בנק ישראל מתריע על סיכון לבנקים: המשבר מסכן את החזרי המשכנתאות

לפי חוקרי הבנק, הפגיעה בכושר ההשתכרות של משקי הבית עלולה לסכן את חוסנם ולאתגר את המערכת הפיננסית, בייחוד דרך המשכנתאות

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטיילת בנתניה
הטיילת בנתניה (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה)צילום: תומר אפלבאום

"משבר הקורונה פגע קשות בתעסוקה ובשכר של עצמאים ושכירים רבים, אך בעיקר של האוכלוסיות החלשות ביותר בשוק העבודה: עובדים לא אקדמאים ולא מיומנים, מבוגרים, צעירים, חרדים ונשים", כך קובע ניתוח שפירסם היום בנק ישראל.

מכיוון שהניתוח הוא חלק מדו"ח היציבות הפיננסית התקופתי של בנק ישראל, שיפורסם במלואו בקרוב, הדאגה למצבם של העובדים נעשית תוך פזילה להשלכה של הפגיעה בהם על המערכת הפיננסית. "הפגיעה בכושר ההשתכרות של משקי בית כה רבים עלולה לסכן את חוסנם ולאתגר את המערכת הפיננסית", אומרים בבנק ישראל.

כמה זמן תוכלו להחזיק ללא מזומן

הסיכון הפיננסי העיקרי לבנקים הוא בתיקי המשכנתאות שלהם, שתפחו בשנים האחרונות. חלק ממשקי הבית, מעריכים בבנק המרכזי, יתקשו בהחזרי המשכנתאות, לאחר תום תקופת הדחייה שמעניקים להם הבנקים בימים אלה. לאחר שתסתיים הדחייה, יצטרכו חלק מהלווים לספוג עלייה בהחזרים החודשיים או פריסה מחדש של יתרת ההלוואה – מכיוון שהקפאת ההחזרים שקולה לנטילת הלוואה נוספת.

מצבת הנכסים

עם זאת, מציינים בבנק ישראל, "שיעור ההחזר החודשי מההכנסה בכ-60% מהמשכנתאות הניתנות כיום נמוך מ-30%". מכיוון שכך, גם אם הכנסתו של משק בית תרד ב-20%, שיעור ההחזר הממוצע אינו אמור לחרוג מ-50% - השיעור המרבי שמתיר הפיקוח על הבנקים במשכנתאות חדשות.

האיום העיקרי על תיק המשכנתאות, לפי הניתוח של כלכלני הבנק, קשור בפגיעה ביכולת ההחזר של לווים שיישארו באבטלה ממושכת. לפי התחזית של חטיבת המחקר בבנק ישראל, שיעור האבטלה בקרב בני 25–64 שנה בסוף 2021 יהיה 6% בתרחיש המרכזי של התחזית, ו-9% בתרחיש הפסימי יותר. בדיקה שערך בנק ישראל לשיעור האבטלה לפי יישובים מגלה כי מתוך המשכנתאות שניתנו ב-2018-2015, רק 20.2% הופנו לרכישת דירות ביישובים בשני החמישונים התחתונים (40%) של התפלגות האבטלה. לעומת זאת, 40.6% מהמשכנתאות שימשו לרכישת נכסים ביישובים שבשני החמישונים העליונים של ההתפלגות.

מלבד הסיכון לאי-החזר משכנתאות, מתריע בנק ישראל גם על סיכון לאי-עמידה בהחזרי הלוואות צרכניות. אמנם תיק האשראי הצרכני קטן יחסית, אבל הסיכון לאי-החזר בו גבוה, היות שהחוב אינו מגובה בבטוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker