תקנות שלא מצאנו בהן סיוע לציבור, ועכשיו משנוצרה ההפרדה, אישרנו את התקנות לטובת ציבור החוסכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker