הלחץ השפיע: משפחת נקש תעמיד לארקיע ערבויות ב-40 מיליון שקל

יו"ר ארקיע: "ניקח את ההלוואה בערבות המדינה ונחזור מיידית לטוס לאילת" ■ יו"ר ועד העובדים: "שבענו הבטחות והצהרות שניתנו ללא כיסוי. עד שלא נראה שהכסף הוזרם לחשבון הבנק של החברה - נמשיך להפגין ולמחות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת ארקיעצילום: ללא קרדיט

ההפגנות המתמשכות של עובדי ארקיע עשו את העבודה. משפחת נקש, בעלת השליטה (70%) בחברת ארקיע, הודיעה שאף שאינה חייבת לעשות זאת, החליטה להזרים לחברה ערבויות בעשרות מיליוני שקלים. הערבויות נדרשות לקבלת הלוואה של 130 מיליון שקל שתקבל החברה מבנק הפועלים ומבנק דיסקונט בערבות מדינה של 75%.

550 עובדי החברה טענו בשבועות האחרונים שמשפחת נקש אינה עושה דבר כדי להשיב את החברה לפעילות סדירה, למרות שמשרד האוצר אישר כבר לפני ארבעה חודשים את ערבות המדינה להלוואה בסכום של 130 מיליון שקל. אבי חורמרו, יו"ר ארקיע ונציג משפחת נקש בישראל, מסר כי ההזרמה שתהיה באמצעות ערבויות והלוואות בעלים בשיעור של 25% מההלוואה, כלומר 32.5 מיליון שקל, נעשית בהמשך להזרמה של 70 מיליון שקל שמשפחת נקש ביצעה בינואר 2020, עוד בטרם פרץ משבר הקורונה.

חומרו הדגיש שמשפחת נקש לא משכה דיווידנד מארקיע אף שהיתה זכאית לעשות זאת. לדבריו, החברה תחל להפעיל טיסות בקו נתב"ג-אילת מיד עם קבלת ההלוואה ולאחר מכן תפעיל טיסות למדינות ירוקות כמו יוון וקפריסין. "אנו עושים ככל שניתן כדי להציל את החברה מתוך דאגה למשפחות העובדים המסורים ובני משפחותיהם, וזאת למרות המשבר הכלכלי שתקף אותנו בשל הקורונה", אמר חורמרו.

עליזה בלאיש, יו"ר ועד עובדי ארקיע, הגיבה בספקנות להודעתה של משפחת נקש. לדבריה, עובדי החברה שבעו הבטחות והצהרות ללא כיסוי של בעלי השליטה. "מבחינתנו לא השתנה דבר. עד שלא נראה שהכסף הוזרם לחשבון הבנק של ארקיע ונראה את המטוס הראשון בשמים ואת החזרת לוח הטיסות - נמשיך להפגין ולמחות ואף ננקוט בצעדים קשים יותר", אמרה בלאיש. לדבריה, עובדי החברה ספגו הפחתות שכר של 15%-38% עוד לפני משבר הקורונה והצליחו לייצב את החברה שהיתה במצב פיננסי קשה.

היא ציינה כי 550 עובדי החברה הביעו נכונות לוויתורים נוספים, כמו הפחתת מצבת העובדים ל-400 והפחתות שכר מפליגות נוספות כדי להתמודד עם המשבר שנוצר בעקבות מגפת הקורונה, אולם משפחת נקש גילתה חוסר רצינות והציגה תביעות נוספות חדשות לבקרים. לדברי בלאיש, מרגע שאושרה ערבות המדינה לא היתה סיבה להדמים את החברה - שהחזיקה בנתח של 70% מקווי התעופה לאילת, וזאת כשהחברה המתחרה ישראייר ממשיכה לטוס לאילת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker