השותפות בלווייתן מזנקות: ביקושים של יותר מ-3.2 מיליארד דולר בהנפקת האג"ח לווייתן בונד

מניית רציו מזנקת ב-11.5% ומניית דלק קידוחים עולה ב-11% ■ זאת לאחר ששתי המניות השלימו בחודש יולי זינוק של 32% ו-55% בהתאמה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז לווייתן
אסדת הגז לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

מניות השותפות בלווייתן מזנקות בעקבות ביקושים גבוהים בהנפקת האג"ח של דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, למיחזור החוב הפרויקטאלי של מאגר לווייתן. מניית רציו מזנקת ב-11.5% ומניית דלק קידוחים עולה ב-11%. זאת לאחר ששתי המניות השלימו בחודש יולי זינוק של 32% ו-55% בהתאמה.

הנפקת האג"ח - לווייתן בונד - זוכה לביקושים גבוהים בקרב משקיעים זרים. לפי גורם מקורב לדלק קידוחים, עד כה סך הביקושים מסתכמים ב-3.25 מיליארד דולר, לעומת כוונה לגייס 2.25 מיליארד דולר. ההערכה היא כי סך הביקושים ימשיכו לעלות עד נעילת ההנפקה ביום שלישי הקרוב. הביקושים הגבוהים עשויים לתרום להפחתת הריבית בהנפקה, שעשויה להסתכם ב-5.8%-7.2%, בהתאם למשך החיים של כל סדרה.

מניית דלק קידוחים

ההנפקה של לווייתן בונד נעשית במודל של הנפקת תמר בונד, ותכליתה היא החלפת החוב הבנקאי הפרויקטלי של לווייתן באג"ח. עוד לפני ההנפקה הקימה דלק קידוחים חברה ייעודית, לווייתן בונד, שהיא הגוף שינפיק בפועל. לווייתן בונד תעמיד את כספי ההנפקה — שאותה מובילים ג'יי.פי מורגן ו–HSBC בחו"ל ולידר הנפקות, ווליו בייס וברק קפיטל בישראל — כהלוואה לדלק קידוחים בתנאים זהים (Back to Back).

מניית רציו

מאמצי השיווק מתמקדים במשקיעים מוסדיים מחו"ל, שבשונה מהגופים המוסדיים המקומיים, אין להם חשיפה גבוהה לשוק הגז המקומי. עם זאת, הפגישות נערכות גם מול משקיעים מוסדיים מקומיים. דלק מתכוונת להנפיק ארבע סדרות אג"ח, שמועד פירעונן ב–2023, 2025, 2027 ו–2030. מדובר בהלוואות בלון (בולט), שכל אחת מהן תיפרע בתשלום אחד. מחזיקי האג"ח יקבלו שעבוד על זכויותיה (45%) של דלק קידוחים בלווייתן.

לווייתן בונד הן אג"ח High Yield - אג"ח ברמת דירוג נמוכה יחסית. דלק קידוחים פועלת לקבלת דירוג ברמה של BB בסולם הבינלאומי. אג"ח בדירוג כזה נסחרות בחו"ל בתשואות לפדיון של 4%–10%. ככל שתושלם העסקה, האג"ח יחלו להיסחר בשוק הבינלאומי וברצף מוסדי בישראל (הן לא ייסחרו בבורסה).

הנפקת לווייתן בונד קיבלה רוח גבית מעסקת הרכישה של נובל אנרג'י בידי שברון, שדווחה לפני כשבועיים, ב–5 מיליארד דולר. ההערכות הן כי השותפה הבכירה החדשה של דלק מגבירה את האטרקטיביות של לווייתן בונד בחו"ל. דלק קידוחים מעוניינת להשלים את ההנפקה כבר השבוע, עוד לפני גיוס ההון בקבוצת דלק בסך 163 מיליון שקל. ככל שיושלם הליך המימון, בכוונת דלק קידוחים לבצע רכישה עצמית של אג"ח מסדרה א' ותמר בונד ב-50 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום