טרנר אייל מתגמשת: כסף לאל על מקופת הפיצויים - תמורת התקדמות לקראת הנפקה

במייל ששלחה מנכ"לית האוצר לחברת אל על היא מסכימה להקדים את מתן ערבות המדינה להלוואה של 250 מיליון דולר כבר עם פרסום מועד ההנפקה, ולא עם השלמתה. האוצר יפעל לדחייה של חודש נוסף במועד האחרון להחזר הכסף לרוכשי כרטיסי טיסה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קרן טרנר מנכ"לית משרד התחבורה
קרן טרנר מנכ"לית משרד האוצרצילום: תומר אפלבאום

יממה לאחר שחברת אל על התריעה כי היא עומדת בפני קריסה וכניסה להליכי חדלות פירעון והקפאת הליכים כבר מחר, וביקשה סיוע חירום של 45 מיליון דולר מהמדינה - נראה שמשרד האוצר מתחיל לסייע לחברת התעופה המתקשה.

ממייל ששלחה קרן טרנר אייל מנכ"לית משרד האוצר לחברת אל על עולה שמשרד האוצר מוכן לאפשר לחברת אל על למשוך 57 מיליון דולר מקופת הפיצויים של עובדי החברה בשלושת השבועות הקרובים במקביל להתקדמות בהליכים לביצוע הנפקה לציבור עד לסוף אוגוסט 2020.

משרד האוצר מרכך גם את עמדתו ועתה הוא מוכן להעמיד ערבות של 75% להלוואה של 250 מיליון דולר כבר עם השלמת הדיונים עם הבנק ולאחר פרסום תשקיף ההנפקה, בעוד שבמכתב הקודם שטרנר אייל שלחה לחברת אל על הובהר כי הערבות תינתן רק לאחר השלמת ההנפקה והעברת תמורתה לקופת החברה.

עוד מבשרת טרנר אייל לאל על שמשרד האוצר יפעל לתיקון חוק שירותי תעופה (חוק טיבי) כדי לדחות בחודש את המועד האחרון שבו על חברות תעופה להחזיר את הכסף לרוכשי כרטיסי טיסה שטיסתם בוטלה. על פי התיקון האחרון לחוק שירותי תעופה שאושר לפני פחות משלושה שבועות בקריאה שנייה ושלישית, על חברות התעופה להחזיר את הכסף לרוכשי כרטיסי טיסה שטיסתם בוטלה בתוך 90 יום מיום ביטול הטיסה או עד 14 באוגוסט 2020, לפי המאוחר מהשניים.

תיקון זה הוצע על ידי יעקב מרגי יו"ר ועדת הכלכלה מתוך הנחה שאל על תשלים את קבלת ההלוואה הבנקאית בתוך ימים ספורים ותוכל לעמוד בלוח הזמנים להחזר הכספים ללקוחותיה. הנחה זו התבררה כלא מציאותית ואתמול אל על הודתה כי אם לא תקבל סיוע חירום מהמדינה היא עלולה לקרוס בעיקר בשל חוסר יכולתה לפרוע במועד את החוב ללקוחותיה שטיסתם בוטלה.

על פי מכתבה של טרנר אייל משרד האוצר מוכן לאפשר לחברת אל על למשוך 10 מיליון דולר ביום ראשון הקרוב, בכפוף לאישור דירקטוריון להנפקה ציבורית של החברה עד לסוף אוגוסט. אל על תוכל לשחרר סכום נוסף של 15 מיליון דולר ב-7 באוגוסט כנגד הפקדת טיוטת תשקיף ראשונה ברשות ניירות ערך.

שלב נוסף בשחרור העודפים בקופת הפיצויים יהיה ב-13 באוגוסט כשאל על תוכל למשוך 10 מיליון דולר במקביל להפקדת טיוטת תשקיף שנייה ברשות ניירות ערך וב-23 באוגוסט יתאפשר לאל על למשוך את יתרת הסכום שנצבר בקופת הפיצויים - 22 מיליון דולר - כשאל על  תקבל היתר הנפקה, ותפרסם את מועד ההנפקה.

טרנר אייל מבהירה כי סכומי סיוע אלו יבואו בנוסף לסכום של 10 מיליון דולר שהיא הסכימה לשחרר מקופת הפיצויים במכתבה לפני שבוע, וכן בנוסף לתשלומים בהיקף מצטבר של 15 מיליון דולר על חשבון הכספים שאל על אמורה לקבל מהמדינה בחודשים אוגוסט-אוקטובר 2020 תמורת אבטחת התעופה הישראלית בחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker